Wpis z mikrobloga

W języku, nie tylko polskim, mamy wiele różnych ciekawostek, wyjątków, dziwnych sformułowań. Czytając definicję niektórych ze słów, aż trudno nie otworzyć ust ze zdziwienia.

Weźmy to jakże nielubiane przez niektórych słowo: TEORIA.

Oto definicja SJP:

1. «całościowa koncepcja zawierająca opis i wyjaśnienie określonych zjawisk i zagadnień; też: czyjakolwiek koncepcja na określony temat»
2. «dział nauki o literaturze, kulturze, sztuce itp. zajmujący się systematyzowaniem pojęć i twierdzeń leżących u podstaw tych dziedzin»
3. «teza jeszcze nieudowodniona lub nieznajdująca potwierdzenia w praktyce»

Czy ktoś ogarnia? Jedno słowo oznacza zarówno całościową koncepcję zawierającą opis i wyjaśnienie określonych zjawisk, systematyzowanie pojęć i twierdzeń leżących u podstaw danych dziedzin, ALE RÓWNIEŻ tezę jeszcze nieudowodnioną lub nieznajdującą potwierdzenia w praktyce...WTF? ()

To nie koniec! W środowisku naukowym coś może się nazywać TEORIĄ i być czymś opartym na metodzie naukowej, ALE równie dobrze może to być teoria, której nie da się obalić i równocześnie nie być teorią naukową, a nazywać się będzie dalej...TEORIĄ (np: teoria superstrun). Gdzie była matka boska słownikowa jak ktoś do tego dopuścił?

I później jeżeli ktoś nie miał styczności z całym tym zawiłym nazywaniem czegoś teorią to nic dziwnego, że nie ogarnia i na teorię ewolucji potrafi odpowiedzieć "to tylko teoria".

Ja #!$%@?, garstka ludzi całe życie poświęca na zrozumienie złożoności tego świata, odkrywamy coraz to mniejsze elementy składowe wszechświata, dochodzimy do logicznych wniosków na podstawie eksperymentów, lat badań, obserwacji, latamy w kosmos, korzystamy z teorii Einsteina chociażby w GPS. Korzystamy z teorii ewolucji przykładowo w wykrywaniu historii pochodzenia wirusów, przez co możemy być co do ich zwalczania skuteczniejsi. ALE NIE! Przyjdzie gość, napisze książkę, że jego zdaniem to ta teoria ewolucji to ściema, Ziemia ma 6000 lat i to ROZSYŁA DO SZKÓŁ ZA DARMO. Opiera się w swoich wywodach na...niczym. Albo ktoś napisze posta, wklei zdjęcia żelek i podpisze chaos/porządek. I już. Nie dyskutuj.

LUDZIE!


ps jak coś pokićkałem to wybaczcie i poprawcie. Emocje trochę poniosły( ͡° ʖ̯ ͡°)

#jezykpolski #ewolucja #biologia #nauka #kosmos #logika #gruparatowaniapoziomu
Pobierz
źródło: comment_hefznjKgngbOht8EKUPTMzFCYZ7Ja6a8.jpg
  • 4