Wpis z mikrobloga

Czy języki nordyckie rzeczywiście należą do języków indoeuropejskich?

Jeżeli badania genetyczne, wskazujące na przewagę nie-indoeuropejskiej haplogrupy wśród Nordyków są prawidłowe, to oni pierwotnie musieli mówić językiem nie-indoeuropejskim, a więc ich indoeuropejskość musi być wynikiem wmieszania się w ich społeczności przedstawicieli R1a i R1b, czyż nie? Podobnie powinno być z Ilirami czy Trakami, czego skutkiem zdaje się być osobliwość języka albańskiego.

#jezyki #jezykiobce #jezykoznawstwo #jezykinordyckie #normanowie #indoeuropejczycy #prehistoria #archeologia #historia
microbid - Czy języki nordyckie rzeczywiście należą do języków indoeuropejskich? 

...

źródło: comment_chWiGWDjWJGRZo8ej38aWTUeYSzrN94x.jpg

Pobierz
  • 10
@microbid: Znalazłem coś o tym na eupedia.com, gdyby kogoś zaciekawiło: http://www.eupedia.com/linguistics/non-indo-european_germanic_words.shtml

Population genetic studies have provided incontrovertible evidence that ancient Germanic culture and ethnicity arose from the fusion of the Mesolithic inhabitants of Scandinavia (linked to Y-DNA haplogroup I1) and Indo-European people (associated with haplogroups R1a and R1b).


Widzę, że wzmiankują tam o pracach Sigmunda Feista, o których wspominał przed 70 laty Józef Kostrzewski w swojej pracy o swastyce, którą
@Magnolia-Fan: Rzecz jasna nie ma bezpośredniego przełożenia, ale wychodzę od chyba oczywistego stwierdzenia, że Nordycy jakimś językiem musieli mówić. Czy mogli mówić językiem indoeuropejskim, skoro za Indoeuropejczyków przyjęło uważać się ludy z haplogrupami R1a i R1b, które miały wejść do Europy, gdy ta była już w jakimś stopniu zasiedlona przez ludy z haplogrupami I1, najgęściej występująca wśród mieszkańców Skandynawii, oraz I2, najgęściej występująca wśród mieszkańców Bałkanów. Ci ludzie byli
@microbid: chodzi mi o to, że mówimy tu o dwóch różnych problemach. Grupy genetyczne to zagadnienie biologiczne, z kolei Indoeuropejczycy to problem kulturowy. Krótko mówiąc z pewną pulą genetyczną przychodzimy na świat z kolei do grupy językowej trafiamy poprzez wychowanie.
Nie interesowałem się zbyt głęboko problemami zróżnicowania genetycznego w Europie, ale z tego co się orientuję, to badania te dowodzą, że genetycznie populacja Europy była dość stabilna na przestrzeni wieków (co
@microbid: Nordycy nie są czystej rasy Aryjczykami, a jedynie mischlingami? Komuś ze śmiesznym wąsikiem zrobiłoby się smutno ( ͡° ͜ʖ ͡°). Bardzo ciekawe, ale chyba wychwyciłem jeden błąd w cytowanym przez Ciebie artykule (popraw mnie jeśli się mylę). Tytuł _*kuningaz (choćby ang. king) ma jak najbardziej indoeuropejskie korzenie i jest połączeniem *kunją +‎ *-ingaz, z czego *kunją wywodzi się z *ǵenh₁- i jest pokrewne choćby