Wpis z mikrobloga

w wiadomościach #tvpis :

KOMISJA WENECKA ODWIEDZA POLSKĘ!

DLACZEGO KOMISJA NIE ODWIEDZA TURCJI I NIE ZAINTERESUJE SIE ERDOGANEM??!!
(5 minut research'u)

17 lipca br:

Komisja Wenecka wzywa turecki rząd do przestrzegania zasad praworządności. „Aresztowanie sędziów jest nie do przyjęcia”

Zdecydowanie potępiam próbę zamachu stanu w Turcji. Wszelkie zmiany w rządzie powinny odbyć się drogą demokratyczną. Tureckie media donoszą, że od chwili nieudanego puczu, dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego i pięciu członków Wysokiej Rady Sędziów i Prokuratorów zostało aresztowanych. Ponad 2700 sędziów zostało zawieszonych w pełnieniu funkcji, a wielu z nich zostało na dodatek zatrzymanych. Zwłaszcza w reakcji na gwałtowną próbę obalenia demokratycznie wybranego rządu, konieczne jest poszanowanie praworządności. Masowe zwolnienia i aresztowania sędziów jako sposób przywrócenia demokracji są nie do przyjęcia. Jak każdy obywatel, sędzia ma prawo do rzetelnego postępowania – dyscyplinarnego lub karnego - w trakcie którego jego wina musi być należycie udowodniona, a jego prawo do obrony musi być przestrzegane



Zestawienie dużej części działań komisji weneckiej w sprawie Turcji

Przypomnijmy, że jednym z celów Rady Europy jest promocja i ochrona praw człowieka oraz demokracji, a będąca jej organem Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo zajmuje się prawem konstytucyjnym.Postanowiliśmy zapoznać się z dokumentami tej instytucji i sprawdzić, czy Turcja pozostaje poza jej zainteresowaniem.

Nie musieliśmy długo szukać, aby dotrzeć do kilkudziesięciu publicznie dostępnych dokumentów dotyczących tego państwa. Po raz pierwszy w archiwum Komisji Weneckiej wzmianki na temat Turcji pojawiają się w odpowiedziach na kwestionariusze dotyczące polityki zagranicznej z 1992 r.

W 2004 r. przedstawiono projekt opinii w sprawie projektu zmian konstytucyjnych w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego Turcji.Zwrócono wtedy uwagę, ze chociaż projekt spełnia europejskie standardy, to zakres możliwości składania skarg dotyczy tylko podstawowych praw, o których mowa w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dlatego komisja zaleca jego poszerzenie.

W 2008 roku komisja kilkukrotnie zwracała uwagę na temat przepisów utrudniających działanie opozycyjnych partii politycznych. Według jednego z komentarzy, tureckie przepisy umożliwiały ingerowanie w ich działalność, a także ich rozwiązywanie.

W 2010 r. na celowniku Komisji Weneckiej znalazła się ustawa o Wysokiej Radzie Sędziów i Prokuratorów. Europejski organ zaniepokoiły wtedy możliwości nadzoru nad prawnikami, które przewidywała turecka konstytucja. Sądownictwo zdominowało komentarze komisji w kolejnych latach.


Więcej w artykule.

Także Komisja Wenecka coś tam działa z tą Turcją. Tylko jedno ale... No bo ten, Turcja chyba sama z siebie Komisji Weneckiej nie zapraszała do siebie, co nie?

#neuropa #polityka #turcja #komisjawenecka #tklive
Goofas - w wiadomościach #tvpis : 

KOMISJA WENECKA ODWIEDZA POLSKĘ!

DLACZEGO KO...

źródło: comment_bcOCgiuX8gz5050PVqopNTHp6VsajeSf.jpg

Pobierz
  • 9
@Goofas: Nie bronię tego, co robi PiS w naszym kraju, ale fakt faktem projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski(która zapewne zostanie uchwalona), a jej brak w stosunku do tego co wyprawia się w Turcji jest nieco groteskowe.
Także Komisja Wenecka coś tam działa z tą Turcją. Tylko jedno ale... No bo ten, Turcja chyba sama z siebie Komisji Weneckiej nie zapraszała do siebie, co nie?


@Goofas: Tylko neuropek może napisać wpis o komisji weneckiej i nie przytoczyć podstawy działania, błędnie interpretując swoje projekcje

Wniosek o opinię prawną w sprawie danego aktu prawnego może złożyć państwo członkowskie (parlament, rząd lub głowa państwa), Rada Europy (Sekretariat Generalny, KM, Zgromadzenie Parlamentarne