Wpis z mikrobloga

Dzisiaj w #maszprawo różnice między rękojmią a gwarancją. Ważny temat dla kupujących, ponieważ:
- często mamy zbieg uprawnień z rękojmi i gwarancji,
- wybór pomiędzy rękojmią a gwarancją jest wiążący do czasu zakończenia realizacji roszczeń (np. naprawy lub ich odrzucenia przez sprzedawcę),
- najczęściej dla kupującego rękojmia jest korzystniejsza od gwarancji.

Wszystko opisałem w dwóch różnych artykułach.

Rękojmia a gwarancja na gruncie wszelkiego rodzaju umów.

Rękojmia a gwarancja na gruncie motoryzacyjnym, przy kupnie samochodu.

Wielu różnic nie ma, ale w drugim przypadku uwzględniłem specyfikę branży. Do wyboru do koloru.

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych.
-------------
Ogłoszenia parafialne
Tag #maszprawo stał się na tyle popularny, że wiele osób używa go błędnie zamiast #prawo i woła niepotrzebnie masę mireczków, którzy subskrybowali #maszprawo jako mój autorski tag. Jeśli masz do mnie pytanie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo. Jeśli widzisz nieprawidłowe użycie tagu #maszprawo zgłoś to do administracji. Moje próby kontaktu mające na celu opisanie tagu lub jego uprzątnięcie, niestety na nic się zdały.
-------------

Poprzednie wpisy:
1. Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu zabezpieczający interesy kupującego.
2. Zmiany w prawie konsumenckim po 25.12.2014 r.
3. Konieczność spisywania umowy pożyczki przy pożyczaniu kwoty powyżej 500 zł.
4. Możliwość reklamowania wadliwego towaru nawet jeśli nie mamy paragonu.
5. Jak rozwiązać umowę powołując się na błędne przekonanie co do właściwości przedmiotu sprzedaży lub innych co do innych elementów stosunku prawnego.
6. Poradnik kupującego przez Internet. Część I: Jak zweryfikować kontrahenta?
7. Zakłócanie ciszy nocnej i uprawnienia interweniujących policjantów.
8. Poradnik kupującego przez Internet. Część II: Omówienie różnych podstaw prawnych umożliwiających podnoszenie roszczeń.
9. Alimenty na dziecko pełnoletnie.
10. Kampania Edukacyjna Tydzień Samochodu Używanego (poradniki dla kupujących).
11. Korzyści z oddawania krwi (tańsze leki i świadczenia zdrowotne poza kolejką).
12. Zatrzymanie prawa jazdy. Stare i nowe przepisy.
13. Zakładanie nielegalnych blokad na koła przez prywatne podmioty.
14. Jak walczyć ze znęcaniem się nad zwierzętami.
15. Uprawnienie kupującego do zwrotu towaru w terminie 14 dni od odbioru przesyłki.
16. Trybunał Konstytucyjny- kto i dlaczego ma rację.
17. Trzy artykuły motoryzacyjne: zaliczka przy kupnie pojazdu, kupno samochodu zabytkowego oraz próba zrobienia z przedsiębiorcy konsumenta przy kupnie samochodu.
18. Wyrok przeciwko nieuczciwemu handlarzowi samochodów.
  • 16
@LaudatorLibertatis: Dzięki za ten wpis. Trzeba go linkować we wszystkich wykopach, gdzie ktoś oddaje sprzęt na gwarancję zamiast do sprzedawcy.

Plusem gwarancji w stosunku do rękojmi jest zazwyczaj jej dłuższy okres obowiązywania

Rękojmia obowiązuje dwa lata i gwarancja, o ile nie zastrzeżono innego terminu, też. Więc jak to jest?
@crowbar: Napisałem "zazwyczaj". Jest to unormowane w konkretnej gwarancji. Przykładowo w odniesieniu do samochodów gwarancja na poszczególne podzespoły może wynosić 3 lub 5 lat. Różnego rodzaju sanitariaty mają czasem na pewne elementy gwarancję nawet 10-letnią.
Natomiast fakt faktem, większość elektroniki ma gwarancję 2-letnią, a czasem i krótszą dla przedsiębiorców.
@LaudatorLibertatis: ano tak, zależy jaki segment rynku weźmiemy pod lupę. Dla przykładu firma Nikon przez wiele lat (nie wiem jak obecnie) dawała gwarancję 1 rok dla użytkow. indyw., podczas gdy obowiązywały, nieaktualne już, przepisy o zgodności towaru z umową, co dawało teoretyczną możliwość 2 letniej opieki prawnej.
@chochlik: Tutaj trzeba uściślić, że co prawda rękojmię można w relacji pomiędzy dwójką przedsiębiorców lub dwójką osób nieprowadzących działalności gospodarczej wyłączyć, ale będzie to nieskuteczne w przypadku podstępnego zatajenia wady. Czyli to wyłączenie jest warunkowe.
@LaudatorLibertatis: w pełni się zgadzam, o ile w przypadku rzeczy "z drugiej ręki" podstępne wykazanie wady jest łatwe, to w przypadku nowego towaru uwodnienie podstępnego zatajenia wady już jest troszkę bardziej skomplikowane. Ogólnie tekst jest bardzo dobry, jeśli mogę coś zasugerować to przy kolejnym tekście warto zaznaczyć że w przypadku 1 reklamacji z tytułu rękojmi z żądaniem odstąpienia umowy, pomimo nie ustosunkowania się przez przedsiębiorce w ustawowym terminie 14 dni na
@LaudatorLibertatis: Zdaje się, że nie widzisz problemu więc spróbuję ci go trochę wyraźniej wskazać.

Spójrz na fragment o gwarancji. Zawiera informację gdzie została uregulowana, zawiera przekopiowany fragment kodeksu, informację, że zazwyczaj gwarancja jest dłuższa, informację, że gwarancja "ma zastosowanie" w bardzo szczególnych przypadkach umowy pomiędzy dwójką przedsiębiorców, i informację, że poza tymi szczególnymi przypadkami rękojmia jest korzystniejsza dla kupującego.

Zauważ, że nie wyjaśniłeś tam tam czym jest gwarancja, ani dlaczego rękojmia
@MistrzDecepcji: Nie chciałbym zmieniać Twojego zdania ma temat poziomu moich artykułów nadmiernie rozbudowanym komentarzem. Artykuł jest dokładnie o tym o czym miał być. W odrębnym artykule będzie wyjaśniona rękojmia co zresztą wprost wynika z jego treści. Jest tam na ten temat zdanie, nie zauważyłeś? Twój główny zarzut jest bezprzedmiotowy.

Gwarancja została wytłumaczona dostatecznie.

Dodawanie podstaw prawnych ma bardzo istotny walor bo jest to coś czego w wielu artykułach brakuje. Ich wyodrębnienie