Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,

Poprzednie dwa wpisy #astronomiaodkuchni poświęcone były mojemu przypadkowemu znalezieniu nowej gwiazdy pulsującej, której to imię mieliście zaproponować i wybrać w ankiecie. Czas głosowania się skończył, podaję wyniki ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Drogie Astromirki, szanowny M.Białku, wysoki Mikroblogu,
W ankiecie oddanych zostało 4958 głosów. Najwięcej, bo aż 2238 głosów (co daje 45%), oddanych zostało na nazwę JKM4.76. Głosów przeciwko nie było, a wstrzymało się 483624 osób (zakładając że każdy zagłosował tylko raz, a przecież wam ufam ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Nowoodkryta gwiazda pulsująca będzie nazwana w kolejnych wpisach JKM4.76. Ta sama nazwa zostanie również użyta jako zamiennik w katalogu, który prowadzę.

Dla tych, którzy nie czytali wcześniejszych wpisów, a chcą się na szybko dowiedzieć, co to jest za gwiazda:


Sezon obserwacyjny dla tego obiektu przypada na jesień i zimę. Mam jeszcze sporo własnych nieskalibrowanych danych obserwacyjnych do przerobienia, więc kiedy się ogarnę z materiałem, dam znać. Najciekawsze będzie jak uda się pokazać zmiany koloru gwiazdy w trakcie pulsacji.

No to mirko ma swoją pierwszą dedykowaną gwiazdę zmienną. Się porobiło.

Takie rzeczy tylko w #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

#astronomia #ciekawostki
Pobierz Al_Ganonim - Hej Astromirki,

Poprzednie dwa wpisy #astronomiaodkuchni poświęcone b...
źródło: comment_rCS23Fma0kicy8MLJ4yK9ggPihs3A7cL.jpg
  • 29
Ponieważ w ankiecie (zanim przyszła #nocnazmiana) była ostra rywalizacja Seby, Benka i JKM4.76, przeczuwałem że nadchodzące dni będą wyglądały jakoś tak:

- dziś ogłaszam nową nazwę
- we czwartek będą pierwsze protesty
- w piątek zostanie zawiązana organizacja Komitet Obrony Benka (KOB)
- w sobotę stowarzyszenie Lud Nowej Huty wygłosi petycję o impiczment JKM i ustanowienie Seby
- w niedzielę będzie marsz równości Plusarów z hasłem "każda nazwa ma prawo być
@JohnAbruzzi:

1) Obecnie są na to empiryczne wzory. Trzeba wiedzieć, między innymi, jaki jest skład chemiczny gwiazdy (dane spektroskopowe) oraz jaka jest jej temperatura (barwa, dane fotometryczne) i okres pulsacji (dane fotometryczne). Z tego się odczytuje jaka jest jasność absolutna gwiazdy. Znając jej jasność absolutną oraz wiedząc jaka jest jasna dla obserwatora na Ziemi, można policzyć odległość (gęstość energii spada z kwadratem odległości od obiektu). Jeśli jesteś bardziej zainteresowany szczegółami, wygooglaj
@Kontestator: Nazwy gwiazd są przypisywane wedle katalogu, w którym dana gwiazda się znajduje. Jest sporo katalogów, więc wiele gwiazd ma wiele nazw. Taka Wega ma aż 63 nazwy. W publikacjach zazwyczaj używa się nazw z największych i najbardziej powszechnych katalogów, bo to jest najbardziej wygodne. Jak będę opisywał zmienność tej gwiazdy, to z pewnością będę używał jej już istniejącej nazwy.

Dlaczego ta gwiazda ma już nazwę i skoro tak, to gdzie