Wpis z mikrobloga

Mireczki z tagu #eu4, proszę o pomoc. Chciałem się pobawić w kolonizację. Gram Florencją, podpisałem umowę o dostępie do portów z Portugalią, żeby mieć większy zasięg, no i tutaj jest problem. O ile umowa działa poprawnie, bo moje statki mogą pływać bez strat np. do Anglii, bo zaopatrują się w portugalskich portach, o tyle zasięg kolonii wylicza mi z moich prowincji w Italii (przynajmniej taki jest komunikat gdy najeżdżam kursorem na prowincję do skolonizowania). Portugalia jest wasalem w unii personalnej z Kastylią. Może to mieć znaczenie?
Dopiero uczę się grać EU4 (wcześniej poprzednie części i Crusader Kings), więc proszę nie krzyczeć jeśli robię jakąś głupotę. Może dodatkowo ktoś ma jakieś porady co do kolonizacji grając republikami kupieckimi?
  • 11
@becyklon: Od któregoś patcha zrobili, że wynajmowanie portów nie zwiększa zasięgu kolonizacji. Musisz opierać się na normalnym. Florencją potrwa to dłużej trochę. Pewnie będziesz musiał zacząć od Afryki.
@Dinth: 1.15.1, DLC to Conquest of paradise, Wealth of nations, Res Publica
@Ragnarokk: @Mald: to chyba zacznę od nowa, bo poszedłem w idee kolonizacji (poza kupieckimi) i tak siedzę z kolonizatorem, który nic nie może robić, dzięki za rady! :)