Wpis z mikrobloga

Kabel, a przewód czyli jaka jest różnica między kablami, a przewodami elektrycznymi.

Słowa kabel i przewód używane są w mowie potocznej zamiennie lecz dla osób z branży elektrycznej mają zupełnie inne znaczenie.

Różnice tych terminów wynikają z budowy, przeznaczenia oraz ceny. Wykonując instalacje elektryczną wewnątrz budynku stosuje się tańsze przewody instalacyjne. Instalację zewnętrzną za to wykonuje się przy użyciu kabli.

Asortyment przewodów instalacyjnych jest bardzo szeroki. Najgrubsze dostępne przewody posiadają żyły o przekroju 10mm2 i max. napięciu 750V, czyli wystarczające w zupełności dla standardowego budownictwa jednorodzinnego.
Jeżeli jednak chcemy poprowadzić linie do domofonu, którą zakopiemy przed domem mimo niskiego napięcia będziemy musieli użyć kabla, gdyż powłoka izolacyjna przewodów jest wrażliwa na warunki atmosferyczne i po kilku latach może dojść do zwarcia w instalacji.

Kable dzięki swojej powłoce izolacyjnej są odporne na warunki atmosferyczne oraz można stosować je do wyższych napięć. Dostępne są przekroje żył dochodzące do 240mm2.

Kable jak i przewody posiadają najczęściej miedziane żyły z drutu lub plecionki (linka), te drugie przeznaczone są do przedłużaczy

Rozróżnienie symboli:

Kable oraz przewody oznaczane są nazwami kodowymi, kable w kodzie zawierają dużą literę K dzięki której szybko możemy rozróżnić jedne od drugich.

Przy zakupie kabli bądź przewodów lepiej darować sobie wizytę w markecie, gdyż posiadają one bardzo skromny wybór, a przy tym ceny mogą być dwukrotnie wyższe niż w hurtowniach elektrycznych, gdzie oprócz przystępnej ceny możemy uzyskać fachową poradę. Najniższe ceny będzie oferowała internetowa hurtownia elektryczna. Na rynku jest wiele firm oferujących kable oraz przewody poprzez sprzedaż internetową, ich zaletą oprócz niskich cen jest także największy asortyment.
#ciekawostki #elektrykapradnietyka #elektryka #kabel #przewod #jezykpolski
frack - Kabel, a przewód czyli jaka jest różnica między kablami, a przewodami elektry...

źródło: comment_lV6wKZqWAXqARQ8AYzXn0G3IqqeDZOMd.jpg

Pobierz
  • 21
@frack: Można kupić na zamówienie nawet kable 800mm2 i żyły niekoniecznie muszą być Cu, przy dużych przekrojach najczęściej wykorzystuje się jednak aluminium z powodu niższej ceny (szczególnie w Polsce)...
@frack: Z tymi cenami to lekko przesadziłeś, ostatnio kupowałem 10m 2,5mm2 i zapłaciłem ponad 20 złotych gdzie np w markecie w tej cenie miałbym 20m a nie tylko 10m...
@ShortyLookMean: @frack: podział jest prosty - przewód rozcina skórę, a kabel łamie kości :)
Tak na serio - kabel i przewód jako wew i zew to w zwykłych elektrycznych ten podział najczęściej się zgadza. Gorzej jest w przypadku sterowniczych, teletechnicznych - producenci, tak jak na zdjęciu widać, nazywają sobie jak chcą.
@Strigiformes: To podaj normę z definicjami. Domieszka do PVC zmienia nazwę? UV odporna może być choćby skrętka komputerowa. Bez UV odporności nazwiesz coś "przewodem światłowodowym"? Może trzeba powymyślać nowe słowa na kable uniepalnione, nie rozszczelniające płomienia, o niskiej emisji dymów i bezhalogenowe?
A w załączeniu kawałek numeracji kabli z elektrowni zgodnie z typem. Ten dokument ma ponad 20 lat (aktualna wersja, ale prawdopodobnie to miało takie brzmienie od lat 70.). I
ShortyLookMean - @Strigiformes: To podaj normę z definicjami. Domieszka do PVC zmieni...

źródło: comment_KZb4OHJEbaNJ2swMeEA5tZfxdWWNtmf1.jpg

Pobierz
@frack: Przez przypadek wpadłem na ten post szukając kabli :D Jako osoba, która pracuje w temacie i ma wykształcenie w kierunku elektrotechniki, powiadam, że NIE MA RÓŻNICY między terminem przewód i kabel. To są nazwy zwyczajowe i można ich używać wymiennie. Różnica kabel i przewód powstaje wewnątrz danych dziedzin związanych z elektryką i dalej jest to różnica ZWYCZAJOWA np. w energetyce na kable mówi się o tym wszystkim co idzie w