Wpis z mikrobloga

#historia #nauka #teoriespiskowe #zydzi #masoneria
Może ktoś podać jakieś naukowe, powtarzam: naukowe, pozycje książkowe wyjaśniające zagadnienie masonerii? Oparte na źródłach, a nie widzimisię? Pytam, bo mierzi mnie już z jednej strony narracja prawicowa mówiąca o tym, że masoneria to wrogowie Chrystusa, a w ogóle to Żydzi, a z drugiej narracja lewicowo-liberalna mówiąca, że "hehe, masoni to śmieszni goście, którzy od polityki stronią, więc nie ma potrzeby o tym wspominać".
Pozdrawiam i liczę na wypowiedzi osób, którzy mają wiedzę z tego zakresu.
  • 7
@Znany_publicysta: Problem w tym że historycy często bywają masonami i vice versa. Poza tym istotnie można założyć że naprawdę dobre jakościowo i dogłębne badania tematu Masonerii będą tworzone przez samych masonów.

Trochę jak z Judaizmem zresztą... albo choćby i z wiedzą o wojskowości czy medycynie: wcześniej czy później będziesz musiał poczytać publikacje rabinów, lekarzy czy wojskowych. Dlatego też zauważam że Twoje "bycie sędzią we własnej sprawie" jest tu trochę niestosowne.

Czyli
@bygsyti: Nie no, nie chodzi mi o nieczytanie tekstów źródłowych samych masonów, tę książkę Pike'a chyba nawet gdzieś na kompie w pdfie mam, tylko miałem na myśli raczej pewną wiedzę odnośnie masonerii, która jest pewna, bo podparta dowodami. Zresztą przejdę się do biblioteki w tym celu ( ͡º ͜ʖ͡º)