•  

Hej mirki, mały devpost do #wykopolka

Zainteresowanie jest i to nas cieszy, na razie jesteśmy na etapie planowania całej apki, mamy doca technicznego, mamy makiety, mamy pomysły i potrzebujemy waszej opinii co do kilku z nich.

1. Czy chcecie opcje oznaczania 'postępów' w czytaniu książki czy sam checkbox 'przeczytana' aby oznaczyć książkę jako dostępną dla kolejnych chętnych?

2. Chcemy zrobić również ranking czytelników aby promować mirków, którzy są w zabawie fair, nie przetrzymują książek, tzn wysyłają szybko i bezproblemowo, nie niszczą ich i są w zabawie uczciwi (na uczciwości wszystko się opiera)

3. Ocena książki według kilku kryteriów jak np stan książki, kontakt z mirkiem wysyłającym, może również możliwość krótkiego recenzowania?

4. Doszliśmy również do wniosku, że książki trzeba powiązać z ich rekordami online. Dlatego w momencie oddawania książki na #wykopolka chcemy aby oddający drukował gotową kartę książki z pdfa, który udostępnimy. Na karcie będzie miejsce na identyfikator książki oraz drobne notatki mirków dla kolejnych czytelników. (Identyfikator offline jest potrzebny aby powiązać książkę z rekordem w sytuacji gdy mamy np 3 identyczne książki na wykopółce)

5. Myślimy też o opcji wylosuj książkę. Coś w stylu Odkrywaj na Spotify. Jeśli nie wiesz na co masz ochotę możesz kliknąć wylosuj książkę i na podstawie Twojej historii lub historii podobnych Ci czytelników zaproponujemy pozycje dostępną od ręki.

6. Zastanawiamy się też nad opcjonalną możliwością wpisania miasta, w którym się mieszka i szukaniu dostępnych książek w pobliżu, dzięki temu możliwa byłaby wymiana z ręki do ręki i może przy piwie powstały by nowe kontakty. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

7. Rozważamy też co jakiś czas (np X przekazanych dalej) możliwość wyboru przez użytkownika kolejnej osoby, która ma książkę na wishliście i która ma ją otrzymać. Jest to u nas teraz temat mocno dyskusyjny i fajnie gdybyście wyrazili opinie. Czy książki mają lecieć w kolejności wishlistowej czy może dać wam jakąś swobodę w wyborze kolejnego czytelnika.

8. Możliwość wypożyczenia książki 'tymczasowo' i jej powrotu do właściciela. Zapewne to jest opcja must-have, pytanie czy przykładać do niej dużą wagę od samego początku czy spokojnie przerzucić to do fazy rozwojowej.

Padła również propozycja zaoferowania księgarniom możliwości wzięcia udziału w zabawie i oddania kilku książek na wykopółkę. Z tego co się orientuje było nawet zainteresowanie inicjatywą.

#wykopolka #ksiazki #ksiazka #czytajzwykopem

Wołam też zainteresowanych:
    @mab122 @Siepa @1984 @qmox @Rozamunda @Witeeek

•  

@kWeb24: ja bym jednak radził kolejkować przekazywanie książek, zgodnie z kolejnością zapisów na wishlistę.
      I czy powrót do właściciela jest konieczny? Nie lepiej żeby cały czas w obiegu były? No i bezsensowne jest płacenie za przesyłkę w tym przypadku, przykładowo właściciel będzie musiał kilka razy zapłacić za wysyłkę tej samej książki.

•  

@kWeb24: Widzę, że pomysł się rozwija, ale punkt siódmy jest niedopuszczalny. Zostańmy przy opcji "kto pierwszy ten lepszy". Takie wybieranie sobie kto ma ją dostać może doprowadzić do tego, że mniej popularni i lubiani użytkownicy znajdą się na marginesie.
      Za to powrót książki do właściciela widzę jako opłacalny tylko w wypadku, kiedy po książkę nikt się nie zgłosił. W przeciwnym razie niech od razu leci do chętnego.
      No i opcja losowania wydaje się być świetna. W apce fajnie by było uwzględnić gatunki książek, żeby przeszukiwanie i losowanie mogło odbywać się w konkretnej grupie. Obecnie największą bolączką internetowych katalogów bibliotek jest wymieszanie powieści z literaturą choćby popularnonaukową (w Narodowej na przykład).
      Co do reszty, bez zarzutu. Czekam aż wystartuje jakaś beta półki.

•  

@qmox: Też jestem za opcją kolejkowania. A co do powrotu do właściciela, domyślną opcją jest oddanie książki na wykopółkę i pozostawienie jej tam na zawsze aby mogła latać w obiegu, pojawiła się jednak wcześniej uwaga, że niektórzy chętnie wypożyczą książkę ale chcieliby żeby do nich wróciła np za 3 miesiące bo nie chcą się z nią rozstawać. Nie chodzi o to żeby po wypożyczeniu książka trafiała spowrotem do właściciela za każdym razem ale żeby możliwe było tymczasowe wstawienie jej na wykopółkę np na okres 3 miesięcy. To oczywiście jako opcja dodatkowa i pod warunkiem, że będzie sporo takich osób bo przede wszystkim chcemy budować biblioteke w oparciu o tytuły, które już na niej zostaną na zawsze.

@1984: Zgadzam się, co do punktu 7 oraz powrotu książki do właściciela to jak wyżej. Nie chodzi o każdorazowy zwrot tylko tymczasowe wypożyczenie książki na wykopółkę.

Będziemy katalogować książki również po gatunkach, to ma być jedno z głównych kryteriów przy losowaniu książki.

Dzięki za uwagi!

•  

Zostańmy przy opcji "kto pierwszy ten lepszy"

@1984: nie popieram pkt. 7 w którym to użytkownik aktualnie posiadający książkę decyduje komu ją przekazać od tego ma być aplikacja... jednak "kto pierwszy ten lepszy" to nie do końca najlepsze rozwiązanie.
      Załóżmy ze ktoś na wykoppolke przeznaczył:
      -10 książek, każda wypożyczoną oddaje po tygodniu...
      -1 książkę lub żadnej, średnio książki przetrzymuje przez ponad miesiąc
      I według twojej propozycji obydwie osoby mają takie same szanse na wypożyczenie.... konieczne są jakieś konkretne zasady, przy formie "kto pierwszy ten lepszy" osoby najbardziej zaangażowane mogą się zniechęcić i ostatecznie zostaną same zielonki z podejściem "daj, daj, daj"...

•  

@kWeb24: Wg mnie opcja, że wkładam do "biblioteki" książkę na jakiś określony czas jest bardzo dobrym pomysłem, bo na pewno część z nas ma książki, które może pożyczyć, ale chce, żeby kiedyś tam do nich wróciły.

Ad. 5 Jeśli wprowadzenie tego ma spowodować, że wydanie całej aplikacji i start projektu się opóźni, bo to skomplikowane np. technicznie to ja jestem za tym, żeby wystartować najpierw projekt bez tego, a dopiero później dodać taką opcję. Na początku i tak pewnie będzie zbyt mało książek, żeby było z czego losować.

I rozszerzył bym trochę punkt 8:

Jeśli osoba do której należy dana książka wpisze się na "wiszlistę" to powinna wskakiwać na pierwsze miejsce i książka powinna trafiać do niej. Już tłumaczę skąd ta myśl, załóżmy że wkładam na półkę jakąś książkę techniczną typu "Sam naprawiam WSK", książka krąży, ale wiem, że co jakiś czas jest mi potrzebna i chciałbym, żeby wtedy do mnie wróciła. Wg mnie bez takiej opcji stracimy część pozycji, właśnie takich technicznych, do których się co jakiś czas wraca.

•  

@Witeeek: Nie jest to jakoś specjalnie skomplikowane ale w takim układzie trzeba będzie ogarnąć też wyrejestrowanie książki z bazy. Ewentualnie wygaszanie rekordu po powrocie do właściciela i usuwanie go, do przedyskutowania.

Ciekawy pomysł, powrót jednak i tak nie będzie instant, głupio zabrać książkę komuś kto aktualnie ją czyta, taka osoba i tak będzie musiała czekać do czasu 'zwolnienia się' książki.

•  

@kWeb24: No tak, ale będzie musiała czekać tylko ten dany okres (swoją drogą będzie to jak w normalnej bibliotece, jakiś znormalizowany okres?), a nie przeczekać wszystkie kolejne osoby z "wiszlisty".

I myślę tutaj o raczej jednostkowych przypadkach, pewnie nie będzie tak się zdarzać za często, ale mimo wszystko właściciel książki powinien mieć nad nią jakąś kontrolę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Siepa: Tylko jak te zasady określić? Na podstawie jakiegoś "respektu", tudzież punktów honoru klasyfikować użytkowników jako uczciwych i respektujących zasady? Na wishliscie to by średnio wyglądało. Powiedzmy Mirek A chce przeczytać książkę X która jest w posiadaniu Mirka B który ją czyta. W tym czasie Mirek C, bardzo szanowany czytelnik, wchodzi na wishlistę i znajduje się od razu na jej szczycie. Powtarza się to kilka razy, aż wreszcie Mirek A dostaje szału i wyjeżdża w Bieszczady. Nieuczciwe by to było. Ale na razie nie wydaje się, żeby w półkę bawiło się więcej niż kilkunastu Mirków, dlatego określanie z grubsza zasad można odroczyć do czasu zyskania większej popularności inicjatywy.

•  

@Siepa: Kto pierwszy ten lepszy jest mocno do dopracowania. Między innymi po to jest ranking czytelników żeby promować uczciwe osoby podbijając w jakiś sposób ich szansę otrzymania książki ale jednocześnie nie odbierając tych szans mniej aktywnym czytelnikom. Technicznie jeszcze do rozegrania ale oczywiście aktywni użytkownicy oraz Ci, którzy oddali wiele książek na wykopółkę powinni mieć z tego jakąś bonifikatę chociażby w postaci podbicia pozycji w kolejce.

Trzeba też zwrócić uwagę na mało ruchliwe książki, żeby zalegające tytuły z braku chętnych nie obniżały rankingu ale myślę, że tu wystarczy brać datę oflagowania książki jako przeczytana i dostępna do przekazania dalej zamiast faktycznego czasu trzymania tytułu.

To wszystko jednak musimy tak zbalansować żeby promując aktywnych nie wykluczać mniej aktywnych czytelników, tu jest wyzwanie.

•  

@Witeeek: Zgadzam się, zapisałem pomysł w docu do przetrawienia. :)

•  

@1984: Myślę żeby pokombinować ze średnim czasem czytania książki oraz oceną mirka (prędkość wysyłki, poszanowanie dla książki etc). I zestawiać to z mirkami poprzedzającymi go na wishliście, jeśli nasz mirek A czekający na książkę ma średnie tempo czytania książki np tydzień, a mirek przed nim miesiąc to rozsądnym będzie wpuszczenie mirka A jako pierwszego, ale na razie to luźne dywagacje.

•  

@1984: Może też jakaś % szansa wskoczenia wyżej zamiast wskakiwania na chama za każdym razem kiedy jest się "lepszym" rankingowo.

+: 1..4
    •  

@kWeb24: Poza tym wg mnie nie powinno być, aż tak wielkich problemów z kolejkowaniem na liście, jeśli będzie można mieć ograniczoną ilość książek. Bo jeśli na wiszliście książki X będzie mirek A i mirek B, ale mirek A akurat będzie miał maks wypożyczonych książek w momencie kiedy zwolni się pozycja X, to automatycznie książka zostania wysłana do drugiego na liście mirka B.

•  

@Witeeek: To fakt, limit książek będzie bankowo. Przy wishliście damy też możliwość nadania priorytetu na tytuł, jeśli dodasz 2 książki ale książka A będzie miała większy priorytet to w sytuacji kiedy obie będą wolne dostajesz tylko pierwszą, a z drugą spadasz niżej bo nie ma sensu wysyłać 2 tytułów na raz. Problemy z tymi kolejkami pewnie wyjdą dopiero w praniu.

•  

@kWeb24: I jeszcze do punktu 1, postęp w czytaniu to dobry pomysł. Klikasz, że zaczynasz czytać daną pozycję, po każdym czytaniu wpisujesz w aplikacji stronę, na której jesteś i wszyscy widzą aktualny postęp czytania.

Dzięki temu:
      a) Wiedzielibyśmy jak szybko czyta dany mirek (na podstawie kilku książek).
      b) Wiedząc jak szybko średnio czyta i ile mu zostało, wiemy czy warto czekać na daną pozycję, czy zająć jakąś inną.
      c) Zrobić ranking ilości przeczytanych pozycji i tempa czytania, wprowadzając elementy grywalizacji istniej szansa na zwiększeni tempa czytania książek i skrócenia czasu ich przebywania u jednej osoby.
      d) Można by raz na kwartał robić jakieś "rozdajo" dla najlepiej czytających.

I dogadanie się z księgarniami to super pomysł, myślę że spokojnie udałoby się co jakiś czas wyciągnąć od nich jakieś pozycje, oczywiście z adnotacją kto jest sponsoruje.

I myślę, że dobrym pomysłem byłoby też uderzenie do InPostu, Kurjerzego, Paczkersów, czy kogoś tam i może udałoby się załatwić jakieś zniżki na przesyłki.

•  

@Witeeek: Myślę, że z konkretnymi stronami to trochę przesada, uzupełnianie tego co chwila byłoby męczące. Raczej jakiś suwak 0-100%?

Co do znajomości tempa czytania i średniego tempa użytkownika mamy te dane z samej flagi 'przeczytana'. Zapisujemy kiedy mirek potwierdził odbiór książki i kiedy kliknął przeczytana. To okres jego 'czytania' czyli okres od otrzymania książki do zwolnienia jej do przekazania.

W makietach przewidzieliśmy opcje na umieszczenie logotypów księgarni, które wspomogły wykopółkę, pewnie niedługo je opublikujemy bo na razie to szybkie szkice.

Też dobry pomysł, jeśli udałoby się wyłapać rabat na hasło wykopółka albo coś takiego byłoby świetnie.

•  

@kWeb24: Dla mnie łatwiej wpisać stronę na której jestem, a apka policzy równanie ilość przeczytanych przez całkowitą ilość razy 100%, niż sam miałbym wpisać jaki to procent książki. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Oczywiście nie trzeba tego co chwilę uzupełniać, tylko co jakiś czas.

•  

@Witeeek: Wsadzimy w betę i zobaczymy jak to się sprawdzi w praniu. ;)

•  

@kWeb24: W sumie racja. Jest tutaj dużo rzeczy do sprawdzenia. Pewnie będzie trzeba zrobić trochę badań w wersji beta. Jakby coś, to pisz do mnie. Chętnie posłużę za mysz doświadczalną. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@1984: Pewnie zrobimy otwarte beta testy, inaczej tego nie jesteśmy w stanie sprawdzić. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@kWeb24: To już jak uznasz.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement