•  
  N....h

  +20

  Cyrkowy wóz Drzymały, który urósł do rangi symbolu walki o polskość.

  Michał Drzymała – polski chłop z Poznańskiego, w latach 1904–1909 prowadził spór z administracją Królestwa Prus o pozwolenie na budowę domu; wóz Drzymały stał się symbolem walki z germanizacją w zaborze pruskim.

  Michał Drzymała w 1927 r.

  Na początku XX wieku Michał Drzymała stał się sławny w Polsce (a także w Europie) z powodu ciągnącego się przez blisko 4 lata sporu z władzami pruskimi dotyczącego możliwości zbudowania domu na zakupionej w 1904 od niemieckiego kupca działce we wsi Kaisertreu (tak od 1871 roku zaborcy nazywali wieś Podgradowice, po 1918 roku wieś powróciła do polskiej nazwy, a w roku 1939 przemianowano ją na Drzymałowo) pod Rakoniewicami, w powiecie wolsztyńskim.

  Drzymała transportujący swój "dom" w Grodzisku Wielkopolskim.

  Pruskie prawo wymagało uzyskania zgody administracji państwowej na wzniesienie budynku. Realizujące politykę germanizacji władze wybiórczo wykorzystywały ten przepis na niekorzyść ludności polskiej. W tej sytuacji Drzymała kupił wóz cyrkowy, w którym zamieszkał. Władze pruskie chciały ten wóz usunąć, argumentując, iż stojący w jednym miejscu przez ponad 24 godziny wóz jest domem. W tej sytuacji Drzymała systematycznie, codziennie przesuwał ów wóz na niewielką odległość, co dało mu argument, iż jako pojazd ruchomy nie podlegał przepisom prawa budowlanego.

  Przez kilka lat trwała sądowo-administracyjna walka, w której stosowano kruczki prawne; władze pruskie zaczęły nękać Drzymałę za drobne uchybienia i w końcu udało im się usunąć wóz. Wówczas Drzymała zamieszkał w lepiance, którą wkrótce po tym zburzono ze względu na naruszenie przepisów przeciwpożarowych (ustawienie piecyków bez właściwego zabezpieczenia). W tej sytuacji Drzymała był zmuszony sprzedać działkę. Drzymała ostatecznie nabył inną parcelę, ze starym domem, na remont którego niepotrzebna była zgoda urzędów.

  Walka Drzymały o możliwość zbudowania domu, a zwłaszcza wykorzystywanie przezeń luk w prawie pruskim stały się głośne w Polsce i w świecie. Głos w tej sprawie zabierali m.in. Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus, a spoza Polski m.in. Lew Tołstoj. Osoba Drzymały, a zwłaszcza ów słynny wóz stały się symbolem chłopskiego oporu wobec zaborcy i germanizacyjnych praktyk stosowanych wobec Polaków przez państwo pruskie. Znaczenie symboliczne jego oporu dostrzegali i Niemcy, skoro po jego śmierci żaden z niemieckich zakładów stolarskich w Wyrzysku nie chciał wykonać trumny, tak że podjąć się tego musiał miejscowy, polski zakład meblarski E. Zehnera.

  Michał Drzymała został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1937). W 1939 r. jego rodzinną wieś przemianowano na Drzymałowo.

  Postać Michała Drzymały wspomina Jan Pietrzak w pieśni Żeby Polska była Polską (1981).

  W rzeczywistości wozy Drzymały były dwa:
  - pierwszy, cyrkowy kupił sam Drzymała
  - kolejny, lepszej jakości, zakupiony został w 1908 z datków społecznych uzyskanych ze zbiórki pieniędzy jaką przeprowadzono po nagłośnieniu całej sprawy.

  W 1910 roku z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem, wóz Drzymały (ten drugi, zakupiony z datków) został wystawiony w krakowskim barbakanie.

  Dane techniczne drugiego wozu, wykonanego w warsztacie Dzieciuchowicza na Rybakach w Poznaniu:
  8 m długości, 2,5 m szerokości, w najwyższym miejscu wysoki na 2,3 m.
  Pomalowany z zewnątrz na żółto, a wewnątrz na biało.
  Ściany miały 8,5 cm grubości, podłoga 10 cm grubości, a dach 8 cm grubości.
  Całość wykonana była z desek podwójnych i wykładana warstwą korkowca.
  Wewnątrz wozu zabudowano kuchenkę o wymiarach 3 m długości i 2,5 m szerokości z kotliną na dwa koła i o jednym oknie. Izba mieszkalna miała trzy okna i osobne wyjście niż kuchenka. Wszystkie okna wyposażono w zielone okiennice (podwójne).

  Replika wozu w Drzymałowie.

  pokaż spoiler źródło: wikipedia


  #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #1908 #polska

  źródło: sp3wolsztyn.pl

  Gorące dyskusje ostatnie 12h

  • avatar

   Właśnie wróciłem z uczelni gdzie pisałem kolokwium. Niby nic nadzwyczajnego, gdyby nie prowadzący, który w pewnym momencie wali tekstem:

   Hehe pamiętacie tego grubego typa co rozwalił Szpilkę? Hehe no właśnie rozwalił nokautem innego kolesia i to w 6 rundzie i ja tak czytam teraz komentarze hehe i jeden gość pisze "Właściwie to wygląda jak licealista, który zapisał się do kółka bokserskiego i przed każdym treningiem kupuje milky waye w szkolnym sklepiku."
   W tym momencie zapaliła mi się lampka ostrzegawcza. Chwila chwila przecież ja skądś znam takie posrane żarciki. Jakoś kojarzy mi się to z moim ukochanym portalem ze śmiesznymi obrazkami. No ale nieee poważny pan dr. inż. nie może uczestniczyć w tej karuzeli spierdolenia. Wrodzona ciekawość nie pozwoliła mi jednak zostawić tej sprawy samej sobie. Jako pilny student siedziałem w pierwszej ławce więc hyc głowa do przodu i zerkam mu na monitor a tam

   pokaż spoiler no kurwa zgadliście Wykop i komentarz Pana @DiamondRunner a dokładnie ten https://www.wykop.pl/link/4122561/comment/52022995/#comment-52022995

   Sytuacja wygląda tak - prowadzący się śmieje, wszyscy lekki uśmiech z grzeczności no i ja w pierwszej ławce puchnę ze śmiechu z prowadzącego. No nic wracam do pisania. I w tym momencie obudził się we mnie prawdziwy mirek. Mam napisać coś rozsądnego, przecież uczyłem się tego, wszystko umiem a w głowie tylko

   No weź mu powiedz usuń konto. Raz się żyje, poprawa we wrześniu, filozofia XD
   No ale chuj przeca jestem prawdziwy miras- stulejarz, białorycerz i kaleka umysłowa więc siedziałem cicho i próbowałem się skupić. No i wreszcie przechodzimy do meritum. Pomóżcie dolecieć w gorące niech Pan prowadzący dowie się, że kolos poszedłby mi lepiej gdyby sprawdzający nie był mirkiem.( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A no i standardowo, w twarz nie miałem odwagi to chociaż tutaj napiszę:
   PANIE DOKTORZE USUŃ KONTO
   #studbaza #studia #pw #warszawa #boks
   pokaż całość

   odpowiedzi (38)

  • odpowiedzi (39)

  • avatar

   #blokowisko #sasiedzi #pytanie

   Babsko z parteru codziennie wywala jebiące śmieci na klatkę. Leżą cały dzień mimo, że w międzyczasie wychodzi po 3 razy z psem. Co można na taką poradzić? Próbowałem gadać, ale nie dociera nic. Najbardziej plusowane propozycje będę testować.

   odpowiedzi (55)