•  
  M.........u

  +14

  4 362 - 4 = 4 358

  Nie spać, zwiedzać... Książki czytać. (。◕‿‿◕。)
  W weekendy najłatwiej zastać mnie z Kindlem i winem w dłoniach.

  Tytuł: Głowa Kasandry
  Autor: Marek Baraniecki
  Gatunek: fantastyka, post-apo
  ★★★★★★☆☆☆☆

  Tytułową „Głowę Kasandry” Gazeta Wyborcza uznała w 2004 roku za jedną z siedmiu najważniejszych światowych dzieł postapokaliptycznych, obok utworów m.in. Jacka Londona, Herberta Wellsa i Stephena Kinga.

  ...i kompletnie tego nie rozumiem. Jasne, jest o półkę wyżej od czytadełek w stylu FS, Baraniecki posługuje się dość sprawnie językiem osadził fabułę w ciekawym świecie, natomiast same postaci wydają się być płytkie, a koniec zbyt przewidywalny. Nie mogę natomiast odmówić pomysłu na głównego bohatera i jego zajęcie. 6/10

  Tytuł: Immunitet
  Autor: Remigiusz Mróz
  Gatunek: kryminał (prawniczy)
  ★★★★★★★☆☆☆

  Całkiem sprawnie napisana kolejna, bo czwarta część cyklu o Chyłce. Znajomość poprzednich teoretycznie nie jest wymagana, ale nawet sam autor w tekście kilkukrotnie dość wyraźnie podpowiada ustami postaci, że lepiej pamiętać poprzednie wydarzenia. Mam wrażenie, jakby pan Mróz nie do końca był pewien jak poprowadzić postać Chyłki, co poskutkowało z lekka dziwnym zakończeniem. Za to "Zordon" - rewelacja. Na temat samej intrygi nie będę się rozpisywać, coby niechcący komuś jeszcze nie zaspoilerować, ale wątek w nią wpleciony był powiewem świeżości jeśli chodzi o polskie kryminały. Generalnie polecam. Ciekawostka - autor wspomina w nim o Lemie. ;) 7/10

  Tytuł: Niezwyciężony
  Autor: Stanisław Lem
  Gatunek: science-fiction
  ★★★★★★★★★☆

  To już oficjalne - Lem wielkim pisarzem jest. ;) Jestem pod ogromnym wrażeniem tego dość pesymistycznego podejścia do pisania s-f. Właśnie tego mi brakowało w większości książek o kosmosie, pierwszym kontakcie i podróżach międzygalaktycznych - tej przysłowiowej łyżki dziegciu. To taki Schopenhauer polskiej fantastyki naukowej.

  Czas zabrać się za coś innego, bo wpadnę w Lemomanię.
  BARDZO polecam. 9/10, póki co moja druga - zaraz po "Solaris" i ex aequo z omówionym niżej "Edenem" - ulubiona powieść Lema.

  Tytuł: Eden
  Autor: Stanisław Lem
  Gatunek: science-fiction
  ★★★★★★★★★☆

  Eden... Raj, a może piekło dla tych, którym nie był pisany? Sam tytuł powieści sugerował mi różne pomysły na rozwiązanie fabuły, ale Mistrz zrobił to w, ma się rozumiec, o wiele lepszym stylu. Wspaniale opisana "obcość" warunków zastanych na tytułowej planecie. Bardzo dojrzała powieść, pobrzmiewa w niej coś solarisowego, a filozoficzne dysputy czyta się z prawdziwą przyjemnością. Książka intryguje od pierwszej strony i niezwykłej sytuacji, w jakiej postawiono bohaterów, aż po ostatnią. Rewelacja.

  #bookmeter #ksiazki #fantastyka #scifi

  źródło: ksiazki.png

  +: C............e, nuj-ip +12 innych