Wpis z mikrobloga

Mirki, widzę że ostatnio wiele osób pyta sie o #esp32 (2 rdzeniowy układ z WIFI oraz BLE za 3$), a tak się składa że posiadam jeden z tych modułów.

-Premiera miała miejsce 1 września - wtedy na taobao została otwarta możliwość kupna, lecz tylko w chinach
-Na seedstudio jest dostępny preorder modułu po 6 dolarów.
-Finalna cena ma wynosić około 3$

Dostałem swóją płytkę z modułem(DevKitC - picrel) dla testów około 4 września. Dzień wcześniej espressif wypuścił na githubie espressif iot framework(esp-idf) - SDK dla esp32 używające freertos - układ programuje się w c. W dniu kiedy dostałem swoją płytkę nie była jeszcze dostępna obsługa bluetooth, na szczęście po kilku dniach została dodana. Dla obsługi sieci jest dostępny stack lwip - nie jest on wysokiego poziomu, lecz jest dostępne socket i netconn API.
Układ różni się bardzo od esp8266. Jestem pod wrażeniem jakości układu - nie zawiesza się, chodzi stabilnie, jest bardzo wydajny(2 rdzenie - Ktoś ostatnio uruchomił emulator nes'a na tym układzie). Nie dawno wyszła obsługa ArduinoIDE, choć sam preferuję pisanie kodu w C z ESP-IDF. Sam układ jest wielkosci 18mm na 25.5mm - jest niewiele większy od ESP8266-12. Niestety płytka którą dostałem po umieszczeniu w płytce stykowej pozwala na dostęp do pinów tylko z jednej strony ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Kupienie układu aktualnie jest praktycznie niemożliwe, Na banggoodzie jest dostępny preorder za 8 dolarów z wysyłką 25 października.

Wszystko co testuję pod esp32 wysyłam na mojego github'a, aktualnie próbuję napisać bibliotekę dla prostszej obsługi HTTP i HTTPS.
#elektronika #technologia #programowanie #arduino
Pobierz feelfree - Mirki, widzę że ostatnio wiele osób pyta sie o #esp32 (2 rdzeniowy układ z...
źródło: comment_aBBUc4btNa1kzO18TcFfXaNiaUHVkc2W.jpg
  • 14
@feelfree: Czy na czymś takim istnieje możliwość napisania prostego serwera HTTP? Chciałbym mieć układ, który zbiera pewne dane od innych układów i na tej podstawie umożliwia wygenerowanie raz na jakiś czas pewnego raportu. I się zastanawiałem, jak najlepiej to zrobić?
- zapisywać taki raport na podłączonej karcie SD i w ten sposób przenieść dane do komputera, na którym się to obrobi i wydrukuje
- podłączać od czasu do czasu taki układ
@feelfree: Hmm, może i wystarczy - bo widzę, że jest wersja z 9 czy tam 11 GPIO. A testowałeś jaki może być realny zasięg w otwartym terenie, po którym chodzą ludzie? Są jakieś testy, ale nie wiem na ile wiarygodne. 100-200 metrów, na trawiastym terenie, jeśli esp8266 i tani router zostaną umieszczone na wysokości pół metra, a między nimi będą chodzić ludzie... wydaje się być możliwy do osiągnięcia? Wydaje mi się,
@feelfree: A tak koncepcyjnie się zastanawiam. Jeśli jest konieczność komunikacji między dwoma układami lub między wieloma układami a jednym, centralnym, to czy stosowanie do tego WiFi AdHoc lub WiFi i dodatkowego routera, nie wydaje się być przesadą? Czy w takiej sytuacji komunikacja oparta o 433 MHz, protokół zawarty w chipach danego producenta i własny mechanizm retransmisji nie wydaje się być lepszym pomysłem? Wysyłane wiadomości będą krótkie (kilkubajtowe) a zależy mi najbardziej