Wpis z mikrobloga

Mogę wreszcie coś napisać, bo wczoraj przez to wszystko mój limit komentarzy się wyczerpał ;)

Chciałbym Wam podziękować za udział w tej akcji, wasz odzew jest przeogromny i cieszy mnie bardzo, że inicjatywa przyjęła się z takim entuzjazmem.

Oczywiście, jak to na wykopie, znajdują się trolle, które wpieprzają po 10 razy na tag wpisy typu Alt+F4, zamykanie okna przez naciśnięcie "x", czy też usuwanie katalogu System32. Nie pochwalam żadnej z tych rzeczy, ale w szczególności ostatniej z nich, bo to zwykła głupota i może przysporzyć mniej doświadczonym użytkownikom wielu kłopotów. Zastanówcie się czy zawsze byliście tak ogarnięci w tematach komputerowych, bo ten serwis nie przeglądają tylko ludzie w wieku 20-30 lat, ale także osoby powyżej lat 40 i młodsze, niekoniecznie znające tego typu niuanse i wykopowe pasty. Tag ma służyć wzajemnej POMOCY, a nie przysparzeniu niepotrzebnych kłopotów!

Przykro mi że tag, który założyłem, nie może być przeze mnie moderowany. Znam się na tym, mam możliwość sprawdzenia każdej ze wstawianych porad, ale cóż... myślę już nad tym, by inaczej rozwiązać problem uporządkowania wszystkiego - o tym będę informował, kiedy już uda mi się pozbierać myśli i przygotować jakiś wstępny projekt :)

No i ode mnie porada z rana, która chyba jeszcze się nie pojawiła, a jeśli tak - przepraszam.

Pisaliście o skrótach, pozwalających na dzielenie ekranu na 2 części, za pomocą Windows + strzałka w lewo/prawo. Okazuje się, że Windowsy pozwalają na tego typu operacje także zwykłymi przeciągnięciami myszy.

W Windowsie 7 możecie przeciągnąć pasek okna do prawej lub lewej krawędzi ekranu i zostanie ono rozwinięte dokładnie na jednej z połów.

Windows 10 rozwinął tę funkcjonalność, gdyż macie możliwość przeciągania także do rogów ekranu, dzięki czemu okno zajmie dokładnie 1/4 całości. Windows 10 przy podziale ekranu na 2 części pozwala także złapać środek ekranu i zmienić rozmiar 2 okien jednocześnie! Jest to rzecz, której nie posiada w tej chwili żaden inny system operacyjny, a przydaje mi się w pracy praktycznie każdego dnia.

Dzięki za wszystkie Wasze porady i nie krępujcie się, by wstawiać kolejne :)

Miłego dnia!

#systemtip
  • 16
@mpower mógłbyś proszę trochę objaśnic co to znaczy złapać środek ekranu? Rozumiem że chodzi tu o sytuację gdy mam otwarte dwa okienka i chce je mieć na dwóch polowach monitora, ale nie kumam gdzie przed ta operacja w takiej sytuacji będzie środek
@Roschach: mając otwarte przynajmniej dwa okna, przesuwając jedno do lewej krawędzi z prawej strony wyskoczy Ci wybór okna, które ma zająć drugą połowę ekranu. Po dokonaniu wyboru w ten sposób między dwoma oknami masz jedną krawędź, którą możesz złapać i przesunąć w prawo lub w lewo.
Jest to rzecz, której nie posiada w tej chwili żaden inny system operacyjny, a przydaje mi się w pracy praktycznie każdego dnia.


@mpower: OS X to ma natywnie ;)
@lent: kolega który korzysta, mówi że nie ma opcji by okna przeciągać do krawędzi, że trzeba kupować jakieś pluginy ;)


@mpower: niech przytrzyma zielony guzik okna odpowiedzialny za fullscreen. Jak go przytrzyma to może przeciągać do krawędzi, później może wybrać drugie okno, które ma być na drugiej połowie, a łapiąc te okna na środku można jednym pociągnięciem zmieniać rozmiar obu.

Do większej ilości opcji (np. dzielenie ekranu na ćwiarki) faktycznie
@lent: no i myślę ze to np. jest warte byś napisał osobny wpis :D


@mpower: myślałem, że każdy to zna ;) bo to była jedna z mocno oczekiwanych funkcji, którą dodali chyba dopiero rok temu :) Poza tym, na wykopie os x raczej nie jest zbyt popularny :(
@upiorny: wydaje mi się, że to wynika wprost z tego, że właśnie "rozszerzamy" ekran. Wtedy system zwyczajnie traktuje jeden monitor jako połowę i drugi jako drugą.
@mpower: Wiadomix. Jednak z doświadczenia widziałem, że niektórzy o tym nie wiedzą i żeby to jakoś obejść przeciągali okienko do "bezpiecznej krawędzi", okienko się odpowiednio skalowało do połowy ekranu, a następnie przeciągali ręcznie okno do "niebezpiecznej krawędzi". I wtedy wszedłem ja, cały na biało ( ͡° ͜ʖ ͡°)