•  
      g........d

+4

@Agemaker: zmień obiektyw, bo winietuje

•  

@Agemaker: cos z kompozycją mi nie pasuje. no i ta winieta za ciężka

+: Inboxie
    •  

@Agemaker: Hehe to zmień zasilacz bo karta nie przyjmuje kolorów. Żarty na bok. Ładna fotka, opowiada cześć historii i chętnie dowiem się więcej o akcji. Dodatkowo podoba mi się wyraz oczu strażaka. Łap łapkę w górę!

•  

@Agemaker: ja pisał @wycz - za ciężka winieta, a w kompozycji dużo na środku a z boku bieda, może stąd ta winieta, żeby przykryć ubogi kadr? hm...

•  

@Inboxie: kadr przedstawia tylko tego strażaka, któremu zdjęcie zrobiłem w ruchu i moim i jego, gdyby nie jego wzrok w stronę obiektywu, zdjęcie poszłoby do kosza, ale tutaj moim zdaniem bardzo fajnie nawiązuje do całej reszty reportażu

+: p10trek
    •  

@Agemaker: Weź lepiej usuń to zdjęcie bo Mirki wolą oglądać pocztówki z gór i zaraz zostaniesz zwyzywany za wrzucenie fotki która wyraża jakieś emocje i jest częścią większego opowiadania.
      A no i jak w ogóle miałeś czelność przerobić tą fotkę na bw? Co to twój aparat nie robi zdjęć w kolorze?!!111one

pokaż spoiler ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@Agemaker: Imo dobre zdjęcie, rzeczywiście troche za ciężka winieta, może troche szerszy kadr by się przydał, by lepiej pokazać kontekst, ale nie skreśla to od razu tego zdjęcia. A fotografie uliczną szanuje mocno, bo można fajne historie przekazać na jednym obrazku. Sam chce się w to pobawić, tylko muszę się przełamać, bo jednak mam opór by robić zdjęcia ludziom na ulicy.
      A, następnym razem taguj #mojezdjecie, więcej osób zobaczy, jeśli wrzucasz coś swojego.

•  

@vexov: śmiechłem (✌ ゚ ∀ ゚)☞
      @Izeer: Szerzej się już nie dało, nie pamiętam czy byłem na 24 mm w moim 24-70 czy na 35 w mojej 35 ale wiem, że to zdjęcie strzeliłem odruchowo jak biegłem w zupełnie inne miejsce, traf chciał, że kolega popatrzył się we mnie w tym samym momencie. Winietę lubię no i wiadomo jak to jest, o gustach się zwyczajnie nie dyskutuje. Niedługo wrzucę resztę reportażu to sobie ocenicie w szerszym ujęciu.

Dziękuję wszystkim za miłe słowa. ;)

+: vexov
    •  

Co Mirki sądzą?

@Agemaker:

a) sądzę, że to nie #streetphotography
      b) przerost formy nad treścią - przerost obróbki nad tematem.

•  

@Agemaker: Odnosząc się do całości na fb:

-po pierwsze o wiele za dużo zdjęć. Dobry fotoreportaż zamyka się w kilku, kilkunastu fotografiach. Oczywiście jak od każdej reguły są wyjątki ale tutaj nie widzę uzasadnienia bo:

-po drugie za dużo powtórzeń. Reportaż powinien zawierać najlepsze zdjęcia, perełki z najważniejszych momentów wydarzenia. Selekcja to jedno z najważniejszych narzędzi pracy fotografa. Nie może być tak że jedna sytuacja jest sfotografowana z 360 stopni dookoła, bo przecież po co. Wybierasz tą najlepszą, najlepiej opowiadającą i najbardziej wysyconą emocjami fotografię i ona mówi wszystko za Ciebie. // Jako przykład zdjęcie 57 i 58 fotki różniące się jedynie krokiem w bok i miejscem ustawienia ostrości.

-Obróbka barwna - jeśli robisz reportaż w kolorze - rób go w kolorze, jeśli w czb - zrób go w czb. Po prostu tutaj nie ma co dyskutować i rozwodzić się nad tematem. Obróbka tak jak cały reportaż powinna być spójna i tworzyć jedną całość, historię.

+Dobrze że trzymasz się z formatami. Większość poziomów, trochę pionów ale nie zmieniasz proporcji boków i tutaj duży plus. Sporo jest teraz takich miśków co to jak chcą coś dokadrować to przycinają bez zachowania proporcji i jak kiedyś chcą to wywołać to lament bo trochę lipnie to wygląda na papierze ( ͡° ʖ̯ ͡°)

+Spory plus też za obróbkę barwną bez zbytniego cross procesu. Fotki są żywe i czyste.

-Niestety jak już jesteśmy przy obróbce to zwróć uwagę na korekcję aberracji chromatycznej i innych wad obiektywu. Znów jako przykład może posłużyć fotka 58 i noga policjanta po lewej stronie. Tak duża aberracja widoczna gołym okiem jest niedopuszczalna przy jakichkolwiek publikacjach.

+No i ogólnie kadry bardzo ładne, czytelne. Trochę za dużo przechyleń. Generalnie jeśli nie ma potrzeby i uzasadnienia to kadr powinien być prosty. W innym przypadku np. w celu podkreślenia mocnej dynamiki akcji jak już stosujemy obrót w osi obiektywu to powinien on być radykalny a nie taki "ni w te ni wewte".

Wg. mnie najlepszy kadr z całości to 81. Samych takich Mireczku!

pokaż spoiler > nie pamiętam czy byłem na 24 mm w moim 24-70 czy na 35 w mojej 35

pokaż spoiler (✌ ゚ ∀ ゚)☞

•  

@vexov: Super! Dzięki za porady, takie opinie bardzo lubię. :D
      Z nadmierną ilością zdjęć walczę sukcesywnie, także co repo zdjęć jest mniej. ;)
      Co do kwestii związanej z tym, że foty albo full kolor albo full czb to się nie zgodzę, bw uruchamiam w momencie kiedy kadr jest fajny, ale kolory przeszkadzają i bardziej chcę ukazać emocje, wiadomo, jednemu to leży, innemu nie bardzo.
      W Lightroomie kłódeczka proporcji zawsze zamknięta. ;)
      Nie wiem co mi odwaliło, że nie wrzuciło mi korekcji obiektywu, zawsze o tym pamiętam, tutaj nie zwróciłem uwagi. ;___;
      Kiedyś na siłę prostowałem, dzisiaj dochodzę do wniosku, że nie zawsze w wirze emocji i szybkości pracy da się przypilnowac prostego horyzontu, wychodzę z założenia, że w takich zdjęciach nie jest to kluczowe.
      Dobrze rozumiem, że Twoim zdaniem kadr z drabiną jest najlepszy? :D

•  

@Agemaker

walczę sukcesywnie, także co repo zdjęć jest mniej

Walcz, walcz bo jest tego sporo ;)

albo full kolor albo full czb to się nie zgodzę

Tutaj nie ma się z czym zgadzać czy nie. Dobra fotografia jest też rygorystyczna. Zapytaj któregoś z Profesorów w Opawie co sądzą o mieszaniu stylów w jednym reportażu. Tak się po prostu nie robi, jest to kicz taki sam jak stosowanie koloru selektywnego. Jeśli zrobisz to celowo i ma to swoje uzasadnienie to ok. W innym przypadku wygląda to miernie.

wychodzę z założenia, że w takich zdjęciach nie jest to kluczowe

Może nie jest to kluczowe ale jest ważnym elementem składającym się na całość. Tutaj olejesz jeden element tutaj drugi, trzeci i fotka równie dobrze prezentowała by się w koszu co na ścianie.

Twoim zdaniem kadr z drabiną jest najlepszy?

Owszem chodzi konkretnie o ten (picrel) ;). Prosta kompozycja, wiadomy przekaz, nie za dużo kolorów - lubię takie ;)

źródło: scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Taką oto perełkę znalazłem na głównej, kopiuję, bo tam zaraz zakopią autor @szyy nawiązuje do strategii inwestowania w Podlasie i inne zadupia: "Innymi słowy trzeba spieprzać. Oto mamy Polskę. Od zachodu graniczymy z czwartą największą gospodarką świata, która z kolei graniczy z bogatym i gęsto zaludnionym Beneluksem i Francją, od południowego zachodu też kolejne silne kraje: Czechy, Austria, a w przedłużeniu: Szwajcaria i północne Włochy. Od wschodu graniczymy za to ze stepami, puszczami, a także ze strefą wykluczenia po wybuchu elektrowni atomowej.

Na zachodzie kraju mamy dobrze w spadku po średniowieczu i później po Prusach gęstą sieć mniejszych i większych miast, wraz z kilkoma dużymi miastami będącymi centrami rozwoju - szczególnie Wrocławiem (znaczny ośrodek naukowy i finansowy) i Poznaniem (wielki ośrodek przemysłowy i najbardziej przedsiębiorcze miasto w Polsce). Mamy też infrastrukturę (lub jest pozostałości) drogową i kolejową, w którą potrzeba relatywnie niewielkich inwestycji, by te wszystkie miejsca ze sobą spiąć. Zachód ma też korzystny, łagodny klimat przejściowy i - przynajmniej na Śląsku i w Wielkopolsce - dobre gleby, na których produkują żywność duże, wyspecjalizowane gospodarstwa rolne. Na dodatek Odra jest przygotowana do bycia drogą wodną, są porty w Gliwicach, Koźlu, Wrocławiu, a potem w Szczecinie i Świnoujściu. Na wschodzie mamy wsie ulicówki na kwaśnych glebach (z wyjątkiem małego obszaru koło Zamościa, gdzie gleby są dobre), pustynnienie, brakuje miast, sieć kolejowa jest na poziomie Senegalu, a gęstość zaludnienia jest stosunkowo niska, przy czym wsie są nadal przeludnione, z rozdrobnionymi gospodarstwami i ukrytym bezrobociem agrarnym.

Mamy też ogólnoświatowy trend koncentracji kapitału, myśli technicznej, myśli kreatywnej i nauki w dużych miastach. Ma to naturalnie sens, bo światowa gospodarka przechodzi z nastawienia na siłę roboczą do nastawienia na wiedzę, a jednak chociażby z powodu nagromadzenia ludności w dużym mieście łatwiej tam znaleźć 10 informatyków niż w małym mieście rolniczym. Ten trend widać wszędzie: od USA, gdzie pęcznieją wybrzeża, a wszystko pośrodku powoli popada w marazm, przez Chiny, gdzie Pekin, Szanghaj i Shenzen jednak wyraźnie się wyróżniają na tle innych też wielomilionowych miast, nawet po Niemcy - które mimo historii rozdrobnienia i decentralizacji, też w ostatnich latach widzą koncentrację nowych miejsc pracy i firm we Frankfurcie, Monachium, Stuttgarcie i Berlinie.

Ale oto wjeżdża Jarosław Kłamczyński na białym koniu z głową Mateusza Maowieckiego. To wszystko, co opisane wyżej to nieprawda i fake news TOTALNEJ opozycji. On się ostatnio dowiedział, że są maszyny pokazujące, jak człowiek wygląda w środku i on już teraz wie, że przyszłość leży na wsi, w małych gospodarstwach rolnych! Polska po raz kolejny pokaże światu.

A nie, żartuję. Po prostu duże miasta głosują na PO lub lewicę, więc zostaną ukarane za bycie przedsiębiorczymi i wykształconymi, a w zamian skierujemy podatki, które płacą, na place zabaw dla bombelków w Skarżysku-Kamiennej. Przy czym w Skarżysku-Kamiennej te place będą budowane tylko po to, żeby stare baby mogły chwalić rząd, bo żadnych bombelków tam nie ma - wszyscy młodzi ludzie dawno siedzą w Krakowie, bo tam jest praca, i tam rodzą dzieci, a potem wypruwają sobie żyły na opiekunki i kolonie, bo państwo zamiast ich wspomagać buduje te place zabaw dla wyimaginowanych bombelków w miastach, z których oni wyjechali zaraz po maturze."

@prohackuser: sam bym na PO i lewicę nie głosował xD ale no kurde, nie ma cholera na kogo :D

#polska #gospodarka #emigracja #biznes #ekonomia
    pokaż całość

odpowiedzi (62)

Dzisiaj rano obudziłem się z drgawkami, zlany zimnym potem i ogromnym bólem w okolicach klatki piersiowej. Bardzo szybko trafiłem do szpitala. Diagnoza? Okazało się, że to boli, aż tak mnie to boli, że Rychu Peja ma dziś szansę uczciwie zarobić.

#peja #rap #heheszki

odpowiedzi (9)

• odpowiedzi (53)

Advertisement