Wpis z mikrobloga

Mireczki, dzisiaj w #maszprawo o tym jak ustalić adres osoby trzeciej np. dłużnika.

Wśród możliwości mamy publicznie dostępne rejestry, czyli CEIDG i KRS. Z mniej znanych możliwości jest wniosek do MSWiA lub do gminy. Do pozyskania adresu trzeba wykazać interes prawny, czyli np. należności wynikające z niezapłaconych faktur lub z umowy pożyczki.

Szczegóły jak i co zrobić podaję w nowym artykule. Omawiam też problemy wynikające z różnicy pomiędzy zamieszkaniem, a zameldowaniem.

Miłościwie nam panujący od dawna nie wyeliminowali np. tego, że osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą należy pozywać na adres zamieszkania (zazwyczaj nieznany), a nie na adres prowadzenia działalności (zawsze znany).

PO chciała swego czasu znieść obowiązek meldunkowy, ale zadanie ich przerosło. M.in. Stowarzyszenie Sędziów Iustitia sugerowało wtedy wprowadzenie rejestru adresów do doręczeń, ale pomysł upadł.

W związku z powyższym zorientowany w prawie dłużnik dysponuje niestety masą sposób na utrudnienie nam życia, dlatego warto ściągać długi najszybciej jak się da, zanim przyjdą komuś do głowy głupie pomysły.

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych.
-------------
Ogłoszenia parafialne
Tag #maszprawo stał się na tyle popularny, że wiele osób używa go błędnie zamiast #prawo i woła niepotrzebnie masę mireczków, którzy subskrybowali #maszprawo jako mój autorski tag. Jeśli masz do mnie pytanie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo. Jeśli widzisz nieprawidłowe użycie tagu #maszprawo zgłoś to do administracji. Moje próby kontaktu mające na celu opisanie tagu lub jego uprzątnięcie, niestety na nic się zdały.
-------------

Poprzednie wpisy:
1. Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu zabezpieczający interesy kupującego.
2. Zmiany w prawie konsumenckim po 25.12.2014 r.
3. Konieczność spisywania umowy pożyczki przy pożyczaniu kwoty powyżej 500 zł.
4. Możliwość reklamowania wadliwego towaru nawet jeśli nie mamy paragonu.
5. Jak rozwiązać umowę powołując się na błędne przekonanie co do właściwości przedmiotu sprzedaży lub innych co do innych elementów stosunku prawnego.
6. Poradnik kupującego przez Internet. Część I: Jak zweryfikować kontrahenta?
7. Zakłócanie ciszy nocnej i uprawnienia interweniujących policjantów.
8. Poradnik kupującego przez Internet. Część II: Omówienie różnych podstaw prawnych umożliwiających podnoszenie roszczeń.
9. Alimenty na dziecko pełnoletnie.
10. Kampania Edukacyjna Tydzień Samochodu Używanego (poradniki dla kupujących).
11. Korzyści z oddawania krwi (tańsze leki i świadczenia zdrowotne poza kolejką).
12. Zatrzymanie prawa jazdy. Stare i nowe przepisy.
13. Zakładanie nielegalnych blokad na koła przez prywatne podmioty.
14. Jak walczyć ze znęcaniem się nad zwierzętami.
15. Uprawnienie kupującego do zwrotu towaru w terminie 14 dni od odbioru przesyłki.
16. Trybunał Konstytucyjny- kto i dlaczego ma rację.
17. Trzy artykuły motoryzacyjne: zaliczka przy kupnie pojazdu, kupno samochodu zabytkowego oraz próba zrobienia z przedsiębiorcy konsumenta przy kupnie samochodu.
18. Wyrok przeciwko nieuczciwemu handlarzowi samochodów.
19. Różnice między rękojmią, a gwarancją.
20. Rękojmia, podstawy odpowiedzialności sprzedawcy.
  • 42
@krzysztof114: Inny niż adres zamieszkania, a nie zameldowania. Zazwyczaj nie jest, praktyka po prostu stoi tutaj w sprzeczności z przepisami. Jak zostanie skutecznie doręczony to problemu niemal nigdy nie ma. Natomiast można trafić albo na dziwny sąd (tak który trzyma się twardo tego przepisu) albo na sprytnego dłużnika, który przy sprzyjających wiatrach może nawet na etapie wszczęcia egzekucji doprowadzić do uchylenia tytułu wykonawczego ze względu na niepoprawne doręczenie mu pozwu. Zazwyczaj
@LaudatorLibertatis: dzięki za wartościowy wpis. Mam dłużnika na w sumie niedużą kwotę, że afera była nieco grubsza i oszukanych było więcej, to wszyscy poszliśmy na policję, była sprawa, jest wyrok i obowiązek naprawienia szkody, mam odpis wyroku z klauzulą wykonalności. Byłam z tym u komornika, ale nie mam adresu a za każde zapytanie realizowane przez komornika trzeba płacić: zus 40 zł, US 45, korespondencja 42, księgi wieczyste 20 i tak dalej,
@katarzynkaN: Nie, te informacje uzyska jedynie komornik. Natomiast te kwoty zostaną ściągnięte z dłużnika o ile jest windykowalny, więc masz perspektywę ich odzyskania. W karnym nie siedzę, ale wydaje mi się, że jeśli byłaś oskarżycielem posiłkowym to możesz mieć dostęp do akt i stamtąd uzyskać adres sprawcy. Jeśli nie to wniosek do MSWiA wystarczy.

Miałem podobną sprawę jak Ty, sprawca miał okres próby (wyrok w zawiasach), nie zapłacił i jak wzięli
Miłościwie nam panujący od dawna nie wyeliminowali np. tego, że osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą należy pozywać na adres zamieszkania (zazwyczaj nieznany), a nie na adres prowadzenia działalności (zawsze znany).


@LaudatorLibertatis: wyeliminowali, we wrześniu wchodzi nowelizacja 133 KPC

§ 2a. (42) Pisma procesowe dla przedsiębiorców i wspólników spółek handlowych, wpisanych do rejestru sądowego albo Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), doręcza się na adres udostępniany w rejestrze albo CEIDG,
@LaudatorLibertatis: Dopisz w artykule dotyczącym CEIDG, że jeśli ktoś składa pozew do sądu i pozwaną jest osoba fizyczna, która prowadzi lub prowadziła jednoosobową działalność, bądź działała w spółce cywilnej to wystarczy w nim podać NIP, imię i nazwisko oraz adres głównego miejsca wykonywania DG (widoczny na wpisie dla każdego). Adres zamieszkania, zameldowania i PESEL pracownik sądu pobiera sobie z CEIDG sam. Sąd nie może wezwać do uzupełnienia takich danych, bo ma
@kayleigh1507: PESEL się zgodzę, ale z którego przepisu wywodzisz, że nie może wezwać do wskazania adresu zamieszkania jeśli może go sam zdobyć? Ja właśnie spotkałem się z taką brzydką praktyką, że sąd wzywał do wskazania adresu zamieszkania po wskazaniu przez powoda w pozwie adresu z CEIDG. Sąd stwierdzał, że z posiadanych przez niego informacji wynika, że adres zamieszkania jest inny. Równocześnie sąd nie udostępniał tego adresu w wezwaniu.
@LaudatorLibertatis: Tu masz informacje na temat udostępniania danych ogólnie, a tu informacje dla sądów, jak ich pracownicy mają sobie zakładać konta. Osoba postronna nie ma szansy otrzymać adresu zamieszkania, czy numeru PESEL z CEIDG, bez PESELu MSW nie wyda adresu zameldowania nawet po wskazaniu interesu prawnego. Sądy mogły przed 1 lipca 2011 r. domagać się dostarczenia takich danych, bo ewidencje gminne je udostępniały w formie papierowej. Odkąd jest CEIDG
@kayleigh1507: Ok, ale gdzie podstawa prawna Twoich twierdzeń? Ja jej nie znam, ale ostatnio mniej siedzę w k.p.c.
Co do wniosku do MSWiA to przecież udostępniają zameldowanie nawet bez wskazania numeru PESEL. Oczywiście problem robi się, gdy imię i nazwisko jest popularne, ale we wniosku można podać szereg danych, które pomogą zweryfikować osobę, o której adres zameldowania wnioskujemy.
@kayleigh1507: W art. 126 k.p.c. nie ma podstawy prawnej do braku możliwości żądania przez sąd adresu zamieszkania w przypadku możliwości samodzielnego ustalenia tego adresu przez sąd. Sorry, że drążę, ale temat ważny i wolałbym nie mieć nawet racji bo to by było lepsze dla powodów. Niemniej jednak tej podstawy prawnej w art. 126 k.p.c. nie ma.
@LaudatorLibertatis: Art 126 KPC mówi, że wystarcza NIP i siedziba firmy. Skoro to wystarcza, to sąd nie może chcieć więcej ot tak. Pracuję w CEIDG i codziennie mamy mnóstwo telefonów w tej sprawie zarówno od osób, które składają pozwy, jak i od pracowników sądów, którzy te dane mają sobie pobierać. Art. 37 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mówi, że PESEL nie jest udostępniany w bazie przedsiębiorców - nie można go pobrać
@kayleigh1507: Pełna zgoda to jest jasne. Ale chodzi o coś zupełnie innego co napisałaś na początku. Nie ma podstawy prawnej (zgodnie z moją wiedzą), która uniemożliwiałaby sądowi zażądanie od powoda wskazania adresu zamieszkania (nieznanemu powodowi) nawet jeśli sąd ten adres zna. I co więcej, jak już wspomniałem, niestety spotkałem się kilka razy z taką praktyką.
@LaudatorLibertatis: Sądy wciąż żyją przed 2011 r. kiedy z ewidencji gminnych można było pobrać wszystko. Obecnie mają sobie te dane pobierać samodzielnie. Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej są w tej kwestii nieugięte. Sąd nie może Ci kazać zrobić tego, co jest dla Ciebie legalnie niemożliwe.
@LaudatorLibertatis: "1) oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron" - wskazujesz miejsce prowadzenia działalności i reszta Cię nie interesuje (o ile nie znasz innych adresów). Jeśli nie masz adresu zamieszkania z innego źródła poza CEIDG, to Ci sąd pozwu nie zwróci bo może sam go pobrać. Tylko niestety trzeba pracowników sądów uświadamiać, że mogą to robić. Poza tym jest jeszcze art. 220 KPA:

§ 1. Organ administracji publicznej nie może