•  

  Kilka interesujących znalezisk

  Eurostat: bezrobocie w Polsce spadło poniżej 6%
  Stopa bezrobocia w strefie euro w sierpniu pozostała bez zmian na poziomie 10,1%, czyli najniższym poziomie od 2011 roku. W Polsce spadło z 6,0% do 5,9%, co jest najniższym odczytem w blisko 20-letniej historii badań. Niższe jest tylko w kilku innych krajach UE.

  Roboty nadciągają na rynek pracy
  W obliczu technologicznej rewolucji, która zepchnie na margines rzeszę ludzi, trzeba pomyśleć o minimalnym dochodzie. To już nie czysta futurologia, lecz pomysł pilotażowo testowany w wielu krajach świata. Rozwój technologii doprowadzi do tego, że wielu ludzi nie będzie mogło utrzymać się w pracy

  Rząd wygrywa z mafią paliwową
  Wprowadzenie przez rząd pakietu paliwowego spowodowało, że wpływy do budżetu z tytułu akcyzy i podatku VAT mogą być miesięcznie o 200 mln zł wyższe, co w skali roku daje dodatkowy dochód w wysokości 2,4 mld zł. To wynik rosnącego popytu na legalne paliwa i malejących dostaw zza wschodniej granicy.

  Kary za korupcję w górnictwie. Wiceprezesi spółek węglowych trafią za kraty
  Prawomocne są już wyroki od 1,5 do 2,5 roku więzienia i grzywny dla dwóch b. wiceprezesów spółek węglowych, skazanych w I instancji za przyjmowanie wysokich łapówek od handlującej tym surowcem agencji Barbary Kmiecik oraz jej wspólnika, który miał im wręczać pieniądze.

  Nobel z ekonomii dla Polaka?
  Z naukowego punktu widzenia polscy ekonomiści to nawet nie płotki, ale niezauważalny dla świata plankton. Jedyni, którzy się liczą, to ci, którzy wyemigrowali. Pierwszy „Polak z Polski” pojawia się w globalnym rankingu cytowań dopiero na 2180. miejscu. Oglądając telewizje informacyjne, czytając gazety, można odnieść wrażenie, że Polska od kilkunastu co najmniej lat doświadcza szczególnego urodzaju: wysypu ekonomistów. Ludzie podpisywani jako ekonomiczni eksperci są wszędzie i wypowiadają się ze znawstwem na każdy temat. Ich doktoraty, a czasami nawet habilitacje i tytuły profesorskie, budują w oczach laików autorytet i przekonanie, że to z całą pewnością wybitni naukowcy. Jakie to szczęście, może pomyśleć człowiek niezorientowany, że mamy tylu speców od gospodarki. Dzięki nim i ich płodnej pracy naukowej w Polsce może być tylko lepiej.

  Bezzałogowy, podwodny „lotniskowiec”
  Koncern Lockheed Martin przeprowadził z powodzeniem pierwszą próbę startu bezzałogowego aparatu latającego z bezzałogowego pojazdu podwodnego. Próby miały udowodnić, że drony można wykorzystywać do prowadzenia nawet bardzo skomplikowanych misji (...)

  #4konserwy #geopolityka #ekonomia #gospodarka #technologia #mirkoreklama

  +: smyl, N....h +12 innych

Gorące dyskusje ostatnie 12h