Wpis z mikrobloga

Dawny budynek straży pożarnej przy Szybie Franciszek w Rudzie Śląskiej z końca XIX w. Szyb dawniej należał do kopalni Wolfgang, jednej z najstarszych w Polsce. Jednak "dziadkom" kiedyś się chciało stawiać ładne budynki, na terenach dawnych kopalń można znaleźć bardzo dużo takich perełek.

#zabytki #architektura #kopalnia #rudaslaska #strazpozarna #ciekawostki
Pobierz Nietopesz - Dawny budynek straży pożarnej przy Szybie Franciszek w Rudzie Śląskiej z ...
źródło: comment_RSltux7FYcjtVQqyiJJgxWpK5rw07Cqi.jpg
  • 13
@Bartholomew: Nie wiem czy kosztowało dużo więcej... To tylko poprzesuwane cegły + te kolumienki.

Poza tym z cegły jest to łatwiej zrobić niż teraz. Walniesz betonowy, zbrojony szkielet, wypełnisz gazobetonem i co z tym dalej zrobić? Albo #!$%@?ć szkłem i panelami, albo kleisz styropian... i teraz wszelkie zdobienia musisz robić na podłożu które nic nie utrzyma więc trzeba je wzmocnić. Albo na długie pręty mocować w ścianie nośnej, albo stawiasz ścianę
@pietryna123: Niedawno byłem świadkiem odnawiania elewacji pewnego starego (powojennego) bloku mieszkalnego. Oryginalnie ściany zewnętrzne były zdobione różnymi wypustami, uskokami, kasetonami. Po remoncie pozostały gładkie ściany, na których po prostu namalowano zlikwidowane elementy :]
@smaky78: Przecież napisałem, kiedyś ludziom chciało się takie rzeczy robić i nie było to nic nadzwyczajnego. :) Najwięcej takiej architektury właśnie zaobserwowałem na terenach kopalnianych, bo budynki te często stoją od tego czasu w niezmienionej formie bez remontów. :D
@Nietopesz: nie tyle, że chciało tylko praca wtedy była gównianie tania. Mogłeś sobie zamówić 30 murarzy i kazać im przesuwać cegiełki. Jakbyś teraz kazał murarzowi przesuwać cegiełki to albo byś zbankrutował albo by cie zwyzywal( ͡° ͜ʖ ͡°)