Wpis z mikrobloga

D+1

Jak przystało na #startup oczywiście zacząłem prace od dupy strony ( ͡° ͜ʖ ͡°) - akurat w tym przypadku ambitnie zajmując się technicznymi detalami (ważnymi, ale nie najistotniejszymi w tym projekcie), oczywiście potykając się o technikalia (z którymi przy mniej ambitnym podejściu nie musiałbym się nawet mierzyć). Oczywiście wymagania nadal nie wyspecyfikowane nawet na ogólnym poziomie, więc nawet nie mam określonych granic MVP.

Co do szczegółów: postanowiłem z wcześniejszego projektu opartego na #java #spring #springboot wyekstraktować moduł do rejestracji / integracji z captcha / potwierdzenia rejestracji / logowania / resetu hasła (z ciekawości, czy to wszystko razem ma jakąś fajną nazwę?), tak aby móc go potem reużyć w kolejnych projektach. Trudności o których wspomniałem to zapewnienie rozszerzalności formularza rejestracji przy utrzymaniu walidacji danych z użyciem JSR-303 oraz customowych validatorów springowych (binder).
Praca zżarła więcej czasu niż się mogłem spodziewać, ale jeszcze nie czas by powiedzieć że było warto i móc szczerze podsumować to jakimś rewelacyjnym cytatem z Uncle Boba.

Z formalności:

Domena niby zarejestrowana, ale jeszcze w jakimś dziwnym stanie u rejestratora. Taka nieciekawostka: lepszą domenę już prawie miałem prawie rok temu, ale wypuściłem ją z rąk a dzisiaj jest ona domeną klasy premium sprzedawana przez rejestratora 15x drożej... Ciekawe że licząc wartość projektu nawet jako wartość alternatywnych dochodów całość przekroczy zapewnie wielokrotnie cenę takiej domeny, ale jakoś tak po cebulacku szkoda wydawać o ponad 100 USD więcej za samą domenę.

Wspomniałem wyżej o MVP, a zdaje się, że to pojęcie z #leanstartup, więc pora najwyższa usystematyzować wiedzę dotyczącą ograniczania marnotrawstwa zasobów i zamówiłem książkę Erica Riesa.

Wczoraj przesadziłem z kodowaniem (zarówno pod względem długości czasu jak i głębokości drążonych tematów), więc dzisiaj chyba przeskoczę do zaniedbanego tematu analizy wymagań.

Podsumowanie:

Kodowanie: 3.75h
Spotkania: 0.25h
Analiza: 0.00h

Wydatki: 78.20 zł
(na razie daje się to policzyć, ale w momencie korzystania z zasobów i usług, z których korzystam również w innych projektach, pewnie przestanie być tak łatwo mierzalne)

Co do kasiory, to szczerze mówiąc, nie mam zaplanowanego zbyt pewnego modelu tego biznesu, no ale to #startup więc chodzi o robienie a nie zarabianie, prawda? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Odpowiedzi na wczorajsze komentarze połączę:
@mentis:

poddasz się po tygodniu znając życie

@acpiorundc:

projekt będziesz robił sam czy z kimś?

Staram się by core projektu był jak najmniejszy, tak aby nie przemęczyć się tematem przed puszczeniem go live i na tym etapie obsługa "pomocy" od innych devów chyba byłaby zbyt zasobożerna, ale myślę, że w miarę dochodzenia do węższych tematów pomoc będzie przydawać się coraz bardziej.

#devseniorstartup
  • 5
@ppawel koniecznie musisz zapisać sobie wszystko gdzieś na papierze. No i oczywiście rozpisać sobie zadania. Zaznacz sobie te które są potrzebne na 1 etap mvp.

Rozpisując zadania dojdziesz do wniosku, że może w celu przyśpieszenia jakiegoś problemu warto wtedy zdecydować się na zlecenie czegoś na zewnątrz. Dzięki czemu zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Myśl jak przedsiębiorca a nie jak wyrobnik, bo teraz to tak wygląda. Pracodawca Ciebie zatrudnił dlatego, że nie chce sam
@ppawel: Cześć :) Z programistami jest taki problem, że chce się myśli się o funkcjonalnościach i ich dopieszczaniu przed opublikowaniem czegokolwiek. To nie działa i fajnie, że już to rozumiesz :)

Co do kasiory, to szczerze mówiąc, nie mam zaplanowanego zbyt pewnego modelu tego biznesu, no ale to #startup więc chodzi o robienie a nie zarabianie, prawda? ( ͡° ʖ̯ ͡°)


Nie prawda :) Startup to firma,