Wpis z mikrobloga

@Arasan: to operator z wyrażeń regularnych oznaczający "początek ciągu znaków" Chciałem, aby znalazło mi tylko linijki zaczynające się od 'Zosia' (czyli np. 'xyzZosia' nie pasowałoby do wzorca).
@D3v0: nie... 15k to na wykopie byle programista PHP zarabia... ze znajomością AWK biorą od razu do zarządu spółek giełdowych... ( ͡º ͜ʖ͡º)
przeciętny admin zna podstawy basha czy perla, a brakuje mu jakichkolwiek podstaw AWK


@imlmpe:

Ja mam zupełnie odwrotne doświadczenie.
Podstawy sed/grep/awk zna większość a problemy pojawiają się z nawet najprostszymi językami jak perl czy python.
@imlmpe: hmm... ja wiem, że to dla początkujących i może się czepiam, ale.... sprowadziłeś w tym filmiku AWK do poziomu grepa i wc (w ostatnim przykładzie). Do tego typu rzeczy w zasadzie chyba nikt go nie używa (bo ma grep i wc;>).

awk jest dla mnie czymś, czego używam gdy najprostsze programy sobie nie poradzą, a jednocześnie nie jest to na tyle złożone, żeby używać "prawdziwego" języka programowania (czyli pythona, perla,
@mkay1: słuszna uwaga - Twój przykład byłby zdecydowanie lepszy.
Film nagrywałem improwizując (czyli bez przemyślenia przykładów) i tylko to wpadło mi do głowy przy danych jakie posiadałem (same imiona i nazwiska).

Jako taki starter-pak dla początkującego, to ten film będzie całkiem OK.
Myślę, że widz poskłada zdobytą wiedzę w całość i już sam domyśli się, że może sumować co chce i jak chce.
Trudno w 10 minut upchnąć sensowną porcję przykładów,