•  

Dla tych, co uważają, że PiS tak bardzo zepsuł polską giełdę. Jak widać, PiS zepsuł też giełdy we Francji, Japonii i Chinach. Porównanie polskiego WIG z innymi indeksami giełdowymi: francuskim CAC, japońskim NIKKEI i chińskim SHANGHAI. W ciągu roku od wyborów, wszystkie te indeksy straciły ok 5-7%.

pokaż spoiler http://stooq.pl/q/?s=^shc&d=20161012&c=1y&t=l&a=lg&b=1&r=^nkx+^cac+wig

#ekonomia #gielda #finanse #4konserwy #neuropa #polityka #polska

źródło: WIG.png

•  

@badtek: tak wygląda moje EKG, kiedy widzę coś o polityce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@loza__szydercow: jeśli tak, to muszę Cię zmartwić

pokaż spoiler nie żyjesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

ma moc ten Pis, wiecej niz obama...

•  

@badtek: Zepsuł też DB i ostatni zjazd na złocie to też ich sprawka( ͡° ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler ps. to prawda!

•  

@m00n: rope też zepsuł, ale już naprawia

•  

@badtek: Każdy kto tak twierdzi ze pis zepsul wig20 to oszołom. W skład wigu wchodzą głównie banki. Za to mWIG40 czy sWIG80 ma się dobrze. Spadki to zasługa Deutshe Banku.

•  

@badtek: Czemu ucinasz ponad 10% spadek 2 miesiące wcześniej?

•  

Czemu ucinasz ponad 10% spadek 2 miesiące wcześniej?

@oczkers: spadek czego? Chcesz powiedziec, że PiS jeszcze wyborów nie wygrał, ale giełdę zepsuł? Na dobrą sprawę, powinienem dać okres od początku roku, bo wtedy PiS zaczął rządzić. Wtedy wniosek byłby taki, że w okresie rządów PiS, WIG jest na plusie, a pozostale giełdy na minusie...

+: f.........k
    •  

Komentarz usunięty przez autora wpisu

•  

@badtek:

Na dobrą sprawę, powinienem dać okres od początku roku, bo wtedy PiS zaczął rządzić.

No tak, bo giełdy zawsze reagują dopiero po fakcie :-). Przecież bardzo dobrze wiesz, że zjazd wigu20 spowodowany obciążaniem banków i energetyki (ta już obrywała za po) był właśnie tuż przed wyborami kiedy sondaże zaczęły pokazywać zwycięstwo Dudy i pisu.

•  

@oczkers: giełda to nie tylko W20, co do banków to oprócz podatku bankowego, bankom szkodzą rowniez wyplaty z BFG na ratunek Wołomińskiego SKOK i Banku spółdzielczego. Bankom szkodzi też wysoki kurs CHF. Poza tym z W20 odjęte zostały wysokie dywidendy, pod koniec roku 2015 np 10% PZU, w tym roku ok 7%, ale to to już mało kto rozumie.

+: f.........k
    •  

giełda to nie tylko W20

@badtek: A czy ja mówię o całej giełdzie?
      Wskazałem banki i energetykę.

Poza tym z W20 odjęte zostały wysokie dywidendy

Owszem ale patrząc na wig20tr sytuacja nie wygląda dużo lepiej - dużo bardziej szkodzi zmiana planów działalności operacyjnej i polityki dywidendowej, nie bez powodu pzu mocno odbiło na wieść o utrzymaniu poziomu dywidend w następnych latach.

•  

@oczkers : a LPP, co takiego PiS im zrobił, że kurs spadł o 50%? Brales to pod uwage? A takie LPP po 8 tys a LPP po 4 tys, to jest 50 pkt w W20.

•  

@badtek: Nie no proszę cię bez takich argumentów 50 pkt czyli ~2% ale czy ja cokolwiek mówiłem o lpp?
      Oni akurat powinni zyskać na 500+ ale rynek detaliczny złapał zadyszkę.

Bankom szkodzi też wysoki kurs CHF

Nie tyle sam kurs chf ale głównie ryzyko zmiany umów i przewalutowania kredytów.

•  

Nie no proszę cię bez takich argumentów 50 pkt czyli ~2

@oczkers: procenty zaokrąglasz zawsze do liczb parzystych, że Ci tyle wyszło? Jak dla mnie 50 z 1750 to 3%. Nie mowiles o LPP, dlatego ja Ci o tym mowie, że LPP spadalo też w tym samym czasie mimo tego, że PiS im raczej dobrze chciał zrobić. Zatem kapitał nie tyle odpływał przez strachem i zmianami PiS, tylko w głównej mierze z powodu korekty czy bessy na rynkach światowych.
      Niektórzy tutaj zapodają wykres WIG20 spadający od momenty wyboru Dudy i obarczają PiS za te spadki. Źródła tych spaków w głównej mierze sa jednak gdzie indziej. Tyle.

•  

Jak dla mnie 50 z 1750 to 3%.

@badtek: to chyba wypadałoby liczyć od wartości kiedy zaczęło spadać (~2400)...?

LPP spadalo też w tym samym czasie mimo tego, że PiS im raczej dobrze chciał zrobić. Zatem kapitał nie tyle odpływał przez strachem i zmianami PiS, tylko w głównej mierze z powodu korekty czy bessy na rynkach światowych.

Funt też spadał ale wszystko ma inne podstawy więc wrzucanie tego do wspólnego worka żeby znaleźć jedną przyczynę jest manipulacją, taką samą jak ignorowanie wagi spółek w wigu i stwierdzanie, że cała giełda tonie, co chyba usilnie starasz się mi przypisać.

Źródła tych spaków w głównej mierze sa jednak gdzie indziej. Tyle.

Sedno naszego sporu bo ja uważam, że co najmniej siła "korekty" jest ich winą między innych z powodów które wyżej opisałem ale zgadzam się z tobą, że dalsza dyskusja nie ma większego sensu więc życzę miłego dnia.

•  

że co najmniej siła "korekty" jest ich winą

@oczkers: ale na jakiej podstawie to twierdzisz? Sam napisałeś, że kłopoty spółek energetycznych to wina PO, a to spółki energetyczne spadły najmocniej. WIGENERG spadł o 50% od poczatku 2015 roku i jest o 30% niżej niż w 2012 roku. WIGBanki od poczatku 2015 roku spadly tylko 20% i jest wyżej niż w 2012 roku, a to ewentualnie w Banki uderzyl PiS, choć tak jak mowilem, inne argumenty jak BFG maja tu wplyw.
      http://stooq.pl/q/?s=wig_energ&c=10y&t=c&a=lg&b=1
      http://stooq.pl/q/?s=wig_banki&c=10y&t=c&a=lg&b=1

•  

Sam napisałeś, że kłopoty spółek energetycznych to wina PO

@badtek: Napisałem, że za czasów platformy zaczęły obrywać (przez pompowanie kasy do kopalni), pis dokończył dzieła i dodał od siebie (a właściwie dopiero doda) zamiennik dywidendy czyli drenowanie kapitału przez podnoszenia kapitałów zakładowych kosztem wszystkich akcjonariuszy mniejszościowych.

O bankach już dużo napisałem, z moich obserwacji wynika, że jednorazowe odpisy w stylu bfg (przecież to jest mała kwota, zauważalnie uderza tylko w jeden czy dwa banki) lub spadek kursu franka spowodowały, jak to zwykle bywa szybkie zejście bez większy konsekwencji - najmocniej kurs obciążają powtarzalne koszty czyli właśnie podatek bankowy i chaos informacyjny, którego apogeum można było obserwować na kghm gdzie jednego dnia wychodził jakiś pracownik ministerstwa i mówił, że nie obniżą podatku od kopalin, później premier zapowiadająca likwidacja i na końcu znowu ktoś mówiący, że troszkę zmniejszą ale będzie - wszystko to powoduje kilkuprocentowe skoki ceny ale to już nikogo nie obchodzi.

•  

a właściwie dopiero doda) zamiennik dywidendy czyli drenowanie kapitału przez podnoszenia kapitałów zakładowych kosztem wszystkich akcjonariuszy mniejszościowych.

@oczkers: aha, i inwestorzy juz rok temu to wiedzieli, tak? Cos o czym mowi sie od 1-2 miesiecy i nie wiadomo czy dojdzie do skutku...

później premier zapowiadająca likwidacja i na końcu znowu ktoś mówiący, że troszkę zmniejszą ale będzie - wszystko to powoduje kilkuprocentowe skoki ceny ale to już nikogo nie obchodzi.
      No jak widzisz sam, Twoja argumentacja nie jest przekonująca i schodzisz już na jakieś tematy (plotki o podatku od kopalin), które sa bez znaczenia w dluzszym terminie.

•  

@badtek:

aha, i inwestorzy juz rok temu to wiedzieli, tak?

"a właściwie dopiero doda"

nie wiadomo czy dojdzie do skutku...

które sa bez znaczenia w dluzszym terminie.

Niestety chyba tylko dla ciebie, wiszące ryzyko mocnego uderzenia w bilansy spółek, a nawet same plotki o tym powodują spadek kursu w dłuższym terminie (zwykle do momentu twarde i jasnego określenia jak to ma wyglądać), tzw. awersja do ryzyka.

Twoja argumentacja nie jest przekonująca i schodzisz już na jakieś tematy

Szkoda, że ignorujesz to wszystko co wcześniej opisywałem (podatki, przewalutowania, dotowanie kopalni itd.) ale jeżeli wychodzisz z założenia, że giełda reaguje dopiero po wyborach olewając wszelkie zapowiedzi i plotki to nie mamy o czym rozmawiać.

•  

aha, i inwestorzy juz rok temu to wiedzieli, tak?

"a właściwie dopiero doda"

@oczkers: mialem na mysli, ze inwestorzy rok temu wiedzieli, że PiS w tym roku doda...

Nie badz smieszny. Popatrz sobie na WIG_BANKI i jaki wplyw miala plotka, czy tam przeciek, o ustawie frankowej (początek sierpnia). Przed plotką przez pare dni spadali, potem duzo urosli i znow spadli... oczywiscie sa wahania, ale banki w tym samym miejscu co pol roku wczesniej... i takie wahania zdarzają się i bez plotek.

•  

Szkoda, że ignorujesz to wszystko co wcześniej opisywałem (podatki, przewalutowania, dotowanie kopalni itd.) ale jeżeli wychodzisz z założenia, że giełda reaguje dopiero po wyborach olewając wszelkie zapowiedzi i plotki to nie mamy o czym rozmawiać.

@oczkers: nie ingoruje tego, ale dotowanie kopalni kosztem energii robilo PO, bo za tłustych lat przezerali zyski zamiast reformowac. Wiadome ze podatek bankowy jest i uderza w banki, ale pokazalem Ci, ze wcale az tak mocno banki nie spadly. I nigdzie nie napisalem, ze gielda reaguje po wyborach. Napisalem ze w okresie rzadu PiS, WIG zachowywal sie podobnie jak francuski, japonski czy chinski indeks, jesli chodzi o stope zwrotu.

•  

Nie badz smieszny. Popatrz sobie na WIG_BANKI i jaki wplyw miala plotka, czy tam przeciek, o ustawie frankowej (początek sierpnia).

@badtek:

Żeby być jeszcze bardziej śmieszny przygotowałem taki ładny obrazeczek ;-)

Andrzej Duda: Należy dać możliwość przewalutowania kredytów we frankach
      2015-05-15 10:22:00

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Andrzej-Duda-Nalezy-dac-mozliwosc-przewalutowania-kredytow-we-frankach-3342396.html

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda w I turze wyborów prezydenckich zwyciężył w 27 z 51 okręgów wyborczych. (http://www.tvn24.pl)
      12 maja 2015

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wyniki-pierwszej-tury-wyborow-prezydenckich,541249.html

Na dobrą sprawę, powinienem dać okres od początku roku, bo wtedy PiS zaczął rządzić

źródło: Untitled.png

+: badtek
    •  

@oczkers: no śmieszne, a przeciez wiadome bylo, ze zadnego przewalutowania nie bedzie. No i nie ma. A podobny ruch był np w 2011 roku, jakoś nikt nie bóldupił, że PO coś popsuło. A może wtedy też inwestorzy się bali się PiSu? XD

źródło: wig-banki.png

•  

A podobny ruch był np w 2011 roku,

@badtek: To już jest przegięcie, mam dość takich "argumentów"...
      Grecja ci coś mówi? Spójrz na wykresy innych rynków to znajdziesz odpowiedź...

•  

Spójrz na wykresy innych rynków to znajdziesz odpowiedź...

@oczkers: heh no to teraz prychłem. Jak ja Ci zapodalem wykresy innych rynków mówiąc, że spadki WIG wynikają z korelacji ze światem, to nie, to nieważne, bo to PiS, bo Duda powiedział! A jak za PO giełda spadała to winne rynki zagraniczne... XD proszę 2 obrazki ode mnie:
      1.

źródło: italy_indeks.png

•  

@oczkers:
      2.

źródło: czechy_indeks.png

•  

@oczkers: i jeszcze 3. gratis (bawi mnie to po prostu, jak to Duda rynkami zatrząsł)

źródło: chiny_indeks.png

•  

@badtek: porównujesz indeks szerokiego rynku WIG do indeksów największych spółek zagranicznych. No ale specjalnie to zrobiłeś prawda? Bo jakbyś dał wig20 to już nie było by tak kolorowo. Dobranie najsłabszych indeksów też było przypadkowe nie? Japonia taki ma związek z polską gospodarką.... A np USa to już nie dasz co bo by nie pasowało do tezy. Sam się tak okłamujesz czy manipulujesz ludzmi specjalnie?