•  

#anonimowemirkowyznania
    Wiecie co Mirki, siedzę tak sobie teraz w tej Szwajcarii.

I wiecie co? Przyznam wam że odnoszę wrażenie że to jest ta legendarna Utopia.

Wychodzę na balkon mieszkania, widzę idealnie przyciętą trawę, wokół sad jabłeczny i ogromny plac zabaw mimo że mieszkam w centrum miasta, wszystko czyste, na ziemi nie ma ani jednego papierka i wszystko wygląda jakby było wybudowane wczoraj z wyjątkiem zabytkowej architektury która jest idealnie odrestaurowana. Nie brakuję mi niczego, jeśli wymyślę sobie że czegoś potrzebuję to idę do sklepu i sobie to kupuje, nie ciułam, nigdy nie brakuję mi do pierwszego. Zniknął strach przed przyszłością finansową.

Ludzie ufają sobie nawzajem tutaj do granic możliwości, nikt nikogo nie krzywdzi, nie ma biedy, wszyscy ludzie są niesamowicie wręcz wobec siebie serdeczni.

Do tego referenda co pół roku gdzie nad każdą niemal rzeczą opowiadają się obywatele sami. Może to właśnie dlatego ten kraj jest taki jaki jest.

#szwajcaria #europa #praca #oswiadczenie #polska

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
    Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( http://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Asterling
    Po co to?
    Dzięki temu narzędziu możesz dodać wpis pozostając anonimowym.

•  

Zaplusuj ten komentarz, aby otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach w tym wątku. Kliknij tutaj, jeśli chcesz skopiować listę obserwujących

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: nie zapomnij, że sąsiad cię podpierdoli jak zobaczy gdy kiedykolwiek złamiesz prawo.

Kiedyś irlandczyk z pracy opowiadał jak mieszkał i pracował w Szwajcarii.. podwoził znajomego z pracy podczas mega ulewy i ostatnie 200m pojechał pod prąd co by go pod same drzwi podrzucić.
      Wraca do domu a tam policja..

Pan z pracy podjebał go telefonicznie, a na drugi dzień na pytanie dlaczego?? odpowiedział

przecież złamałeś prawo

pokaż spoiler ten pan już nie dostał więcej podwózki.. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: byłem w Szwajcarii 3 lata temu i taka sytuacja mi się przytrafiła, otóż w markecie w kolejce do kasy zaczepił mnie murzyn i poprosił żebym mu dał trochę pieniędzy to ja do niego mowie "sorry I'm from Poland" a on tak na mnie popatrzył jak na ostatniego menela spod biedronki. I poszedł bez słowa. Morał z tego taki (może mądry, może głupi, nie wiem), że jak ci się nie chce zapierdalać albo jak jesteś czarny to i w takiej Szwajcarii będziesz biedakiem. No, nie aż takim jak Polak

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: Wszystko się zgadza, z wyjątkiem referendum. Referenda są 4x w roku, z wyjątkiem lat, kiedy są wybory, wtedy są 3x w roku.

•  

Do tego referenda co pół roku gdzie nad każdą niemal rzeczą opowiadają się obywatele sami. Może to właśnie dlatego ten kraj jest taki jaki jest.

@AnonimoweMirkoWyznania: nie, to nie dlatego. To dlatego ze ten kraj nie został zniszczony przez wojne. Malo tego - jeszcze sie na niej dorobił (wiadomo, szwajcarskie banki). Kraj ten nie zostal tez zniszczony przez komunizm totez ludzie sa normalni, a nie zsowietyzowani jak to u nas bylo/czasem nadal jest.

•  

@rzet chyba sobie zartujesz? Gosc pod prad wjechal i sie dziwi ze policja? i to 200 metrow, czyli spory kawalek ulicy, przy ulewie czyli slabej widocznosci? I jeszcze gosc opowiada na takim przykladzie jacy szwajcarzy straszni?

•  

chyba sobie zartujesz? Gosc pod prad wjechal i sie dziwi ze policja? i to 200 metrow, czyli spory kawalek ulicy, przy ulewie czyli slabej widocznosci? I jeszcze gosc opowiada na takim przykladzie jacy szwajcarzy straszni?

@manedhel: przykład był że to donosiciele.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: Fajnie fajnie, ale w niedzielę zakupów nie zrobisz.
      Polska > Szwajcaria QED

•  

@rzet: Czyli zgłaszanie łamania prawa jest złe? Mentalny PRL

•  

Czyli zgłaszanie łamania prawa jest złe? Mentalny PRL

@Magromo: Mentalny PRL to donosicielstwo w takim stylu.

Zresztą nieważne, idę zadzwonić na bagiety, bo mama skopiowała DVD.

•  

@Magromo: Ciekawe czy będziesz taki cwany jak ciebie ktoś podpierdoli ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: a tam, ja wychodzę z mojego bloku i też to widzę. Kwestia ludzi jakimi się otaczasz, co robisz i jakie masz podejście do innych.

•  

Anon: Ale pisz pod loginem Swiatek7 xD

Gdyby nie niemiecki to bym tam mieszkał.

To jest anonimowy komentarz.
      Zaakceptował: Asterling
      Wołam obserwujących:

pokaż spoiler @Magromo

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: Jeśli nie lubisz niemieckiego, to zawsze możesz zamieszkać jak ja w części francuskiej. Albo włoskiej.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: Ja mam tak w Polsce bez wyjeżdzania. Może oprócz tych smieci na ulicy.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania nie tylko niemiecki w szwajcarii. W czesci francuskojezycznej ma IMOlepiej sie zyje, ale co kto lubi.
      @reflex1, o ile dobrze kojarze referenda nie sa 3/4 razy w roku tylko do 4 razy w roku. Zdarzalo sie czesto ze bylo mniej. Ostatnio w 2011 1 raz tylko glosowano. W 2015 chyba tez tylko 2 razy referenda byly?

•  

@manedhel: Z wyjątkiem lat wyborów, są zawsze 4 w roku. W roku, którym przypadają wybory, to fakt czasami jest nawet jedno. Lista na najbliższe 20 lat. Tam gdzie masz E, to élections, czyli wybory.
      https://www.admin.ch/ch/f/pore/va/vab_1_3_3_1.html

•  

Tak, o to mi chodziło. Są daty, się jak jest za mało do głosowania to parlament decyduje o Niegłosowaniu i przekłada te głosowanie na kolejne referendum. Może się tak kilka r razu z rzędu zdarzyć, choć wraz ze wzrastajaca populacja coraz rzadziej. @reflex1

•  

Mentalny PRL to donosicielstwo w takim stylu.

@rzet: i dlatego ten kraj wygląda jak wygląda, nie można zaufać innemu człowiekowi bo okradnie, oszuka a ci co wiedzą o tym będą taką osobę kryć
      Jest prawo, sami sobie to prawo na siebie nałożyli to należy go przestrzegać. Co by było gdyby tak każdy sobie 200 metrów jeździł pod prąd. To ja głupi jadę 500 metrów żeby zaparkować, a mógłbym sobie przecież 20 metrów pod prąd podjechać

•  

i dlatego ten kraj wygląda jak wygląda, nie można zaufać innemu człowiekowi bo okradnie, oszuka a ci co wiedzą o tym będą taką osobę kryć

@megawatt: ze skrajności w skrajność...

Chyba nagram o tym piosenkę.

•  

ze skrajności w skrajność...

@rzet: to nie jest ze skrajności w skrajność, tolerowanie drobnych naruszeń prawa prowadzi do patologii
      jeśli prawo nie jest skrajnie krzywdzące (np. niezgodne z prawami i wolnościami obywatelskimi) to należy je szanować

•  

to nie jest ze skrajności w skrajność, tolerowanie drobnych naruszeń prawa prowadzi do patologii
      jeśli prawo nie jest skrajnie krzywdzące (np. niezgodne z prawami i wolnościami obywatelskimi) to należy je szanować

@megawatt: bredzisz panie i sam sobie przeczysz trochę..

No nic nagrywam.

•  

bredzisz panie i sam sobie przeczysz trochę..

@rzet: trudno, dalej uważam że jak prawo nakazuje np. zabijanie żydów to nie trzeba go przestrzegać - przypadek skrajny. Części PRLowskiego prawa też uważam można było nie przestrzegać.

•  

@megawatt: no tak, ale to co zrobił ten gość to dla mnie chujostwo.

•  

no tak, ale to co zrobił ten gość to dla mnie chujostwo.

@rzet: sam bym raczej tak nie zrobił, chociaż 200 metrów to sporo
      ale ja rozumiem tę sytuację tak, dało się podjechać od drugiej strony ale Polak nie chciał nadkładać drogi więc sobie poleciał 200 m pod prąd - skrajnie naganne i sam widząc takiego kretyna bym zadzwonił na policję (tyle, że tam policja musi działać sprawniej)

•  

ało się podjechać od drugiej strony ale Polak nie chciał nadkładać drogi więc sobie poleciał 200 m pod prąd - skrajnie naganne i sam widząc takiego kretyna bym zadzwonił na policję (tyle, że tam policja musi działać sprawniej)

200 może 50m... nie pamiętam, to żaden polak był.

@megawatt:

Kiedyś irlandczyk z pracy opowiadał jak mieszkał i pracował w Szwajcarii..

•  

200 może 50m... nie pamiętam, to żaden polak był.

@rzet: narodowość nie ma znaczenia, nie zapamiętuję takich szczegółów które są nie istotne
      no to Irlandczyk

•  

@megawatt: anyway.. następnym razem jak ktoś ci da pomocną dłoń to poszukaj paragrafu haha( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

a nie zsowietyzowani jak to u nas bylo/czasem nadal jest.

@notrzeba: tu nie chodzi o sowietów, a dokładnie to nie tylko.
      Polska i Polacy mają długą historię "walki z okupantem" i brakiem zaufania do władzy. Już przed początkiem naszej państwowości ludność była ruchana przez panów - łapana i sprzedawana w niewolę - tania siła robocza to nasza długowiekowa tradycja ;)
      Skoczmy w przód, mamy przywileje szlacheckie, życiem i śmiercią chłopów dyrygują panowie, władza centralna jest słaba i spory chłop - szlachcic rozstrzyga szlachcic.
      Jeszcze jeden skok w przyszłość i chociaż zaborcy znieśli pańszczyznę to też wykorzystują lud, każą się uczyć i modlić w obcych językach, gdzieniegdzie zamieniają kościoły na cerkwie.
      Po zaborach niepodległość, niby fajnie ale przecież są bolączki młodego państwa, fatalna sytuacja mieszkaniowa, bida aż piszczy bo kryzys światowy, różne takie machlojki na szczycie ale generalnie lubimy Polskę.
      Wojna, znowu walka ze złym państwem, kto kombinuje ten żyje.
      Po wojnie dopiero wchodzą sowieci ale wojna zmienia człowieka. Biedni, czyli większość, kradnie co popadnie (były przyzakładowe wyprawy na ziemie odzyskane ;) a i wracającego sąsiada zdarzyło się zabić dla krowy.
      Później to już komuna i chociaż w antologii Szczygła jest reportaż z powojennej warszawy z ludźmi, którzy nie kradną gazet w tramwaju to później już ludzie nauczyli się, że jak coś wspólne to niczyje, można kraść, niszczyć i śmiecić.
      Po przemianach ustrojowych nie wszyscy się tego oduczyli i tak sobie żyjemy w zaśmieconym kurwidołku :)

pokaż spoiler no ale w przyszłość trzeba patrzeć radośnie, społeczeństwo obywatelskie się tworzy, ludzie więcej podróżują i widzą jak może być jeśli się chce więc i pięknieć będzie Polska cała. Ludzie będą uczciwsi i będzie żyło się dobrze ;)

•  

Kraj wydaje się świetny, do tego tereny fantastyczne do uprawiania sportu - góry. Poza tym zarobki wysokie, można często jeździć do Włoch chociażby na weekend. Myślę, że będę chciał tam zamieszkać za kilka lat.

•  

@troodon: ale Szwecja, Portugalia, Irlandia czy Turcja nie robiły nazistą a potem większości bogatej części ludzkości za bankomat...

Co do drugiej części Twojego posta - fakt, wymieniony przeze mnie powód takiej a nie innej mentalności jest tylko jednym z wielu.

wołam też @SkarykaturaIizowany_prestidigitator: nie mam zamiaru robić dyskusji tylko dlatego, że mój pierwszy post był uproszczeniem sytuacji do granicy absurdu. Po prostu nie chciało mi się pisać epopei ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Komentarz usunięty przez autora

+: soma115
    •  

@troodon: coś się popsuło i nie było mnie słychać więc powtórzę raz jeszcze: nie mam zamiaru robić dyskusji tylko dlatego, że mój pierwszy post był uproszczeniem sytuacji do granicy absurdu (a drugi nie lepszy). Po prostu nie chciało mi się pisać epopei ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W tym momencie chyba powinienem zakończyć dyskusję

Byłbym wdzięczny. Pozdrawiam.

•  

@qbuteq: wtf powiedziałeś że jesteś Polakiem jak chciał wyzebrac kasę? xDDDDDDD nie mogłeś powiedzieć że jesteś turysta, albo że chciałbyś ale nie możesz bo np. dopiero przyjechałes, cokolwiek xD nie dziwię mu się że się tak na ciebie spojrzał xD

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

@notrzeba: Jest wiele krajów, które nie zostały zniszczone przez wojnę. Banki przynoszą Szwajcarii zaledwie 10%PKB.
      Szwajcaria wyróżnia się jedynie tym, że ma referenda.

•  

Anon: Polacy nie chcą referendum, nie chcą decydować o sobie.
      Polacy chcą żeby ich ruchać, jebać i na nich zarabiać.
      pozdrawiam

To jest anonimowy komentarz.
      Zaakceptował: Magromo
      Wołam obserwujących:

pokaż spoiler @Magromo @ania-nowak1231 @soma115

•  

Czytam sobie te @AnonimoweMirkoWyznania i nagle moim oczom ukazuje się dodany (oczywiście anonimowo) komentarz "Ale pisz pod loginem Swiatek7 xD". Ale ktoś ma ból dupy o mnie :D
      Nie moja wina, że niektórzy Polacy słysząc o Szwajcarii doznają dysonansu poznawczego na miarę małego bohatera filmu "Room" ;-)

•  

@soma115: Referenda i największą na świecie produkcję per capita.

•  

@Swiatek7: Jasne ale ich bogactwo rośnie właśnie od momentu kiedy się zjednoczyli i wprowadzili referenda - od 150 lat. Wcześniej byli tak biedni, że przyjeżdżali za pracą do Polski.

•  

@soma115: czyli bogactwo to zasługa ich ciężkej pracy i pomyślunku, a nie "HURR DURR, BO WOJNY NIE MIELI, WZBOGACILI SIĘ NA NASZEJ POLSKIEJ KRZYWDZIE" - jak to często się na wykopie słyszy.

+: soma115
    •  

@Swiatek7: Tak sądzę. W końcu jest mnóstwo krajów na świecie, które nie miały wojny, które mają dużo złota i które współpracowały z Hitlerem. A tylko Szwajcaria długofalowo jest w stanie budować dobrobyt.
      Ludzie jakoś nie doceniają tego, że Szwajcarzy sami decydują o sobie. A przecież to gigantyczna różnica czy naszymi pieniędzmi zarządzamy sami czy też zarządza nimi polityk.