Wpis z mikrobloga

Mises na dzisiaj: http://www.wykop.pl/link/3355129/emerytura-twoj-wrog/

Obecny system emerytalny jest antyrozwojowy i antyspołeczny. Poprzez osłabienie rozwoju gospodarczego potęguje problemy, które ma rzekomo rozwiązywać. Jeśli gospodarka rozwijałaby się szybciej, to ludziom łatwiej byłoby samemu oszczędzać na emeryturę i mieliby więcej środków na pomoc tym, którym w życiu powiodło się gorzej. Im szybciej pozbędziemy się tego systemu, tym szybciej będziemy mogli ograniczyć rozdęte wydatki publiczne (a co za tym idzie podatki), tym więcej będzie prywatnych oszczędności do dyspozycji przedsiębiorców, tym mniej konfliktów społecznych i tym więcej dobrowolnych i przedsiębiorczych pomysłów na poradzenie sobie z tym wspaniałym osiągnięciem kapitalizmu, jakim jest długowieczność.

#ekonomia #2zdrajcy #4kuce #4konserwy #emerytury #mises
RPG-7 - Mises na dzisiaj: http://www.wykop.pl/link/3355129/emerytura-twoj-wrog/

Ob...

źródło: comment_TUh2lQpkW5Un4MW6M0AKJBQ7jdsI3o2U.jpg

Pobierz
  • 23
@Inhibitor oszczędzać? Tego słowa do zakładu utylizacji szmalu bym nie użył w porównaniu. Jest tyle wspaniałych systemów emerytalnych które można by u nas zaimplementować. Polecam opracowaniu KoLiber nt. Systemu emerytalnego w Polsce.
Zdecydowanie jestem za zmianą systemu emerytalnego. Nie dość, że płaci się składki, to jeszcze największa część podatku jest dodatkowo przeznaczana na emerytury. Jak można do czegoś takiego doprowadzić :O
@RPG-7: W zupełności się zgadzam, emerytury powinno się zlikwidować. Sam dawno temu na to wpadłem.
Co do dzietności jeszcze bym zwrócił uwagę na system gdzie zamiast dostawać hajs od państwa to ucinało by się podatki(takich system nie jest w Izraelu?). ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
gdzie zamiast dostawać hajs od państwa to ucinało by się podatki(takich system nie jest w Izraelu?)


@Satan696: również wolalbym taki system, ale wolę jednak całkowitą likwidacje pitu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@RPG-7: Wiem, fajna opcja sam popieram ale podejrzewam że cudem dało by się zamienić 500+ na -5% czy coś. Seby nie darowały zabrania im hajsu na pifko. Musieli by aż iść do pracy żeby coś zarobić. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@RPG-7: ok. dla nowych emerytura obywatelska na poziomie 30-40% średniego wynagrodzenia plus zachęty do oszczędzania dodatkowej kasy, np. dobrowolne z punktu widzenia pracownika odkładanie na prywatny fundusz emerytalny do 7% kwoty brutto po stronie pracownika i 7% po stronie pracodawcy (tzn. jeśli pracownik zdecyduje się na 5%, pracodawca musi dołożyć drugie tyle) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@RPG-7: 30-40% to jest przecież bardzo niska emerytura obywatelska

Ogólna stopa zastąpienia wynosi obecnie 62 procent. Gdy w życie wchodził nowy system emerytalny, było to 68 procent. #
@RPG-7: starczyło zamiast "pobudzać gospodarkę" dodrukiem pustego pieniądza (ang. quantitative easing), tak kierować polityką monetarną aby była lekka deflacja i zwykłe, systematyczne oszczędzanie całkiem skutecznie mogłoby zastąpić system emerytalny.
@ruchliwy: może bezproblemowe w symulacji tylko skąd Ty weźmiesz stałą stopę zwrotu 8%. To było trudno osiągalne nawet w czasach boomu przed 2008 rokiem, a teraz... sam sprawdź na ile oprocentowane są depozyty ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Także ładny przykład ale kompletnie nierealny i to nawet przy założeniu, że nie będzie jakiegoś większego krachu, bankructwa państwa czy innej hiperinflacji - co na przestrzeni czasu, w którym oszczedza
@szpongiel: 8% dają na przykład portfele mieszane funduszy akcji obligacji, już nie mówiąc o kontraktach w długim okresie czasu ( +15 lat) i to nawet z wliczonym krachem w krótszym to obligacje i na 5% tez zrobisz sobie symulacje. W dłuższym okresie np te 10 lat można ryzykować bardziej agresywnie w akcje bezpośrednio i tam są już wyniki przekraczające 10%

Już Ci coś tłumacze. Depozyty są oprocentowane zawsze na poziomie inflacji
@ruchliwy: nie ufam tym wszystkim funduszom oraz innym produktom inwestycyjnym. Jedyne co oni potrafią to brać prowizję od wpłat i kasę za "zarządzanie" niezależnie czy ich produkt zyskuje czy traci.
Kilka razy próbowałem, zarówno funduszy jak i akcji. Za każdym razem straciłem, tak samo zresztą jak moi rodzice bądź część moich znajomych (o których wiem).
Zatem nie mogę się zgodzić, że jest to sposób aby zabezpieczyć kapitał na emeryturę. Być może