•  

@Xianist:

Co się stanie gdy nadęty do granic budżet na 2017 rok zostanie skonfrontowany z spowolnieniem gospodarczym lub co gorsze kolejnym kryzysem?

Będzie tragedia, taka jak przewidział Petru. Ludzie będą wyskakiwać z okien. Po ulicach bedzie chodzić PiS-policja i zabierać ludziom majątki. Bociany nie wrócą na wiosnę.

SPRZEDAWAJ KONTRAKTY NA W20 CZEM PRĘDZEJ, BO IDZIE ZAPAŚĆ!
    Boisz sie kontraktów? To KUPUJ PUTY NA W20 NAKUP ICH W CHUJ I DO PIWNICY SCHOWAJ ŻEBY PIS CI NIE UKRAD.

A tak na żarty:
    W większości krajów dług publiczny powiększa się do rekordowych rozmiarów. PiS rządzi dopiero pierwszy rok, robi istotne, kosztowne reformy, a póki co trwa światowa nagonka finansjery, która osłabiała złotego, co też zwiększa dług.
    Wg Ciebie lepiej byłoby, gdyby nas nie zadłużali i starali się ograniczyć deficyt. Na chłopski rozum spoko, tyle że: restrykcyjna polityka fiskalna + restrykcyjna polityka monetarna (wysokie stopy realne osłabiają popyt) spowodowałaby spadek wzrostu gospodarczego i jeszcze głębszą deflację, a na dodatek szkodziłaby konkurencyjności polskiej gospodarki, bo wszyscy dookoła starają się prowadzić ekspansywną politykę fiskalną (zwiększają zadłużenie) i monetarną (niskie stopy procentowe, pompowanie płynności).

#ekonomia #gospodarka #neuropa #bekazpisu #dobrazmiana #polska #4konserwy #polityka

+: m00n, u..6 +6 innych
    •  

@badtek: myślisz, że wykop dorósł do rozmyślań w stylu "czy wzrost deficytu zostanie skompensowany przez wzrost gospodarczy w długim okresie"?

•  

@badtek:

światowa nagonka finansjery
      A ta Platforma potężna. Ich macki oplatają nawet światowe instytucje finansowe.

•  

A ta Platforma potężna. Ich macki oplatają nawet światowe instytucje finansowe.

@Majk_: no coś w tym stylu, ja bym raczej powiedział, że to PO było macką światowej finansjery... choć pewnie nie tylko

•  

@badtek:

robi istotne, kosztowne reformy.

XD

•  

@badtek: ale taguj #januszeekonomii
      Gdyby ekspansywna polityka monetarna działała to Grecja byłaby bogatym krajem, a nie bankrutem. Mimo pompowania dzisiątek mld złotych w gospodrkę z długu ta spowalnia. To nie konsumpcja jest motorem wzrostu i dobrobytu, ale inwestycje, a Polska własnie konsumuje kosztem inwestycji.
      Poza tym śmieszy mnie gadanie na finansjere i jednocześnie płacenie im miliardów złotych za pozyczki i to na większe sumy i procent niż dawała PO. Skoro finansjera taka zła to może niech PiS przestanie im dawać miliardy złotych z super szybko przyrastającego długu, a nie ich jeszcze tuczą.

•  

@badtek:

Wg Ciebie lepiej byłoby, gdyby nas nie zadłużali i starali się ograniczyć deficyt. Na chłopski rozum spoko, tyle że: restrykcyjna polityka fiskalna + restrykcyjna polityka monetarna (wysokie stopy realne osłabiają popyt) spowodowałaby spadek wzrostu gospodarczego i jeszcze głębszą deflację, a na dodatek szkodziłaby konkurencyjności polskiej gospodarki, bo wszyscy dookoła starają się prowadzić ekspansywną politykę fiskalną (zwiększają zadłużenie) i monetarną (niskie stopy procentowe, pompowanie płynności).

@badtek: Jak to jest - jak PO zwiększało zadłużenie, to "olaboga złe PO doprowadza nas do bankructwa". Jak robi to PiS to "PiS realizuje ważne reformy i musi zwiększać zadłużenie by utrzymać konkurencyjność naszej gospodarki a także utrzymać wzrost gospodarczy.

Dodatkowo zgodnie z twoją logiką nigdy nie ma miejsca na redukcje zadłużenia, bo powoduje to spadek wzrostu gospodarczego.

•  

Gdyby ekspansywna polityka monetarna działała to Grecja byłaby bogatym krajem, a nie bankrutem.

@chanelzeg: Grecja nie jest bankrutem, właśnie dzięki polityce monetarnej ECB. Pozdrawiam.

•  

@badtek: Problemem jest obecnie ponowne zbliżanie się do zapisanego w Konstytucji progu zadłużenia. W razie pierdolnięcia może być nieciekawie. Wolałbym, żeby reformy były finansowane przez zwiększone dochody pochodzące ze zwiększonej progresji podatkowej. Całkiem możliwe, że próg zapisany w Konstytucji jest zbyt restrykcyjny. 60% PKB to dość niewiele porównując z innymi państwami.

•  

Dodatkowo zgodnie z twoją logiką nigdy nie ma miejsca na redukcje zadłużenia, bo powoduje to spadek wzrostu gospodarczego.

@rzep: bo problemem jest polityka monetarna NBP. Oni prowadzą restrykcyjną politykę - stopy procentowe są zbyt wysokie. Przykladowo - Bank Węgier daje ujemne oprocentowanie depozytów minus 0,5%, w NBP jest to dodatnie 0,5%. Bankowa stopa procentowa na Węgrzech to 0,8%, u nas 1,6%.
      Węgrzy mają inflację, my mamy deflację...

Można redukować dług publiczny, pewnie powinno się, ale trzeba to robić przy odpowiedniej koniunkturze z odpowiednim Policy-mix.
      https://pl.wikipedia.org/wiki/Policy_mix

•  

@rzep:

Jak to jest - jak PO zwiększało zadłużenie, to "olaboga złe PO doprowadza nas do bankructwa". Jak robi to PiS to "PiS realizuje ważne reformy i musi zwiększać zadłużenie by utrzymać konkurencyjność naszej gospodarki a także utrzymać wzrost gospodarczy.

P0 rządziło przy spadających stopach procentowych i niższych realnych stopach procentowych (realna stopa = inflacja - bankowa stopa).
      Przykładowo, gdyby stopy NBP były na poziomie 0,5% a nie 1,5%, to od przeciętnego kredytu hipotecznego dane gospdarstwo domowe miałoby 200 zł oszczędności (o 200 zł niższą ratę poprzez mniejsze odsetki) i mogłoby je wydać na coś innego, konsumpcję czy inwestycje.
      Podobnie firmy posiadające oszczędności, przy niższych stopach procentowych niektóre projekty inwestycyjne wspomagane tanim kredytem, stają się znacznie bardziej rentowne niż realne 2% na lokatach.

•  

Grecja nie jest bankrutem, właśnie dzięki polityce monetarnej ECB. Pozdrawiam.

@badtek: Jest bankrutem gdyż nie spłaciła w terminie pozyczek, a taka właśnie jest definicja bankruta.

•  

Jest bankrutem gdyż nie spłaciła w terminie pozyczek, a taka właśnie jest definicja bankruta.

@chanelzeg: nastepny tak głupi komentarz będzie kasowany a Ty banowany. Pomyśl chwile zanim coś napiszesz. Jak nie zapłacisz raty kretydu w terminie, to nie znaczy, że jesteś bankrutem.

•  

@badtek: nie możesz mnie zbanować, możesz jedynie dodać mnie na czarnoisto, samozwanczy moderatorze i ignorancie.

Państwo to nie człowiek i są inne defiunicje bankructwa stosowane dla państwa i człowieka.

Międzynarodowa Organizacja Swapów i Derywatów nie pozostawiła wątpliwości – redukcja zadłużenia Grecji kosztem prywatnych wierzycieli została oficjalnie uznana za bankructwo. Pozostaje jednak inna niewiadoma: czy Grecja pozostanie jedynym bankrutem w strefie euro, czy też w najbliższym czasie dołączy do niej ktoś jeszcze.

•  

trwa światowa nagonka finansjery

@badtek: TO NIE NASZA WINA, TO TA LEWACKA FINANSJERA XD

•  

@badtek:
      Cześć wędkarzu i znawco prawa :D

ale na poważnie twój wpis to same kłamstwa, co nie przeszkadzało pseudo znawcą pulsować twój wpis

bo wszyscy dookoła starają się prowadzić ekspansywną politykę fiskalną (zwiększają zadłużenie)
      Po pierwsze rzeczywiste dane wskazują na zupełnie coś innego
      Czechy
      Deficyt budżetowy - zmniejszenie deficytu budżetu do 0,4% i deficytu całego sektora do poniżej 2%
      Dług publicznych - zmniejszenie długu z poziomu 39# do 37,3%
      http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-01-05/czech-budget-gap-narrows-to-lowest-since-2008-as-revenue-jumps
      http://pl.tradingeconomics.com/czech-republic/government-debt-to-gdp
      Niemcy
      Deficyt budżetowy - nadwyzka
      Dług publicznych - redukcja z 74,7% do poziomu 71,2%
      http://www.tradingeconomics.com/germany/government-budget
      Słowacja
      http://www.tradingeconomics.com/slovakia/government-budget
      Deficyt - plan redukcji deficytu z 3% do 1,93%

Dlug publicznych - redukcja z 53,9% do 52,9%
      http://www.reuters.com/article/us-slovakia-budget-idUSKCN0S111420151007

. PiS rządzi dopiero pierwszy rok, robi istotne, kosztowne reformy,
      Po drugie kłamstwo - rzad PiS nie zrobił żadnej istotnej reformy zwiększającej konkurencyjność gospodarki. Jedyny ich pomysł to konsumpcja na kredyt, która finansowana jest z jednorazowych wpływów. Dodatkowo negatywny wpływ ich reform taki jak 500 + i reforma emerytalna odbije się na podaży pracy i niższego udziału ludności pracujących do ludności ogółem.
      Nie mówiąc o wiecznych sprzecznościach i tworzeniu wizji budowania oszczędności kiedy wszystko podlega jednorazowej konsumpcji

Jeżeli masz wątpliwości to nawet Szałamacha o tym wspomina - odsyłam do OSRów lub do słów Morawieckiego "500 plus jest na kredyt"

Wg Ciebie lepiej byłoby, gdyby nas nie zadłużali i starali się ograniczyć deficyt.
      Tak powinno ograniczać deficyt poprzez kompensowanie go wzrostem gospodarczym, a nie wydatkowanie i zadłużanie się na konsumpcje. Jest o wiele więcej ważnych celów inwestycyjnych niż topienie kapitału na populistyczne pomysły rządu, który nie zna się na finansach.

@rzep @majk @channelzeg

•  

myślisz, że wykop dorósł do rozmyślań w stylu "czy wzrost deficytu zostanie skompensowany przez wzrost gospodarczy w długim okresie"?

@madry_i_mieciutki: wykop to ludzie, a różni są ludzie. Myśle, że może być wiele osób rozsądnych tutaj mających coś ciekawego do powiedzenia na ten temat. Na pewno nie jest tak, że w Pulsie Biznesu, Bankierze czy Forbsie same mądrości piszą...

•  

@badtek: i jeszcze jedno kłamstwo

póki co trwa światowa nagonka finansjery, która osłabiała złotego, co też zwiększa dług.

Tutaj nie ma żadnej nagonki. Obecny rząd kompromituje się zarówno w kraju i zagranicą. Tworzenie propozycji zmian, które są nierealne i doprowadziłyby do upadków kilku banków były tak negatywne że doprowadziły do utopienia kursu złotego . O realności tych zmian najlepiej niech świadczy fakt, ze stopniowo wycofywali się z kolejnych pomysłów po tym jak je przekalkulowali, aż ostatecznie z nich zrezygnowali. No ale co tam najlepiej rzucić pomysłem, a potem dopiero zastanowić się nad konsekwencjami, prawda?

O tym jaki krajowy przedsiębiorcy mają stosunek do pomysłów rządu niech świadczy fakt nurkowania inwestycji prywatnych (niepublicznych). W pierwszym połroczu przedsiębiorstw zarobiły 75 mld zł czyli aż o 11,4 % więcej niż w zeszłym roku, a inwestycje spadły aż o 7%.

Dziękuje.

•  

ale na poważnie twój wpis to same kłamstwa, co nie przeszkadzało pseudo znawcą pulsować twój wpis

@Xianist: Spoko - to o czym piszesz pojawiło się dopiero w ostatnim roku, po kilku latach bardzo ekspansywnej polityki monetarnej ECB. A Ty.. ani słowa o polityce monetarnej, co? Nie rozumiesz jej, czy chciałeś zamanipulować?
      Niemcy i Słowacja są w strefie Euro, napompowanej pierdyliardami Euro oprocentowanych na 0%.
      Czesi niby w Strefie Euro nie są, ale od 2014 mają stopy procentowe na poziomie 0,05%.
      Wiesz ile to jest 0,05%? W Polsce stopa NBP jest 1,5%, przy deflacji rzędu -0,5% albo i -1%.

Rozumiesz, dlaczego Niemcy, Czechy i Słowacja mogą redukować deficyty? Bo mają ULTRA ekspansywne polityki monetarne. Tutaj to już tłumaczyłem @rzep:

Można redukować dług publiczny, pewnie powinno się, ale trzeba to robić przy odpowiedniej koniunkturze z odpowiednim Policy-mix.

•  

O tym jaki krajowy przedsiębiorcy mają stosunek do pomysłów rządu niech świadczy fakt nurkowania inwestycji prywatnych (niepublicznych). W pierwszym połroczu przedsiębiorstw zarobiły 75 mld zł czyli aż o 11,4 % więcej niż w zeszłym roku, a inwestycje spadły aż o 7%.

@Xianist: a Ty dalej nie rozumiesz, że jeśli ktoś ma realnie 2% na lokacie, to po chuj mu inwestować. Nie mówiąc już o tym, że inwestycję zazwyczaj wspiera się kredytami, a po co je brać, skoro są najdroższe na świecie...

•  

@badtek:

to po chuj mu inwestować jeżeli masz realnie 2% na lokacie
      Wtedy gdy masz wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych, a realny biznes przynosi znacznie więcej niż około 2%. Skoro przedsiębiorstwa mają kapitał, dosyć wysokie wykorzystanie zdolności i podobno mamy boom konsumpcyjny spowodowany 500+ co niby zapewnia przyszły popyt to powinny inwestować na potęgę a tego nie robią.

Zawołaj mnie jak będziesz umiał to ubrać w jakieś makro liczby

•  

@Xianist: kurde może powinienem Ci to po prostu wytłumaczyć być może tego nie rozumiesz.
      Popatrz. Jesteś sobie Polaczek co ma firme i chce rozbudować, ale musiałbyś tez wziąć kredyt. I teraz tak:
      1. Możesz to zrobić w Polsce płacąc za kredyt realnie 2% plus marża Banku.
      2. Możesz to zrobić w Czechach płacą za kredyt realnie 0,1% plus marża Banku.
      3. Możesz popierdolić rozwój biznesu i trzymać kasę na koncie dostając realnie 2%.

Co byś wybrał?

•  

@badtek:

a póki co trwa światowa nagonka finansjery, która osłabiała złotego, co też zwiększa dług.
      Kurde, uwzięli się na Polskę ;(

pokaż spoiler xD zapomniałeś o tym, że płacą Tuskowi i to wszystko jego wina.

+: dlugi_
    •  

@badtek: ja bym tak chciał tylko wiedzieć jakie to ważne reformy zrobił PiS, bo nie przypominam sobie żeby wzięli się za ZUS i szeroko pojętą przyszłość Polaków.

•  

ja bym tak chciał tylko wiedzieć jakie to ważne reformy zrobił PiS, bo nie przypominam sobie żeby wzięli się za ZUS i szeroko pojętą przyszłość Polaków.

@pikus88: a co dla Ciebie jest przyszłością Polaków jak nie dzieci? Piwnica z internetem?

•  

@Kempes : wydaje mi się, czy przez pomyłkę zaplusowaleś mój wpis? ;-)

•  

@badtek: to nie jest reforma człowieczku, wydawanie kasy, której się nie ma to idiotyzm. Oni powinni zrobić coś żeby te 500 zł rodzinom potrzebne nie było.

+: Kempes
    •  

Zawołaj mnie jak będziesz umiał to ubrać w jakieś makro liczby

@Xianist: uwierz mi, przedsiębiorcy chcąc robić biznes patrzą na zyski i pieniądze, a nie na ekipę rządzącą. Jeśli uważasz, że realne stopy procentowe na poziomie 2% nie mają znaczenia, podczas gdy wszędzie dookoła jest to 0%, to nie masz pojęcia o ekonomii.

•  

@badtek:

kurde może powinienem Ci to po prostu wytłumaczyć być może tego nie rozumiesz.
      Popatrz.
      1. Możesz to zrobić w Polsce płacąc za kredyt realnie 2% plus marża Banku.
      2. Możesz to zrobić w Czechach płacą za kredyt realnie 0,1% plus marża Banku.
      3. Możesz popierdolić rozwój biznesu i trzymać kasę na koncie dostając realnie 2%.

Ty lepiej mi niczego nie tłumacz widać że nigdy ani nie prowadziłeś firmy ani nie zarządzałeś kapitałem. Realna stopa zwrotu z własnej działalności może być zdecydowanie wyższa niż 2%, więc każdy mając okazje inwestycję będzie dążył do rozwoju biznesu, a nie trzymał kasę na marnej lokacie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co więcej Bank udzieli przedsiębiorcy kredytu głównie wtedy gdy waluta kredytu będzie odpowiadając walucie generowanych przepływów, a więc typowy polaczek nie pojedzie do Czech i nie weżmie kredyt ot tak.

Nadał nie ubrałeś danych w jakiekolwiek makro liczby. Doczekamy się?

•  

@Xianist: wystarczy dodać, że w USA od niemal roku boją się podnieść stopy o 0,25%, bo może to osłabić gospodarkę...

•  

to nie jest reforma człowieczku, wydawanie kasy, której się nie ma to idiotyzm. Oni powinni zrobić coś żeby te 500 zł rodzinom potrzebne nie było.

@pikus88: śmieszny jesteś. Jak PiS daje 500 zł na dzieci, to źle. Jak banki centralne dają bankierom pierdyliardy za darmo, to nie szkodzi...

•  

Realna stopa zwrotu z własnej działalności może być zdecydowanie wyższa niż 2%, więc każdy mając okazje inwestycję będzie dążył do rozwoju biznesu, a nie trzymał kasę na marnej lokacie

@Xianist: niech będzie, że 4%. Czyli wg Ciebie lepiej mieć 2% ryzykując, niż 3,9 ryzykując lub 2% nie ryzyskując, tak? heh hehe
      Jeśli dla Ciebie stopy procentowe nie są danymi makro, to trudno nam będzie dyskutować.

•  

@badtek:

Rozumiesz, dlaczego Niemcy, Czechy i Słowacja mogą redukować deficyty
      i jeszcze jedno piszesz, że

1) zadłużenie można redukować poprzez wzrost gospodarczy
      2) polityka monetarna determinuje wzrost gospodarczy
      3) Czesi, Niemcy, Słowacy zmniejszają dług bo mają niższe stopy

tym czasem
      Wzrost PKB
      Polska - 3,2%
      Czechy - 2,5%
      Niemcy - 0,7%
      Słowacja - 0,9%

http://pl.tradingeconomics.com/slovakia/gdp-growth

Czyli kraje które podałeś mimo że mają niższe stopy mają zdecydowanie niższy wzrost PKB i jednocześnie redukują zadłużenie oraz deficyt.

i cała twoja teoria spalona ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Pozdrawiam

@rzep

•  

Wzrost PKB
      Polska - 3,2%
      Czechy - 2,5%
      Niemcy - 0,7%
      Słowacja - 0,9%

@Xianist: uuu teraz to żeś dojebał mocno, porównywać Polskie PKB r/r do sąsiadów PKB q/q...
      Takie analizy danych makro to sobie daruj i nie bałamuć @rzep bo ja w niego wierze, że jeszcze z niego rozsądny człowiek będzie.

•  

Wzrost PKB
      Polska - 3,2%
      Czechy - 2,5%
      Niemcy - 0,7%
      Słowacja - 0,9%

@Xianist: jak chcesz zachować twarz i odrobinę szacunku, to wpisz przynajmniej dane wzrostu PKB r/r dla tych krajów

•  

@badtek:

uuu teraz to żeś dojebał mocno porównywać Polskie PKB r/r do sąsiadów PKB q/q...
      Jakie r/r ? Przecież wzrost PKB Polski wyniósł w 2Q"16 3,1% - popełniłem literówkę jedynie o 0,1% co nie zmienia fakty że twoja teoria jest bezsensu, a ty

dla potwierdzenia
      http://businessinsider.com.pl/wiadomosci/pkb-polski-w-ii-kwartale-2016-r/l30m9z1

NIE MASZ ŻADNEGO ARGUMENTU dlatego próbujesz łapać mnie za literówkę

Powtarzam po raz trzeci - zawołaj mnie jak będziesz w stanie ubrać swoje teorie w konkretne liczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Komentarz usunięty przez autora wpisu

•  

Jakie r/r ? Przecież wzrost PKB Polski wyniósł w 2Q"16 3,1% - popełniłem literówkę jedynie o 0,1% co nie zmienia fakty że twoja teoria jest bezsensu, a ty
      dla potwierdzenia

@Xianist: o ja pierdole, czyli dalej nie rozumiesz jakie głupoty napisałeś i w jak złej świadomości funkcjonujesz. Myślałem, że chociaz takie podstawowe dane statystyczne ogarniasz, ale dobra, wytłumaczę Ci.
      Wchodzisz na znaną Ci stronę:
      http://www.tradingeconomics.com/poland/gdp-growth-annual

I kolejno podmieniasz za poland:
      germany
      slovakia
      czech-republic - tu akurat zgadłeś

@rzep

•  

Komentarz usunięty przez autora wpisu

•  

@badtek: faktycznie źle spojrzałem .. mój błąd i przyznaje się do niego. Jednocześnie patrząc na rewidowane dane tylko Słowacja ma wyższe tempo wzrostu pomimo niższych stóp, a mimo to wszystkie kraje redukują dług więc twoja teoria nadal nie wyjaśnia spadku zadłużenia

@rzep

•  

Jednocześnie patrząc na rewidowane dane tylko Słowacja ma wyższe tempo wzrostu pomimo niższych stóp, a mimo to wszystkie kraje redukują dług więc twoja teoria nadal nie wyjaśnia spadku zadłużenia

@Xianist: bo Słowacja korzysta z pierdyliardów Euro tak jak Niemcy, ich tempo wzrostu PKB rośnie właśnie dzięki temu.
      Czesi już pierdyliardów Euro nie mają, dlatego zmniejszanie deficytu kosztuje ich wzrost PKB.

Czekam na przeprosiny i liczę na więcej szacunku następnym razem. Z tego, że sie ogarnąłeś sie nie cieszę, bo powieneś to zrobić wcześniej, a nie dalej zgrywać cwaniaka i mnie poniżać.
      @rzep

•  

wyższe tempo wzrostu pomimo niższych stóp, a mimo to wszystkie kraje redukują dług więc twoja teoria nadal nie wyjaśnia spadku zadłużenia

@ rzep

@Xianist: a ta spacja przy rzep to po to, żeby kolega nie widział, że przyznajesz się do błędu? To naprawde żałosne...

+: f.........k
    •  

@badtek:
      Po pierwsze gdzie masz spacje?

Po drugie sam cwaniakowałeś jak miałem bana za brak tagu ,a nie mogłem odpowiedzieć, więc nie bądź taki do przodu

Po trzecie pisząc o wędkowaniu zrobiłeś z siebie pośmiewisko i chyba nie mnie powinieś wzywać do przeprosin

bo Słowacja korzysta z pierdyliardów Euro tak jak Niemcy, ich tempo wzrostu PKB rośnie właśnie dzięki temu.
      Czesi już pierdyliardów Euro nie mają, dlatego zmniejszanie deficytu kosztuje ich wzrost PKB.

Po czwartek znowu swoich teorii nie jesteś w stanie ubrać w jakiekolwiek liczby.

@rzep

•  

Po trzecie pisząc o wędkowaniu zrobiłeś z siebie pośmiewisko i chyba nie mnie powinieś wzywać do przeprosin

@Xianist: nawet jak zrobiłem z siebie pośmiewisko, to mój problem, Ciebie nie poniżałem.

Po czwartek znowu swoich teorii nie jesteś w stanie ubrać w jakiekolwiek liczby.

@Xianist: ja nie ubieram swoich teorii w "jakiekolwiek liczby" tak jak Ty.

Pokazałeś dobitnie, że nie masz za grosz honoru, ale widocznie Ci na tym nie zależy.

•  

Pokazałeś dobitnie, że nie masz za grosz honoru, ale widocznie Ci na tym nie zależy.

Bo przyznałem się do błędu ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

p.s nadal nie ubrałeś w liczy

•  

Państwo to nie człowiek i są inne defiunicje bankructwa stosowane dla państwa i człowieka.

@chanelzeg: teraz napisałeś już bardziej sensownie, ciesze się, że pociągnąłeś ten wątek i pogrzebałeś w necie.
      Faktycznie, cześć CDSów została wypłacona, więc można uznać, że takie "zdarzenie kredytowe", czyli bankructwo nastąpiło. Natomiast Grecja nie ogłosiła wprost bankructwa, tylko nastąpiła restrukturyzacja długu. Z pomocą EBC udało się załagodzić sytuację.

W czwartek wieczorem minął termin przystępowania wierzycieli prywatnych do planu przewidującego wymianę greckich obligacji. Rząd Grecji podkreślał, że dla powodzenia planu wymiany obligacji konieczny jest udział 90 proc. wierzycieli, takich jak banki i fundusze emerytalne. Wymiana obligacji była jednym z warunków uzyskania drugiego pakietu międzynarodowej pomocy finansowej od UE, MFW i EBC, bez której Grecja musiałaby jeszcze w tym miesiącu ogłosić bankructwo.

http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/Wydarzenia/prywatni-inwestorzy-chca-wymienic-greckie-obligacje,25037,1

Wcześniej napisałeś:

Gdyby ekspansywna polityka monetarna działała to Grecja byłaby bogatym krajem, a nie bankrutem.

Grecja jako państwo bankrutem nie jest, bo ma ciekawą lokalizację w Europie, zabytkowe miasta, wyspy itp, więc byłoby z czego dług ściągać lub byłoby co wyprzedawać, żeby spłacić długi. Problemem Grecji było głupie i nadmierne zadłużanie.

•  

Bo przyznałem się do błędu ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Xianist: jak byś się przyznał do błędu po mojej pierwszej uwadze, to jeszcze by to uszło, ale Ty dalej cwaniaczyles. Ty się przyznałeś w momencie jak już Ci wytłumaczyłem jak dziecku, krok po kroku, inaczej trzeba by Cię było uznać za upośledzonego. A tak to po prostu jesteś #januszekonomii bez honoru.

•  

@badtek:

byś się przyznał do błędu po mojej pierwszej uwadze
      nie zauważyłem trudno i przyznałem się

prostu jesteś #januszekonomii bez honoru.
      dziękuje za dobry komplement ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

robi istotne, kosztowne reformy.

XD

@Davsar: cóż się dziwisz? Nie wszyscy rodzice to patologia, która od razu wydaje pieniądze. Wydatki na wypłaty 500+ zostały poniesione w budżecie, ale wielu ludzi jeszcze ich nie wydało, w związku z czym nie zapłacili VATu, akcyzy itp...

•  

@Davsar: cóż się dziwisz? Nie wszyscy rodzice to patologia, która od razu wydaje pieniądze. Wydatki na wypłaty 500+ zostały poniesione w budżecie, ale wielu ludzi jeszcze ich nie wydało, w związku z czym nie zapłacili VATu, akcyzy itp...

@badtek: 500+ nie można nazwać istotną reformą. To po prostu rozdawnictwo.

•  

500+ nie można nazwać istotną reformą. To po prostu rozdawnictwo.

@Davsar: jak to rozdawnictwo? Możesz wyjaśnić?
      Jak dla mnie, gdyby te pieniądze szły dla emerytów, to możnaby to było nazwać rozdawnictwo.
      Ale te pieniądze w ponad 90% trafiają do rodzin, w których przynajmniej jeden rodzic pracuje i płaci podatki.
      Weź taką przeciętną rodzinę, gdzie jedno z rodziców zarabia średnią krajową 4 tys brutto, a drugie nic i mają 2 dzieci.
      Dostaną miesięcznie 500 zł, a podatków płacą 3000 zl. (2000 dochodowych, 1000 vat akcyza). To ma być rozdawnictwo? Ja bym bardziej nazwał ulgą na dzieci.
      I to są pieniadze na wychowanie pokoleń, które beda musialy spłacać długi i pracować na emerutury wcześniejszych pokoleń.
      Jest taka książka "Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie". Dostałem ją w młodości w prezencie. Nigdy jej nie przeczytałem, ale tytuł wziąłem sobie do serca. Tobie też polecam.