Wpis z mikrobloga

#narzednik #majsterkowanie #narzedzia

Dzisiaj taka sobota trochę, więc następny odcinek.

Wiertła, koronki, chłodzenie przy wierceniu.

Pojedziemy kategoriami wierconych materiałów.

Najpierw BHP.

Wiertło przy wierceniu się rozgrzewa, więc nie dotykamy go bezpośrednio po użyciu, nie maczamy w materiałach palnych i uważamy, żeby odłożona wiertarka nie uszkodziła rozgrzanym wiertłem innych powierzchni.
Nie odkładamy wiertarki z wiertlem do kabury/pasa narzędziowego.
Używamy okularów ochronnych.
Przy wierceniu z udarem używamy słuchawek/zatyczek do uszu.
Przy wierceniu NIE używamy rękawic ochronnych. Lepiej żeby wiertło nas skaleczyło, niż żeby wciągnęło i pogruchotało urękawiczone palce. Włosy #kucboners związane. Nie pracować w luźnych ciuchach i uważać na rękawy.
NIE używamy tanich wierteł, bo są wykonane z niewłaściwie obrobionej stali. Wiertło przy nadmiernym obciążeniu MA SIĘ ZŁAMAĆ, A NIE WYGIĄĆ.

Drewno.
Najczęściej będziemy używać trzech rodzajów wierteł – uniwersalnych, krętych i łopatkowych.
Wiertła występują w średnicach od 0,5 do 50 mm.
Ważnym parametrem wiertła jest średnica trzpienia. Od niej zależy do jakiego uchwytu wiertarki zmieści się wiertło. A uchwyty mają średnicę otworu 10 lub 13 mm. Czyli do wiertarki z futrem 10 mm mieszczą się wiertła do „dziesiątki”. Często wiertła o większych średnicach mają trzpień podtoczony do fi 10 lub fi 13, żeby właśnie mieściły się w futrach wiertarek. Specjalistyczne mocowana wierteł pominę.

Wiertła uniwersalne nadają się również do miękkich stali. Są robione ze stali, stali narzędziowej, stali szybkotnącej. Ostrze wiertła składa się z dwóch płaszczyzn. Nadają się do wiercenia w każdym drewnie, sklejce, płytach meblowych, tworzywach sztucznych. Przy wierceniu dużymi średnicami warto zrobić mniejszym wiertłem otwór prowadzący. Dobrze nadają się do ponownego ostrzenia.

Wiertła kręte mają przy ostrzu szpic ułatwiający ustawienie wiertła i rzadszy spiralny zwój, który lepiej odprowadza urobek. Nadają się przede wszystkim do wiercenia w drewnie naturalnym. Przy przewiercaniu materiału warto od drugiej strony otworu podłożyć deszczułkę lub listewkę, wtedy otwór nie jest poszarpany. Ponowne ostrzenie jest problematyczne.

Wiertła łopatkowe najlepiej nadają się do wiercenia otworów większych średnic, bo dają ładne brzegi i środek otworu. Można ich używać do tworzyw sztucznych. Nadają się do ostrzenia.

Stal, blacha, metale kolorowe.
Ostrze wiertła dwupłaszczyznowe z wyjątkiem wierteł do blachy, które mają wypustkę ułatwiającą zagłębienie w blasze. Jeśli chcemy przewiercić blachę zwykłym wiertłem, to należy ją napunktować w miejscu wiercenia, wtedy wiertło nie będzie „tańczyć” po materiale. Podobny zabieg jest wskazany przy stali szlachetnej. Duże otwory wiercimy ze wstępnym rozwierceniem mniejszą średnicą. Wiertła Nadają się do ostrzenia.
Przy wierceniu metali warto używać chłodziwa. Wydłuża to żywotność wiertła i czyni pracę mniej mozolną. Do chłodzenia można użyć zwykłego oleju spożywczego (zapach frytek gratis), parafiny lub specjalnych fluidów. Z wyjątkiem przeznaczonych do tego wierteł chłodzonych wodą, nie należy używać wody, bo można rozhartować wiertło. Szczegóły na pewno odsłonią nam #cncboners.
Przy wierceniu metali kolorowych pamiętajmy, że mają tendencję do „zapychania” wiertła i raz na czas należy je oczyścić.

Beton, pustaki ceramiczne, etc.
Wiertła udarowe zwykłe.
Na ostrzu jest fabrycznie wlutowany spiek z węglika spiekanego (tak zwana widia) lub diamentu technicznego. Średnice od 1 do 20 mm. Tych wierteł używa się z wiertarkami udarowymi z udarem mechanicznym. Skuteczność wiercenia zależy od siły docisku. Przy wierceniu płytek ceramicznych przewiert przez same płytki robimy BEZ udaru.

SDS+
Wiertła do wiertarek udarowych z udarem pneumatycznym. Mogą mieć ostrze dwu- i czteropłaszczyznowe. Te z czterema płaszczyznami nadają się do wiercenia w zbrojonym betonie, bo przebijają się przez pręty zbrojeniowe. Średnice 1-60 mm. Te wiertła mają charakterystyczny uchwyt. Skuteczność wiercenia nie zależy od siły docisku, a nadmierny docisk może zdławić zdolność wiertarki. Najpopularniejsze średnice to 6, 8, 10, 12 mm

SDS MAX.
Większy brat SDS+. Średnice od 14 do 90 mm. Nadają się do ciężkich prac budowlanych. Przy majsterkowaniu używane rzadko.

Szkło.
Wiertła z ostrzem o kształcie U lub V. Używane wyłącznie bez udaru do otworów w szkle. Przy wierceniu szkła należy bezwzględnie upewnić się, że szkło jest niehartowane. Szkło hartowane nie nadaje się do obróbki po hartowaniu – po prostu pęka.

Koronki, otwornice.
Jeśli chcemy wiercić otwory bez wybierania środka, to używamy koronek/otwornic.
Te do drewna, gips-kartonu i materiałów drewnopochodnych są zrobione ze zwykłej stali i na ogół sama otwornica jest płatem blachy ukształtowanym w rozcięty walec z zębami. Taka konstrukcja ułatwia usunięcie wywierconego rdzenia. W średnicach od 10 do 150 mm. Najczęściej używa się ich do wiercenia pod puszki elektryczne i lampy w sufitach podwieszanych.
Otwornice bimetalowe do metalu i blachy mają mocniejszą konstrukcję i system zapobiegający blokowaniu otwornicy na uchwycie. Przy wycinaniu w blasze/metalu warto używać chłodzenia.
Koronki do szlifierek kątowych z gwintem wewnętrznym M14. Używa się ich do wiercenia w ceramice, kamieniu, konglomeratach. Na krawędzi tnącej mają napylony diament techniczny i pozwalają bez uszkodzeń wycinać ładne otwory. Średnice od 6 do 90 mm.
Otwornice udarowe SDS+ i SDS MAX. Do wiercenia z udarem w betonie, pustakach. Najczęściej używane przy pracach elektrycznych, wentylacji, hydraulice. Do wiertarek SDS+ z udarem o sile mniejszej niż 2J (dżule), nie zaleca się używania koronek udarowych. Można uszkodzić przekładnię wiertarki.

Rozwiertaki, pogłębiaki, gzymki.
Sprytne urządzenia do pogłębiania otworu i nadawaniu mu kształtu odwróconego stożka. Przy wkręcaniu w drewno warto przed wkręceniem użyć rozwiertaka, wtedy łebek wkręta ładnie wejdzie materiał nie uszkadzając go. Podobnie przy wkrętach w metalu – rozwiercony otwór pozwala zlicować łebek z płaszczyzną.

Ciekawostki.
Firmy Bosch i Makita mają w swojej ofercie otwornice bimetalowe z systemem szybkiej wymiany. U Boscha to „Power Change”, a w Makicie „Ezychange”.

Po wiertłach będzie o szlifierkach kątowych. Dalej o wyrzynarkach i brzeszczotach; przy okazji zahaczymy o popularne ostatnio multiszlifierki/multitoole. Potem piły tarczowe i ukośnice oraz tarcze i systemy prowadzenia do nich. Następnie szlifierki oscylacyjne, mimośrodowe i taśmowe oraz polerki wraz z akcesoriami.
ElmetMarket - #narzednik #majsterkowanie #narzedzia

Dzisiaj taka sobota trochę, wi...

źródło: comment_uhm4kP3NprjcbZZOlcwWxCHum83PMyIu.jpg

Pobierz
  • 13
@ElmetMarket: Zapomniałeś wspomnieć o najlepszych wiertłach do drewna.
Zakres średnic od 20mm do 120mm. Możliwość ostrzenia i wymiany pilota. Nadają się do wiercenia w miękkim i twardym drewnie. Bardzo wytrzymałe, szybko i łatwo wiercą. Nie straszne im sęki.
Przykładowe wiertło Dewalt.
Mam też pytanie o wiertła SDS+ o średnicy 60mm, jaka wiertarka do nich pasuje?
norbw74 - @ElmetMarket: Zapomniałeś wspomnieć o najlepszych wiertłach do drewna. 
Za...

źródło: comment_YzKamdW1i3qCs61YnJBriZ1sRYuaqyIs.jpg

Pobierz
Jeśli mówimy o wiertle do betonu, to 60 mm przekracza zakres roboczy średnic SDS+


Z ciekawości zapytałem bo nigdy nie spotkałem się z takimi średnicami wierteł SDS+ jak napisałeś.

SDS+

Wiertła do wiertarek udarowych z udarem pneumatycznym. Mogą mieć ostrze dwu- i czteropłaszczyznowe. Te z czterema płaszczyznami nadają się do wiercenia w zbrojonym betonie, bo przebijają się przez pręty zbrojeniowe. Średnice 1-60 mm


@ElmetMarket:

Sękowniki nie zostały wymienione, bo to już
@norbw74: Aaaa, faktycznie. Literówkę zrobiłem. Miało być 1-40 mm. Dzięki za zwrócenie uwagi.
A z sękownikami to jest tak, że sprzedajemy więcej wiertarek SDS MAX niż sękowników.
Może nie doprecyzowałem, ale celem tych wpisów jest próba poszerzenie wiedzy na temat narzędzi i chcemy, żeby nasi potencjalni klienci z grubsza znali różnicę między SDS+ a SDS MAX.
Dla osoby nieobeznanej z tematem, może to wyglądać na to samo wiertło, szczególnie na zdjęciach