•  

  Jak donoszą białoruskie portale odpowiedni organ w Mińsku rozpatrzy propozycję nadania jednej z ulic imienia Tadeusza Kościuszki.
  To odpowiedz na niedawną propozycję jaka padła w gazecie "Sowiecka Białoruś". Tam padł postulat aby w związku ze zbliżającą sie 200 rocznicą śmierci Kościuszki nazwać ulice bądź plac w stolicy imieniem jednego ze słynniejszych rodaków.
  "Powiniśmy być dumni z tego, że Białorusini to starożytny naród, że w naszej złożonej historii były znamienite osoby. To uczyni nas jeszcze silniejszymi"

  Smaczku dodaje fakt,że Sowiecka Białoruś to gazeta uznawana za organ prezydenta A.Łukaszenki.

  O sprawie poinformował też najwiekszy białoruski portal informacyjny tut.by (dośc niezależny). W nim jednak nie nazywa się Kościuszki rodakiem. Jednak patrząc na setki napisanych komentarzy i jeszcze wieksza liczbe ocen to wiekszośc uznaje Kościuszkę za rodaka a nie Polaka. Zdecydowana jest przewaga głosów za powstaniem pomnika. Mniej liczne sa głosy protestu bo przecież on nie walczył za Białorus tylko za USA i Polskę przeciwko sojusznikowi Białorusinów - Rosji. Do tego według nich jego rodzina zdradziła wiarę prawosławną na rzecz katolicyzmu.
  To własnie przeciwnicy budowy pomnika nazywają go Polakiem (czasem dodają obraźliwe określenia).

  Według wikipedii 10 ulic imienia Kościuszki na Białorusi co prawda istnieje ale wyłacznie zachodniej części na terenach byłej II RP, a w stolicy nie ma żadnej.
  9 ulicom Kościuszko patronuje w Ukrianie (od Lwowa aż po Donbas).
  Co ciekawe 3 ulice nosza taką nazwę w Rosji. Nie można wykluczyć, że to pozostałość po ZSRR gdy walka z caratem była w cenie bo ulica w Petersburgu została nazwana w 1964.

  Jeden z rosyjskich historyków niedawno obwiniał Kościuszkę o zbrodnie i proponował rozpatrzenie usuniecia go z patronowania ulicom.

  Kościuszko nie ma tez własciwie pomnika na Białorusi. Popiersie znajduje sie na terenie ambasady USA oraz jest kamień pamiątkowy w rodzinnej wsi. Propozycje budowy pomnika też się pojawiają.

  #bialorus #historia
  #kosciuszko