Wpis z mikrobloga

5 461 - 7 = 5 454

Tytuł: Klub włóczykijów
Autor: Edmund Niziurski
Gatunek: powieść
★★★★★★★★

Kornel Kiwajłło, jego stryj Dionizy i grupa przyjaciół wyruszają na wakacyjną wyprawę w poszukiwaniu legendarnego skarbu dziadka Hieronima. Bardzo przyjemna książka, ciekawy język, wartka akcja, intrygujący bohaterowie, eleganckie czarne charaktery oraz spora dawka geografii i historii Polski – dokładnie takie powinny być szkolne lektury. Niziurskiego czytałem dawno, a nadal pamiętam akcje ze "Sposobu na Alcybiadesa".

Tytuł: Oszpecona
Autor: Rania Al-Baz
Gatunek: autobiografia
★★★★

Młoda i piękna prezenterka, Rania Al-Baz była gwiazdą telewizji saudyjskiej. Sytuacja niespotykana w kraju, gdzie kobiety mają tyle trudności z wywalczeniem sobie godnego miejsca. Chorobliwie zazdrosny mąż coraz częściej odwoływał się do przemocy. 4 kwietnia 2004 roku pobił żonę dotkliwiej niż zazwyczaj, zmasakrował jej twarz i porzucił nieprzytomną przed szpitalem, po czym uciekł. Okropne doświadczenie, które odbiło się echem w mediach na całym świecie, poruszyło władze Arabii Saudyjskiej.


Autorka opowiada o wspomnianej sytuacji, o swoich życiowych wyborach i sytuacji kobiet w jej kraju. Pomimo niewątpliwie smutnej historii z pobiciem przez drugiego męża, trudno oprzeć się wrażeniu, że bohaterka większość decyzji (oczywiście tych, które podjąć mogła np. wybór partnera) dokonywała na złość ojcu i otoczeniu - co w przypadku męża z Sudanu okazało się dość przykre w skutkach. Sądzę, że w wykopkowej ocenie nad niechęcią do czarnych przeważyłoby hasełko "łobuz kocha najbardziej" ;) W książce pojawia się wiele sprzecznych ze sobą fragmentów, zachowanie autorki często bywa irytujące nie tylko z powodu odmiennej mentalności. Islam jest w książce mało eksponowany (sama al-Baz podkreśla kilka razy swoją religijność i przywiązanie do tradycji). Oczywiście, wkład w rozpoczęcie debaty na temat sytuacji kobiet w Arabii Saudyjskiej jest niezaprzeczalny i dość niekorzystny odbiór książki go nie umniejsza.

Tytuł: Polactwo
Autor: Rafał Ziemkiewicz
Gatunek: publicystyka
★★★★★★

Redaktor Ziemkiewicz ̶j̶a̶k̶ ̶z̶a̶w̶s̶z̶e̶ ̶w̶ ̶p̶u̶n̶k̶t̶ ̶x̶d̶ przedstawia najgorsze narodowe cechy, wywodzące się wprost z mentalności pańszczyźnianej i przykłada je do najnowszej historii Polski. Dość przygnębiający obraz naszego narodu w ujęciu całościowym; można nie zgodzić się z poglądami autora, podkoloryzowanym opisem, płytkością analizy i wybiórczością faktów, ale niektórym z nich nie sposób zaprzeczyć.

Tytuł: Bóg urojony
Autor: Richard Dawkins
Gatunek: popularnonaukowa
★★★★★★★

Richard Dawkins przedstawia argumenty na temat istnienia Boga oraz zasadności istnienia religii. Najpierw rozprawia się z licznie przedstawionymi dowodami na istnienie wyższej istoty, przechodzi do problemu korzeni moralności (czy wywodzi się ona z religii) i krytykuje szkodliwe aspekty systemów religijnych (uderzając gł. w chrześcijaństwo - w otoczeniu którego żyje - i islam). Dawkins przeciąga niektóre wywody, zwłaszcza, gdy wchodzi na pole biologii, którą zajmuje się na co dzień. Z drugiej strony mało jest przedstawienia problemu istnienia Boga i sensowności wiary od strony naukowej, Dawkins mocno skupia się na obaleniu historycznych dowodów ontologicznych (np. św. Tomasz, zakład Pascala) i rozważaniach z zakresu logiki i filozofii, zamiast na swojej działce. Książka napisana dobrze, lekkim i przyswajalnym językiem, ze sporą dawką specyficznego humoru autora, ale jest niepotrzebnie rozciągnięta i dla przekonanych jest stratą czasu ;)

Tytuł: W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich
Autor: Eric Berne
Gatunek: popularnonaukowa
★★★★★★★

Spojrzenie na stosunki międzyludzkie jako "gry" i "transakcje". Autor wprowadza trzy stany ego każdego człowieka (Rodzic, Dziecko, Dorosły) i omawia typowe sytuacje społeczne, w których zamiast spotkania dwóch Dorosłych zbyt dużą rolę odgrywa jeden z dwóch pozostałych stanów. Dochodzi wtedy (tzn. prawie zawsze) do różnego rodzaju gier, najczęściej na niejawnym poziomie.

Człowiek jest niewolnikiem schematów i dla zachowania równowagi psychicznej "gra", oszukując przy tym sam siebie. :/ Fajnie poczytać takie analizy, ale specjalistyczny psychologiczny język motzno, przez co momentami książka staje się trudniejsza w odbiorze.

Tytuł: Czarne oceany
Autor: Jacek Dukaj
Gatunek: science-fiction
★★★★★★★★★★

Do dylematu <"Inne pieśni" czy "Lód"> doszedł trzeci składnik.

Świat Czarnych oceanów jest światem, w którym nikt z nas nie chciałby się chyba znaleźć, ale jednocześnie do niego szybko zdążamy.


Wizja świata w przyszłości, świetna pozycja dla wszystkich fanów Orwella i Huxleya. Jest też coś o ekonomii, sztuce wojennej, telepatii, kosmicznej inwazji i starannym przestrzeganiu Etykiety.

Tytuł: Xavras Wyżryn
Autor: Jacek Dukaj
Gatunek: fantastyka
★★★★★★★★★★

Połowa "Xavrasa Wyżryna" nie jest o Xavrasie Wyżrynie. A Wyżryn nawet nie ma imię Xavras :|

Oba opowiadania składowe ("Zanim noc" i tytułowe) mają jedną wspólną cechę: pokazują odmienne spojrzenia na walkę narodowowyzwoleńczą i różne oblicza patriotyzmu w czasie wojny. Poza tym typowy Dukaj - niesamowita podróż w czwarty wymiar i atomowy rajd partyzantki na Moskwę.

#bookmeter
  • 4