Wpis z mikrobloga

4 265 - 1 = 4 264

Tytuł: Kasacja
Autor: Remigiusz Mróz
Gatunek: Kryminał/thriller
★★★★★★★★

Poczułem niedawno potrzebę dostarczenia sobie lektury, która zagra w roli łącznika moich gustów z resztą społeczeństwa, bo polskie trendy czytelnicze z powodzeniem mnie dotychczas omijały. Z czasem jakoś mimowolnie do głowy wtoczyło się nazwisko Mroza, najwidoczniej podświadomie zakodowane w mojej mózgownicy (może mieć to coś wspólnego z tym, że wyczytałem o powstawaniu telewizyjnej ekranizacji jego twórczości), toteż bez specjalnych oczekiwań postanowiłem dać szansę pierwszemu epizodowi Cyklu z Joanną Chyłką.
I cholera, wsiąknąłem jak student prawa w maraton Suits, promocje w Starbucksie i bezglutenowe pierożki ze szpinakiem. Panu Remigiuszowi udało się stworzyć naprawdę barwny duet, na który składają się wspomniana Joanna Chyłka - rozpoznawalna na wyżynach prawniczego świata pani mecenas oraz jej przydupas-żółtodziób Kordian "Zordon" Oryński, który dopiero co przestał mieć przywilej chwalenia się przy każdej okazji studiowaniem prawa. Ich wspólna kariera rozpoczyna się na sprawie syna znanego warszawskiego biznesmena, przed którym stoi perspektywa spędzenia złotych czasów swojego życia w więzieniu za brutalne zamordowanie dwójki ludzi.
"Kasacja" jest intensywna jak solówki Iron Maiden, a także pełna intrygujących postaci i głęboko zakopanych tajemnic, co dla mnie zdaje się być fundamentem dobrego kryminału. Wymiana ciągłych złośliwości między dwójką głównych bohaterów zdaje się nigdy nie nudzić i między innymi przez to, "Kasacja" doskonale sprawdza się w roli przerywnika między bardziej wyczerpującymi lekturami (chociaż prostoty raczej zarzucić jej nie można, autor porządnie przysiadł do riserczu i tło prawnicze zdaje się być naprawdę porządne). Dość mówić, że z miejsca zabrałem się za drugi tom cyklu, co zdarza mi się rzadko, bo często mimo dobrej lektury wolę dać sobie czas na odpoczynek od danego autora.

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Pobierz
źródło: comment_F0rocdvuExl22bO4UWHVgQwg8DBGmTmD.jpg