Wpis z mikrobloga

Tak jak obiecałem we wpisie http://www.wykop.pl/wpis/19320575/wlasnie-jestem-po-instalacji-bezprzewodowej-skaner/ , zamieszczam instrukcję instalacji sterowników bezprzewodowych skanero-drukarkek firmy Brother - na Linuksie, na przykładzie DCP-J4120DW

Nie mam nigdzie konta oprócz wypoka więc jak ktoś ma na Ubuntowych, Debianowych lub innych stronach linuksowych to śmiało kopiujcie - może się komuś przyda.

1.Jeżeli dopiero co kupiliśmy drukarkę, musimy najpierw uzupełnić papier w podajniku, podłączyć do prądu a następnie włożyć kartridże z tuszem wg instrukcji dołączonej z drukarką i informacjami na ekranie dotykowym.

2. Następnie łączymy drukarkę z siecią wifi - w przypadku DCP-J4120DW są to po kolei następujące opcje na ekranie dotykowym:

Settings - All Settings -> Network -> WLAN -> Setup Wizard


Teraz wybieramy sieć i jeżeli jest chroniona hasłem wpisujemy nasze hasło. Powinniśmy uzyskać potwierdzenie połączenia z routerem wifi.

3. Powinniśmy sobie wydrukować konfiguracje sieciową naszej drukarki. W DCP-J4120DW opcja ta znajduje się w:


Settings -> All Settings -> Print Reports -> Network Configuration -> OK


Po wydrukowaniu mamy już wszystkie dane, potrzebne do instalacji sterownika drukarki i skanera

4. Wchodzimy na stronę producenta by pobrać skryp instalujący sterowniki:

http://support.brother.com/g/b/productsearch.aspx?c=eu_ot⟨=en&content=dl

Po wybraniu typu i modelu urządzenia wybieramy w przypadku Ubuntu i Debiana:

Dla "OS Family" klikamy Linux.
Dla "OS Version" klikamy Linux (deb).
I następnie wciskamy Search

Wybieramy skrypt instalacyjny - u mnie był pod 'Driver Install Tool':

http://static.pokazywarka.pl/i/6860066/917783/screenshot.jpg

Akceptujemy warunki klikając 'Agree to the EULA and Download'

http://static.pokazywarka.pl/i/6860066/463410/screenshot2.jpg

Powinien pobrać się nam skrypt - w moim przypadku to 'linux-brprinter-installer-2.0.0.1.gz'

5. Jeżeli pobrał się on do folderu Downloads w katalogu domowym, możemy go rozpakować komendą:

$cd Downloads && gunzip -v ~/Downloads/linux-brprinter*
lub wybrnym przez siebie programem.

Nadajemy uprawnienia do wykonania rozpakowanego pliku:

$chmod +x ~/Downloads/linux-brprinter*
Następnie otwieramy terminal w miejscu gdzie go rozpakowaliśmy i wykonujemy plik z uprawnieniami administratora:

Dla Debiana:

$su
#bash ./linux-brprinter*
Dla Ubuntu:

$sudo bash ./linux-brprinter*
Następnie zostaniemy zapytani o model drukarki.

Np. w przypadku Brother DCP-J4120DW wpisujemy:

DCP-J4120DW
Jeżeli w naszym symbolu drukarki jest nawias, pomijamy go

Np. w przypadku drukarki MFC-L9550CDW(T) wpisujemy:

MFC-L9550CDW
wpisujemy 'y' przy pytaniu czy zainstalować sterowniki i wciskamy enter

Gdy zostaniemy zapytani czy chcemy wybrać Device URI, to gdy mamy drukarkę podłączoną do USB wpisujemy N lub Y gdy jest to bezprzewodowa drukarka sieciowa.

W następnym polu wyboru DRI urządzenia, zostaniemy zapytani o jej położenie - w przypadku drukarki sieciowej najlepiej wybrać opcje:

(A): Auto.


lub:

(I) Specify IP adress


By to zrobić, wpisujemy numer przy którym wpisana jest ta opcja, i wciskamy Enter. W przypadku drugiej opcji, przepisujemy adres IP z wcześniej wydrukowanego raportu - patrzymy na wiersz IP Address i przepisujemy
będzie to np.:

192.168.0.7
Instalator zamiast o DRI urządzenia, może zapytać się o położenie drukarki:

0 (I): Specify IP address.
1 (A): Auto. (usb://dev/usblp0)

Jeżeli nie mamy kabla usb podłączonego do komputera wybieramy 0 i tak jak opisane wyżej przepisujemy adres IP z wcześniej wydrukowanego raportu.

6. Ponownie uruchamiamy komputer.

7. Teraz przyszedł czas na ustawienie serwera CUPS:

wpisujemy w adres przeglądarki:internetowej adres http://localhost:631

8. W dziale 'Drukarki' powinniśmy zobaczyć nasz model. Klikamy go.

9. Klikamy przycisk Administracja i z rozwijanego Menu klikamy Zmodyfikuj Drukarkę

10. Wybieramy: Host lub drukarka LPD/LPR

11. Ww polu dialogowym wpisujemy

pd:///binary_p1

Binarne IP bierzemy z wydrukowanego wcześniej raportu - znajduje się ono w wierszu . Powinno to wyglądać np. tak:

lpd://BRW441CA8142412/binary_p1
Akceptujemy zmiany - i teraz możemy spróbować wydrukować stronę testową wybierając

Drukarki -> Model naszej drukarki -> Konserwacja -> Wydrukuj stronę testową.


12. Gdy wpisaliśmy prawidłowe IP podczas instalacji, skanowanie też już powinno działać. Trzeba upewnić się jednak, że nasz router nie będzie przydzielał IP dynamicznie dla drukarki/skanera.

Wchodzimy do ustawień routera wpisując w polu adresu przeglądarki jego IP. Z reguły jest to 192.168.0.1

U mnie opcja rezerwowania IP dla urządzenia jest w 'Advanced -> LAN IP Setup -> Address Reservation'. W innych routerach może się nazywać "DHCP Static Lease" lub "Gateway"

Drukarka powinna identyfikować się ciągiem znaków widocznych w w wydrukowanym raporcie. Upewniamy się że zarezerwowany adres IP jest identyczny z tym w raporcie i tym który ustawiliśmy przy instalacji sterownika.

13. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy dobrze ustawiliśmy adres IP możemy upewnić się co do ustawień wpisując w konsoli

$brsaneconfig4 -q
(przy różnych drukarkach i sterownikach zamiast brsaneconfig4 może być brsaneconfig2 lub brsaneconfig3)

W ostatniej linii powinny być wylistowane urządzenia które obsługuje sterownik razem z ustawionym IP

Jeżeli chcemy dodać urządzenie z nowym IP możemy to zrobić komendą:

$brsaneconfig4 -a name= model= ip=
czyli np.

$brsaneconfig4 -a name=BrotherScanner model=DCP-J4120DW ip=192.168.0.7
By usunąć pozycje z listy możemy wykonać:

$brsaneconfig4 -r
np. w przypadku usunięcia dodanej powyżej pozycji, będzie to:

$brsaneconfig4 -r name=BrotherScanner
14. Możemy przetestować skaner wpisując komendę:

$xsane
15. I to tyle :)

Pozdrawiam wszystkich Mirków - wołam plusujących i komentujących poprzedni wpis @cruc @Dezynwoltura @u43dqe14m3 @fervi jak chcecie gdzieś skopiować to proszę bardzo :)

#linux #debian #ubuntu #manual #brother #drukarka #skaner #sterowniki #pingwineknet
  • 16
@koku: tyle że jest to wina samego producenta że tak jest - zintegrować sterownik z CUPSem i zautomatyzować instalację samego sterownika nie jest tak trudno - tyle że potem trzeba sterownik aktualizować a producentowi się nie chce. nawet nie chciało mu się porządnego manuala do sterownika dołączyć - dlatego sam napisałem instrukcję. I tak dobrze że jest skrypt i paczki.
@ArpeggiaVibration: zgadzam sie w 100%. dalej korzystam z tego sytemu. Ale chyba przyznasz, że instalacja sterownika grafiki jest istotna dla dalszego korzystania z komputera. Lubię Ubuntu ale uważam, że jest coś nie tak jeśli trzeba pisać instrukcję instalacji sterownika do drukarki w 14 punktach. W ten sposób nigdy nie będzie alternatywy dla Windowsa.
Chyba tylko OSX jest lepszy niż Windowska mimo że to też linux.
@koku: Jasne - tak jak wcześniej napisałem, przy instalacji tego czułem się jak w czasach Windowsa 95 :) - natomiast nadal jest to coś za coś. Ja tego Debiana którego mam na kompie zainstalwoałem 7 lat temu i chodzi bezawaryjnie tyle czasu - bez wirusów, włamów i szpiegowania. Rozkminienie jak zainstalwać ten sterownik zajęło mi między 3-4 godziny za to mam na resztę czasu spokój bo jestem pewien że będzie działało
@koku: Ale jak podłaczasz drukarkę HP, Samsunga itp to nawet sterownika nie musisz instalować. Żadnych płytek, ściągania. Działa

Masz grafikę Nvidii - pod ubuntu klikasz "Zainstaluj sterownik" i już. Masz grafikę Intela - nic nie robisz.

Czyli przy dobrym sprzęcie jest łatwiej niż pod Windowsem.
Rozkminienie jak zainstalwać ten sterownik zajęło mi między 3-4 godziny za to mam na resztę czasu spokój bo jestem pewien że będzie działało bezawaryjnie aż sam komp nie padnie.


@ArpeggiaVibration: nie wiem czy się starzeję czy zwyczajnie w miarę ubytku wolnego czasu człowiek zaczyna doceniać stracone godziny ale jak kiedyś bym sam się pobawił w takie coś tak teraz wolałbym chyba już zapłacić i mieć plug & play, mam Brothera na
@Massad: na PC korzystam z arkusza kalkulacyjnego więc nie sądzę, że powinienem płacić 40% więcej za logo nVidia bo się da zainstalować. Na wykopie istniej (nie na mirkoblogu, tylko jak znalezisko osiągnie główną) bojówka fanatyków linuxa bez obiektywnego stanowiska na temat tego systemu. Instrukcja do instalacji sterownika potwierdza tylko pewną niedoskontałośc tego systemu. Czego żałuję bo fajnie jest mieć dobrą alternatywę. Niesteyt ciężko o taką. Nie każdy bedzie płacił 10k za
@xetrov: kupiłem drukarkę i okazało się że akurat ten model jest sprzedawany bez kabla :) zamiast zamawiać przez internet i czekać kilka dni po prostu zacząłem przeglądać zagraniczne fora internetowe. Podpowiedzi były w częściach na różnych stronach jak ludzie stawali w jakimś miejscu i nie wiedzieli co dalej. Ja po wykonaniu po kolei tych kroków opisanych na różnych stronach skleiłem tylko wszystko do kupy. Najwięcej czasu mi zajmowało szukanie rozwiązania jak
@koku: Ad1. Na co ci do Arkusza karta inna niż zintegrowana?
Ad2. Chciałbyś aby tak dobrze było z MacOsem. Spróbuj na czystym macu zapisać coś na partycji NTFS.
Spróbuj podłączyć drukarkę która nie jest oznaczona jako działająca na Macu. Podpowiem, że będzie ciężko. Moje doświadczenie mówi, że gorzej niż na Windows. A jak ograniczamy się do sprzętu dedykowanego i wspieranego porządnie to pod Ubuntu wszystko chodzi od ręki
@Massad: ad1. gram w Europę Universalis 4 (działa pod linuksem) dlatego zależy mi na sterowniku.
ad2. mam PC z Ubuntu, sieciowy serwer danych, macbooka i różowy ma laptopa z Vistą. Wszystko ze sobą się komunikuję. Nie mam problemów. Nie mam drukarki od dawna a ciężko o coś co nie dizała z OSX czego nie mogę powiedzieć o Ubuntu.
@koku: Ja dalej nie rozumiem, czemu stwierdzasz, ze jak jakiś producent olał Linuxa to jest jego wada.
Ja nie raz instalowałem drukarkę sieciową i wystarczyło wpisać adres ip oraz wybrać model z listy dostępnych.
W Windowsie to samo wymagało instalowania specjalnych programów.
Dodatkowo zdarzyła się drukarka która po aktualizacji wersji windowsa była nie do uruchomienia. Pod Ubuntu działa do tej pory.

Poszukaj sobie instrukcji jak pod Windowsem 10 zmienić typ sieci
@koku: Nowe sterowniki AMD instaluje się bez problemów :P Są wbudowane w system
Fakt, przydałby się alternatywny system, alternatywny producent grafiki - ale celem architektury x86 jest niedopuszczenie do tego. Czemu Microsoft wolał płacić łapówki, by używali Windowsa? Czemu Intel płacił producentom by zniszczyć AMD? Czemu upadł Netscape?

Bo architektura x86 jest przeżarta do szpiku kości. Patenty, ograniczenia, łapówki. Powoli nawet Linux przestaje być targetem tej architektury (może przesadzam, ale wzrost