Wpis z mikrobloga

@smyl: Ktoś tu chyba nie wie, że tablica Mendelejewa jest przestarzała i na wyższym poziomie wtajemniczenia chemicznego, korzysta się z tablic "blokowych", umieszczonych w układzie trójosiowym ;)

Jaszka, czekej, tylko sama znajdę w trzewiach mojego kompa :) Generalnie układ blokowy opiera się o liczby kwantowe, czyli i tak pod spodem jest Mendelejew, ale troszku zmodyfikowany ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@smyl: No i masz nie mogę znaleźć. Musiałam wywalić notatki z nieorganów po latach nieużytków na strych :D Chodziło o to, że jak masz bloki energetyczne, typu s, sp, spd i spdf, to one wszystkie, jeden na drugim równają się do lewej krawędzi i w stronę kartki wędruje trzecia oś "n". Tak to wyglądało, a znaleźć za cholery nie mogę obrazka. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@smyl: Chodzi w gruncie rzeczy o to, że Mendelejew wybrał optymalny dość opis i spełnia on pewne założenia, jednak nie uwzględnia wszystkich zmiennych, jakie można uwzględnić przy opisie pierwiastków i ich porządkowaniu (choć i tak optymalizacja zajebista w jego wykonaniu i jak na tamten stan wiedzy). Stąd modyfikacje (i to całkiem liczne) jego tablic, lub tworzenie zupełnie nowych, do opisu innych zmiennych :) Więc dokładnie jak Newton dla fizyki :)