•  
    M.........u

+14

4 362 - 4 = 4 358

Nie spać, zwiedzać... Książki czytać. (。◕‿‿◕。)
    W weekendy najłatwiej zastać mnie z Kindlem i winem w dłoniach.

Tytuł: Głowa Kasandry
    Autor: Marek Baraniecki
    Gatunek: fantastyka, post-apo
    ★★★★★★☆☆☆☆

Tytułową „Głowę Kasandry” Gazeta Wyborcza uznała w 2004 roku za jedną z siedmiu najważniejszych światowych dzieł postapokaliptycznych, obok utworów m.in. Jacka Londona, Herberta Wellsa i Stephena Kinga.

...i kompletnie tego nie rozumiem. Jasne, jest o półkę wyżej od czytadełek w stylu FS, Baraniecki posługuje się dość sprawnie językiem osadził fabułę w ciekawym świecie, natomiast same postaci wydają się być płytkie, a koniec zbyt przewidywalny. Nie mogę natomiast odmówić pomysłu na głównego bohatera i jego zajęcie. 6/10

Tytuł: Immunitet
    Autor: Remigiusz Mróz
    Gatunek: kryminał (prawniczy)
    ★★★★★★★☆☆☆

Całkiem sprawnie napisana kolejna, bo czwarta część cyklu o Chyłce. Znajomość poprzednich teoretycznie nie jest wymagana, ale nawet sam autor w tekście kilkukrotnie dość wyraźnie podpowiada ustami postaci, że lepiej pamiętać poprzednie wydarzenia. Mam wrażenie, jakby pan Mróz nie do końca był pewien jak poprowadzić postać Chyłki, co poskutkowało z lekka dziwnym zakończeniem. Za to "Zordon" - rewelacja. Na temat samej intrygi nie będę się rozpisywać, coby niechcący komuś jeszcze nie zaspoilerować, ale wątek w nią wpleciony był powiewem świeżości jeśli chodzi o polskie kryminały. Generalnie polecam. Ciekawostka - autor wspomina w nim o Lemie. ;) 7/10

Tytuł: Niezwyciężony
    Autor: Stanisław Lem
    Gatunek: science-fiction
    ★★★★★★★★★☆

To już oficjalne - Lem wielkim pisarzem jest. ;) Jestem pod ogromnym wrażeniem tego dość pesymistycznego podejścia do pisania s-f. Właśnie tego mi brakowało w większości książek o kosmosie, pierwszym kontakcie i podróżach międzygalaktycznych - tej przysłowiowej łyżki dziegciu. To taki Schopenhauer polskiej fantastyki naukowej.

Czas zabrać się za coś innego, bo wpadnę w Lemomanię.
    BARDZO polecam. 9/10, póki co moja druga - zaraz po "Solaris" i ex aequo z omówionym niżej "Edenem" - ulubiona powieść Lema.

Tytuł: Eden
    Autor: Stanisław Lem
    Gatunek: science-fiction
    ★★★★★★★★★☆

Eden... Raj, a może piekło dla tych, którym nie był pisany? Sam tytuł powieści sugerował mi różne pomysły na rozwiązanie fabuły, ale Mistrz zrobił to w, ma się rozumiec, o wiele lepszym stylu. Wspaniale opisana "obcość" warunków zastanych na tytułowej planecie. Bardzo dojrzała powieść, pobrzmiewa w niej coś solarisowego, a filozoficzne dysputy czyta się z prawdziwą przyjemnością. Książka intryguje od pierwszej strony i niezwykłej sytuacji, w jakiej postawiono bohaterów, aż po ostatnią. Rewelacja.

#bookmeter #ksiazki #fantastyka #scifi

źródło: ksiazki.png

+: C............e, nuj-ip +12 innych