Wpis z mikrobloga

Historia broni palnej w telegraficznym skrócie:

1. XIV wiek - pierwsze, prymitywne konstrukcje które od biedy można nazwać bronią palną: rura z podczepionym lontem który po spaleniu odpalał ładunek prochowy z lufy i wyrzucał kulę.
2. XV wiek - wynalezienie ,,zamka", czyli mechanizmu na który składał się min. spust, kurek i panewka. Od tej pory delikatnie tlący się lont podczepiony był do kurka który po naciśnięciu spustu opadał na panewkę i zapalał znajdujący się tam proch, który z kolei zapalał proch w lufie powodując wystrzał.
3. 2 połowa XVII wieku - rozpowszechnienie zamka skałkowego w którym lont zastąpiono krzemieniami (,,skałkami"). Po naciśnięciu spustu kurek z krzemieniem opadał na krzesiwo krzesając iskrę która zapalała proch na panewce i który z kolei odpalał ładunek w lufie. Karabiny z zamkiem skałkowym stanowiły podstawowe uzbrojenie w Europie w XVIII wieku, a także w I połowie XIX w. Podstawowa broń wojen napoleońskich i np. Powstania Listopadowego.

Na początku XVIII wieku Francuzi wymyślili bagnet - zamontowany na lufie muszkietu umożliwiał piechocie samodzielną obronę przed kawalerią co pozwoliło na pozbycie się formacji pikinierów i zwiększenie siły ognia typowej jednostki piechoty.

4. I Połowa XIX w. - wynalezienie zamka kapiszonowego. Panewkę zastąpiono ,,kominkiem" na który nakładano kapiszon. Po naciśnięciu spustu kurek uderzał w kapiszon wytwarzając iskrę która zapalała proch w lufie. Rozwiązanie to znacząco ograniczyło liczbę niewypałów i skróci\lo czas ładowania (brak koneiczności podsypywania panewki!).

Wszystkie powyższe rodzaje broni ładowane były odprzodowo, tj. proch i kulę ładowano oddzielnie przez lufę, a materiały inicjujące zapłon od tyłu co było czasochłonne i niewygodne.

5. Połowa XIX w. - pruski rusznikarz von Dreyse zaprojektował karabin odtylcowy z nabojem scalonym. Kula, proch i spłonka zapakowane były w tekturową łuskę którą ładowano do komory nabojowej. Po naciśnięciu spustu Iglica uderzała w spłonkę i odpalała ładunek prochowy. Pruska piechota zyskała dzięki temu niespotykaną dotąd szybkostrzelność i możliwość korzystania z nowych wariantów taktycznych (np. ładowanie broni z pozycji leżącej).
6. Wynalezienie łuski mosiężnej, zwiększającej niezawodność nabojów.

W międzyczasie czarny proch (okrutnie dymiący) zastąpiono prochem ,,nitro" - znacznie silniejszym (zwiększenie zasięgu!) i bezdymnym.

7. 1883 r. - wynalezienie karabinu maszynowego.
8. Koniec XIX w. - zaprojektowanie powtarzalnych karabinów wielostrzałowych (pięcionabojowe łódeczki pakowane do komory nabojowej, konieczność przeładowania po każdym strzale).
9. Początek XX w. - wynalezienie lekkich karabinów maszynowych.
10. 1917-1918 - wprowadzenie pierwszych pistoletów maszynowych
11. 1943-1944 - wprowadzenie pierwszych karabinków szturmowych na nabój pośredni (StG44), co zapoczątkowało dalsze konstrukcje tego rodzaju, które stanowią podstawowe uzbrojenie piechoty do dnia dzisiejszego.

12. Co będzie dalej? ;)

#historia #bron #uzbrojenie #bronpalna #ciekawostki
wjtk123 - Historia broni palnej w telegraficznym skrócie:

1. XIV wiek - pierwsze, ...

źródło: comment_YJ0Z5X4KvNnQ4c6wRauPDxluEGUgVNSe.jpg

Pobierz
  • 7
@wjtk123: Wiem, że jest to historia skrócona, więc trochę mniej istotnych kroków pominąłeś, ale pozwolę sobie jeszcze wtrącić się między punkty 2 a 3. Na przełomie XV i XVI wieku (istnieją różne opinie co do wynalazcy i daty wynalezienia), pojawił się w Europie tzw. zamek kołowy. Była to stosunkowo skomplikowana konstrukcja - z tego właśnie powodu została wyparta przez zamek skałkowy i jego prekursorów (np. zamek niderlandzki).

Jego głównym elementem było
a.....e - @wjtk123: Wiem, że jest to historia skrócona, więc trochę mniej istotnych k...

źródło: comment_vDeowiVLPibBcbigUTfEaQ4FXg6oZeUH.jpg

Pobierz
@avltree: wiem, że kilka pominąłem, ująłem tylko te najważniejsze. Nie wspomniałem o zamku kołowym, bo funkcjonował zawsze ,,obok" innego rodzaju zamków i nie był ani zbyt powszechny ani szczególnie udany - właściwie sprawdził się tylko w pistoletach. Niemniej dzięki za uzupełnienie :).

Z innych rzeczy to nie wspomniałem też np. o technologii gwintowania lufy która znacząco przyczyniła się do wzrostu zasięgu i celności broni palnej.