Wpis z mikrobloga

#niepelnosprawni #bariery #zrobtosam #simracing #acleague

TL:DR
Opis mojego początku zainteresowania wirtualnymi wyścigami oraz moja koncepcja kontrolera dla osób z porażeniem kończyn dolnych.

Jakiś czas temu zatęskniłem za prędkością i pomyślałem, że tym razem dużo bezpieczniejsze i dość przyjemne może być ściganie się na kompie (Nie znałem wtedy świata simracing'u, nigdy jakoś szczególnie w wyścigi na symulatorach nie wnikałem). Przynajmniej nie złamie sobie kręgosłupa drugi raz ... Był problem, ponieważ jestem po wypadku i jestem sparaliżowany od pępka w dół. Więc jak ogarnąć sterowanie gazem, hamulcem, sprzęgłem i biegami?
Znalazłem taki kontroler Simraceway SRW-S1

Całe sterowanie za pomocą rąk, trochę drogie. Był grudzień, mikołaj pomógł. Przez 2 tygodnie nawet fajnie, później zaczęły wychodzić mocne wady takiego rozwiązania: dość mała precyzja, brak w miarę realistycznego oporu hamulca, brak force feedback. Po 2 miesiącach przestała działać ( ͡° ʖ̯ ͡°) Zacząłem przeglądać polskie fora simracin'gowe. Większość polecała #dfgt. Udało się tanio wyrwać używaną z niesprawnym jednym pedałem. Teraz jak przenieść sterowanie osi przepustnicy i hamulca na ręce? Tanio i w miarę sprawie.

Jako, że już 3 lata na wózku, powiem wam, że takie "inne" życie mega uczy planowania, kombinowania jak coś zrobić/zrobić łatwiej, jak wymyślić coś, żeby jednak się dało. Co dla Was chodziaków nie stanowi problemu i nie zwracacie uwagi na codzienne czynności. Większość rozwiązań to indywidualna sprawa, ale i tak dobrze coś podpatrzyć u innego połamańca.

Wpadłem na pomysł wykorzystania joystick'a. Też olx i za 30zł na tym samym osiedlu;d Do przodu - gaz, do tyłu - hamulec i przy okazji idealnie pod rękę pasują biegi + i -. Jeszcze znalazło się miejsce na oś sprzęgła przy skręcaniu rękojeści (wykorzystywany do steru kierunku w symulatorach samolotów). Ale to dla mnie trochę ciężka sprawa, jeszcze jedna czynność do jednej ręki;'] Nie mówiąc o H shifter'ze;[ Tego już raczej nie "przeskoczę".

Na mikro wpadł mi w oczy tag acleague. I odkryłem Assetto Corsa. Miła atmosfera i kulturalne wyścigi. Do tego dużo ludzi z pasją do wyścigów i znających się na rzeczy. Porównałem czasy i było źle. Doszedłem do tego, że jednak mój patent z hamowaniem nie był za dobry. Potrzeba szybszej reakcji oraz czasami trzeba użyć hamulca podczas przyśpieszania. Rozkręciłem popsute pedały i znalazłem tam 2 potencjometry oraz ciekawe mocowanie ich w obudowie. Zregenerowałem potencjometry i jakoś udało się mocowanie od potencjometru przenieść na joystick przy okazji zmiana potencjometru od osi przyśpieszenia w obudowie joystick'a na szerszy zakres oraz większą precyzje. Dalsze modernizacje już były z górki i cudem udało się to dograć. Dość długo męczyłem się z oporem hamulca, żeby opór rósł podczas naciskania, a od jakiegoś momentu był wyrazie twardszy. Próbowałem z gumkami, gąbkami, ale albo pękały albo się rozciągały. Udało mi się dostać dość ciekawą sprężynkę i dość dobrze spełnia swoje zadanie. Może wygląda januszowo, ale działa.

Podsumowując: jeżdżę na DFGT lewą ręką, zablokowaną na 480° (żeby jedną ręką ogarnąć szybko zmianę kierunku jazdy), a prawa spoczywa na joystick'u i steruje przepustnicą, hamulcem i biegami jak łopatkami przy kierownicy + i -.

Traktuje występ w lidze jako przyjemne spędzenie czasu, zdrową rywalizację, ucieczkę od tego codziennego bólu (na torze mniej o tym myślę), zastrzyk adrenalinki oraz lekką rehabilitacje. Po ostatnim wyścigu funrace miałem zakwasy 2 dni na torsie i rękach xD No i nic nie daje tyle satysfakcji, jak idealnie pokonane okrążenie( ͡º ͜ʖ͡º)

Pytanie do Was. Macie pomysł na lepsze/inne rozwiązanie? Na dogranie oporu na osi hamulca? Na jakieś poprawki?

Hej @Invalidus , @NailS88 może Wy coś?

Zdjęcia poglądowe po moim niezwykle jasnym opisie (+komentarz):
podli - #niepelnosprawni #bariery #zrobtosam #simracing #acleague

TL:DR
Opis moje...

źródło: comment_i8jQUuaCMbuUTqP9EkimZ6mEv3gS1C6o.jpg

Pobierz
  • 26
@vesterr: Też tak kombinowałem, jednak ciężko ją gdzieś sensownie przyczepić, tak myślę, że taka mała, przy 2/3 drogi całkowitej mogła by mieć sens, dzięki
@vesterr: też coś w ten deseń kombinowałem. Kupiłem w castoramie takie małe anty trzaskacze do szafek. Jakoś to działało, ale mało miejsca do puchnięcia tego. Jedynie gdzie jest miejsce, żeby mi nie przeszkadzało to w obrębie tej sprężynki, ale dzięki. Popatrzę, może coś wpadnie mi w oko;]
@vesterr: To nie ma być mobilne, musi być jak ja, niemobilne bardzo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Też myślałem nad wykorzystaniem linek, jednak zaprojektowanie tego w miarę sensownie chyba mnie przerasta. Jednak przemyśle sprawę;]
@RealAKP: Też próbowałem, ale to trzeba chyba inny joystick, bo u mnie zbyt często przez przypadek naciskał się hebel nawet przy zwiększeniu martwych stref;/ Pewnie kwestia wprawy. Ciągle próbuje. Dzięki za podpowiedz;]