Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Dziś tyle memów na reddicie, że nie nadążam oglądać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #rosja #wojna #ns2 #ukraina

  odpowiedzi (19)

 • odpowiedzi (7)

 • avatar

  Amerykanie zdecydowali, że praktycznie podwoją liczbę Himarsów, jakie Ukraińcy posiadają.

  Wraz z nową dostawą Ukraina będzie posiadać 34 wyrzutnie Himars (。◕‿‿◕。) oczywiście wraz z wyrzutniami dostarczone zostaną również rakiety

  To zbiega się z postem rosyjskiego MONu, że Himarsy są bezutyteczne. Skoro są bezużyteczne, to się chyba Rosjanie nie obrażą jak będzie ich 2x więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  USA udzielą Ukrainie dodatkowej pomocy w wysokości 1,1 mld dolarów, finansując około 18 bardziej zaawansowanych systemów rakietowych i innych rodzajów broni, by przeciwdziałać dronom, których Rosja używa przeciwko ukraińskim oddziałom - poinformowała w środę administracja Bidena.

  Najnowszy pakiet jest przekazywany w ramach Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy, która finansuje kontrakty na zakup broni i sprzętu. Od czasu objęcia urzędu przez administrację Bidena łączna pomoc USA dla Ukrainy wyniosła prawie 17 miliardów dolarów.

  Ogłoszenie pomocy następuje w momencie, gdy Rosja zmierza do zaanektowania części okupowanej przez Rosję Ukrainy, w których odbyły się sterowane przez Kreml referenda w sprawie życia pod rządami Moskwy. Głosowania te zostały potępione przez Kijów i Zachód jako nielegalne i sfałszowane.

  "Nie damy się zniechęcić do wspierania Ukrainy, będziemy nadal stać z narodem ukraińskim i zapewniać mu pomoc w zakresie bezpieczeństwa, której potrzebuje, by się bronić, tak długo, jak będzie to konieczne" - powiedziała sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre.

  Ponieważ finansowanie dotyczy kontraktów na broń i sprzęt, ma ono na celu pomoc Ukrainie w zabezpieczeniu jej długoterminowych potrzeb obronnych. Otrzymanie systemów może zająć Ukrainie rok lub dwa. Stany Zjednoczone wykorzystały uprawnienia Pentagonu do dostarczenia broni szybciej, a kolejne ogłoszenie dotyczące tej pomocy Departamentu Obrony jest oczekiwane na początku przyszłego tygodnia.

  Pakiet obejmuje finansowanie 18 systemów rakietowych High-Mobility Artillery Rocket System, czyli HIMARS, i amunicji do nich, a także 12 systemów Titan, które są używane do zwalczania dronów. Urzędnicy mówili, że HIMARS i inne podobne systemy były kluczowe dla sukcesów bojowych Ukrainy w ostatnich tygodniach. Rosjanie używają dronów produkcji irańskiej, by atakować siły ukraińskie, co podkreśla potrzebę większej ilości systemów do przeciwdziałania temu zagrożeniu.

  W pakiecie znajdują się również środki na około 300 pojazdów, dziesiątki ciężarówek i przyczep do transportu ciężkiego sprzętu, różne radary, sprzęt łączności i nadzoru oraz inne wyposażenie dla żołnierzy. W pakiecie znajdą się również środki na sprzęt do wykrywania materiałów wybuchowych oraz na utrzymanie i szkolenia.

  Wojna, która trwa już siódmy miesiąc, weszła w nową fazę, ponieważ Rosja próbuje odbić się od ostatnich strat w walkach i wykorzystać referenda do politycznego umocnienia zdobyczy, które osiągnęła w czterech okupowanych regionach na południu i wschodzie.

  Prorosyjscy urzędnicy w obwodach donieckim, chersońskim, ługańskim i zaporoskim oświadczyli w środę, że zwrócą się do prezydenta Rosji Władimira Putina o przyłączenie ich prowincji do Rosji. Nie było jasne, jak będzie przebiegał proces administracyjny.

  Jean-Pierre powiedział, że USA ustaliły, że Rosja sfałszowała wyniki referendów, które według niej wykazały przytłaczające poparcie dla aneksji.

  "Te tak zwane referenda były ćwiczeniem z przymusu i dezinformacji, wykonanym przez marionetkowe władze wykonujące polecenia Rosji" - powiedziała.

  Jean-Pierre zasygnalizował, że Biały Dom przygotowuje nowe sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na referenda, mówiąc, że USA i ich sojusznicy planują nałożyć na Rosję "poważne koszty ekonomiczne, gdy posuną się do aneksji."

  źródło i oryginalny teskt po angielsku na wypadek, gdyby gdzieś był błąd w tłumaczeniu: https://apnews.com/article/russia-ukraine-government-and-politics-746ae5a7113e9bb78562ee3a943c9260

  #aryoconcent #wojna #rosja #donbaswar #ukraina #usa
  https://zrzutka.pl/vadmsb - drony dla ukraińskiej armii
  https://buycoffee.to/_234_2S - wesprzyj moje hobby
  pokaż całość

  odpowiedzi (24)