Wpis z mikrobloga

#programowanie #java #androiddev

Mam do was pytanie, o to czy możecie polecić jakieś materiały w temacie synchronizacji klient - serwer.
Już nie pierwszy raz mam do czynienia z tym problemem i zawsze mam wrażenie, ze wynajduję koło na nowo. Dodatkowo pewnie zaoszczędziłbym masę czasu. Podejrzewam, że już wcześniej ktoś zebrał do kupy przemyślenia w tej kwestii ale nie mogę znaleźć.

Mogą to być książki, najlepiej po polsku, ale nie jest to konieczne lub ewentualnie jakieś materiały w sieci. Będę wdzięczny za pomoc.
  • 10
@sambarumba: Samo połączenie to błahostka. Masz pierdyliard bibliotek od tego z OkHttp na czele.
Problematyczne jest zarządzie stanem obiektów, uwzględnianie częściowego zsynchronizowania modelu, rozwiązywanie konfliktów, uniezależnienie od czasu itp. itd.
@siemanko: omg. Pytasz o coś, ale nie piszesz nic konkretnego na temat tego co już masz, z czego korzystasz...
Jaki protokół itd.
Tak bez niczego to Ci mogę powiedzieć, że reactive+non-blocking+immutable-objects
@sambarumba: Ale tu nie chodzi o konkretny tylko ogólny desing, patterny.
Nie mam problemów z technologią tylko z koncepcją. Nie da się podać konkretnego przykładu bo dotyczy on wielu różnych sytuacji.

Zależy mi na jakiś wzorcach architektonicznych. Przecież to nawet nie tyczy się konkretnej platformy czy języka. Dałem takie tagi bo łatwiej byłoby mi przyswoić wiedzę w tych technologiach.
@sambarumba: Ok, dzięki wielkie tylko to co mi podałeś to wzorce niższego poziomu.
Znam doskonale te wzorce. Jednak one rozwiązują jedynie problemy bardziej "błahe".
To tak jak na pytanie "Jak rozwiązać problem oddzielenia logiki aplikacji od widoku" odpowiedziałbyś reactive zamiast np. MVP czy inne CleanArchitecture.
@siemanko: trochę nie rozumię - client-server sam w sobie jest wzorcem architektonicznym. Synchronizacja, zarządzanie requestami/obiektami to już IMO problem poziom niżej. Tu przydatne pewnie będą książki na temat współbieżności. Ewentualnie nie skumałem o co chodzi, możesz spróbować sformułować to czego potrzebujesz inaczej ( ͡° ͜ʖ ͡°)