Wpis z mikrobloga

Jest tu ktoś kto się zna na profesjonalnych ekspresach ciśnieniowych kolbowych do kawiarni? Rozglądam się za jedno lub dwu grupowym, wiem że Faema jest spoko bo mnóstwo ich widziałem we Włoszech i ogólnie są polecane ale trochę drogie. Ktoś ma doświadczenia z tańszymi typu Expobar?

#kawa #pytanie #pytanie #cokupic #kiciochpyta
  • 16
@geuze: Generalnie ciężko określić jaki budżet dokładnie gdyż chodzi o zakup dwóch ekspresów możliwe że w leasingu, jeden jedna grupa a drugi dwu grupowy.

Expobar to dokładnie EBICA EB-61 LEVA 2 GR

Rocket v2 Giotto 1 gr ten znam i na nim pracowałem ale zastawiam się czy może jest jakaś lepsza opcja zamiast niego.

Młynki to oddzielna sprawa i budżet też na nie będzie oddzielny.
@finam: a ile ten Expobar kosztuje? Faema lub Iberital z dobrym młynkiem to 4k EUR netto jakieś. Ten Expobar zda egzamin, ale cudów bym się nie spodziewał - nie pracowałem na nim, ale w zasadzie to maksymalnie prosta maszyna.

Ten Rocket jest też raczej spoko. Z małych maszyn poszukaj sobie jeszcze ECM. Wszystko zależy ile chcesz wydać i ile chcesz, żeby to przerabiało.
@geuze: Expobar 10 300 zł netto tak właśnie podejrzewam że to raczej bardzo prosty ekspres. Masz gdzieś namiar na Faemy w tej cenie albo info gdzie szukać? Nowe czy używane? Byłbym bardzo wdzięczny.

Z tymi ekspresami to sprawa wygląda tak:
Rocket lub podobny 1 grupowy do lokalu który już funkcjonuje i nawet ten ekspres tam był przez jakiś czas na próbę i zdawał egzamin. ECM wygląda praktycznie tak samo jak Rocket?
@finam jak pracowałem na targach 2 lata temu to Enova plus młynek Casadio kosztowały właśnie około 4k netto. Możesz tez poszukać Iberitala za te pieniądze też można już z dobrym młynkiem kupić. Faemę oficjalne w Polsce sprzedaje tylko Primulator.
@geuze: Pozwolę sobie jeszcze raz zawołać, czy mógłbym prosić o sugestie? Szukać coś jeszcze czy to dobra oferta?

Ekspres do kawy Faema E98 A2
Młynek do kawy Enea On Demand
Filtr do wody z głowicą Claris
za 3070 eur netto

lub

Ekspres do kawy Faema Enova a2
Młynek do kawy Enea On Demand
Filtr do wody z głowicą Claris
za 4200 eur netto

Z góry dziękuje za pomoc.;)
@finam: ten młynek gdy wchodził na rynek to był absolutny hit - uwielbiam go :D

Poza tym moim zdaniem Enova to wystarczająco dobra maszyna, żeby przerobić 1-1,5kg kawy dziennie. Do E98 bym nie dopłacał - prędzej do E91 albo np. do Iberital Expression 2. Generalnie Faema jest bardzo wydajna, serwisowana posłuży Ci wiele lat, ale nie jest tak stabilna temperaturowo jak w/w Iberital, który jest wielobojlerowy.

A jeżeli bierzesz od Primulatora,
@geuze: E98 jest tańsza niż Enova. ;) Podobno różni się tym że nie można ustalić oddzielnie temperatury zadanej dla każdej z grup. Iberital jakoś do mnie nie przemawia, wiem że to może zabrzmieć dziwnie ale nie lubię Barcelony i nie chce ekspresu z Katalonii. :p Nie musi być oczywiście koniecznie Faema ale jakoś wymyśliłem żeby był włoski ekspres. ;) Nie jest to jednak warunek konieczny.

Tak z Primulatora i te oferty
@finam: Nie pracowałem na E98, nie pamiętam w ogóle tego ekspresu, dlatego napisałem, że nie warto, chyba zamieniłeś ceny - wtedy by się zgadzało (enova + casadio ok 4k netto). Dosyć stabilny temperaturowo, mocna piana (nie tak jak w Emblemie czy E91, ale też daje radę) i generalnie bardzo wydajny. Pracowałem na (prawie) wszystkich Faemach (E98, Enova, E61 Legend, Teorema, Emblema), Dalla Corte Pro, Synesso Hydra. Okazyjnie na Iberital Expression Two,
@geuze: Sprawdziłem ceny 3 razy żeby nie robić zamieszania i Enova jest droższa od E98, przynajmniej od primulator. Dostałem już od nich ofertę/ulotkę w pdf ale widzę że na stronie też wrzucili ceny.

http://www.primulator.pl/Strefa-Kawy/Ekspresy-do-kawy/Faema-E-98-Restyling/E-98-RE

http://www.primulator.pl/Strefa-Kawy/Ekspresy-do-kawy/FAEMA-ENOVA/ENOVA-A-2

Generalnie chyba stanie na Faema E98 RE A2 w tym zestawie od nich chociaż nie jestem jeszcze do końca pewny.
8-10 k euro luźnych nie mam na tą chwilę.

Napisałeś na raz w jednym akapicie że
Napisałeś na raz w jednym akapicie że pracowałeś i nie pracowałeś na E98. :p Pracy na E61 Legend zazdroszczę, zawsze mi się ten ekspres podobał. <3


@finam: miałem na myśli E91 Ambassador, pomyliło mi się ;) Źle spojrzałem na Twoje posty i jakoś mi się te ceny odwróciły w głowie. Legend jest fajna, ale nie jest super-stabilna temperaturowo, a poza tym rurka do spieniania mleka ma stałą pozycję, której nie da
@geuze: E91 Ambassador nie biorę pod uwagę, niby design Giugiaro ale jakoś mi nie leży wygląd mimo że zaprojektował też m. in. samochód którym jeżdżę. :p

Biorę pod uwagę używki, o ile są w dobrym stanie, od zaufanego sprzedawcy i o ile nie będzie problemu żeby je wrzucić w leasing. Generalnie potrzebuje raczej na szybko więc łatwiej mi o coś nowego.

Co do Legenda to mówisz dokładnie te same rzeczy co
@finam: powodzenia. Cieszę się, że mogłem pomóc, chociaż nie jestem już na bieżąco od dobrych 2-3 lat niestety, ale staram się śledzić co dzieje się na rynku. Może jeszcze kiedyś do tego wrócę zawodowo ( ͡º ͜ʖ͡º)
@geuze: Jakbyś był w Lublinie to wal na pw, zapraszam na kawę i wino do siebie. ;) Sam siedzę bardziej w winie niż kawie ale siłą rzeczy muszę też ten temat ogarniać trochę. ;)
A w Holandii zupełnie poza branżą?
@finam: w magazynie, więc zdecydowanie poza branżą.

Teraz wziąłem się za naukę języka powoli i kombinuję jak tu się gdzieś zaczepić, ale to na przyszły rok. Nie chwaląc się - niezły byłem w te klocki. Mam małe plany, ale nie będę zapeszał.

Co do wina to szanuję mocno. Cały czas leży i czeka u mnie na dokończenie książka Jancis Robinson - Kurs wiedzy o winie, a teraz jadę do Gruzji i