•  

  Znaleziska z zakresu #historia #gospodarka #geopolityka.
  Za miesiąc wyłącznie pod tagiem #hahard <-- obserwuj tag. Wpis podzieliłem z uwzględnieniem kategorii znalezisk: geopolityka, gospodarka i historia.

  GEOPOLITYKA

  Morawiecki jedzie na Białoruś
  Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w poniedziałek złoży wizytę na Białorusi. W planie ma spotkanie z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką i premierem Andriejem Kabiakouem - poinformowało w piątek PAP Ministerstwo Rozwoju.

  Nowe ustawy w Niemczech o wywiadzie: możliwość inwigilowania sojuszników
  Bundestag uchwalił w piątek nowe ustawy o wywiadzie zagranicznym BND precyzując zasady inwigilowania obywateli innych krajów, także w krajach sojuszniczych, jeśli służy to bezpieczeństwu Niemiec. Parlament zaostrzył również kontrolę nad działaniami wywiadu.

  "Od rozkazu do użycia broni atomowej mijają 4 minuty"
  Kandydatka Demokratów na prezydenta USA Hillary Clinton mogła zdradzić w debacie telewizyjnej tajne informacje - podała stacja Fox News na swoim portalu. Clinton powiedziała, że cztery minuty mijają od rozkazu prezydenta do użycia broni atomowej przez USA.

  NSA: Włamania do sieci federalnych prostsze niż przypuszczaliśmy
  Przedstawicieli NSA, Curt Dukes poruszył sprawę słabo zabezpieczonych sieci informatycznych administracji rządowej. Według badań, które przeprowadziło NSA, żadne z ostatnich ataków hakerskich nie wykorzystywały podatności typu zero-day tylko znane już luki.

  Chiński w przedszkolach. Ambicje rodziców czy odpowiedź na wymagania rynku?
  Obowiązkowy w portugalskich podstawówkach, klasyfikowany jako jeden z najtrudniejszych i najpowszechniej używanych języków na świecie. Chińskiego uczą się w Polsce już przedszkolaki, a prowadzący kursy językowe przekonują, że to język przyszłości. Czy warto inwestować w jego naukę?

  GOSPODARKA

  MF: Dochody 97 proc. podatników nie przekroczyły 85,5 tys. zł
  Dochody 23,9 mln Polaków, czyli 97 proc. podatników opodatkowanych według skali nie przekroczyły 85 tys. 528 zł i zmieściły się w pierwszym przedziale podatkowym - wynika z opublikowanych przez resort finansów w piątek danych na temat rozliczeń PIT za ubiegły rok.

  Nieoszczędny jak Polak. Wyprzedziła nas nawet Afryka i Tajlandia
  Oszczędzamy mniej niż Czesi i Słowacy, nie mówiąc o Skandynawach czy Niemcach. Procentowo więcej niż my na emeryturę odkładają m.in. mieszkańcy Tajlandii. Afryka i Daleki Wschód zostawiają nas w tyle w oszczędnościach na edukację i na własny biznes.

  Ukraińcy na polskim rynku pracy. 'System rodzi wiele patologii'
  Istniejące obecnie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcom mają zostać zastąpione zezwoleniami wydawanymi przez urzędy pracy. Planowane na początek roku zaostrzenie zasad zatrudniania obcokrajowców, przede wszystkim Ukraińców, powinno pomóc w uporządkowaniu rynku pracy

  Zakazać zakazywania: Obostrzenia gospodarcze przynoszą więcej szkód niż pożytku

  Czy sklepy powinny być zamknięte w niedzielę? Broń Boże! Obostrzenia gospodarcze wprowadzane pod pozorem dbałości o nasze dobro przynoszą więcej szkód niż pożytku.

  Uczmy się na węgierskich błędach i nie wprowadzajmy tego zakazu wcale. Różnego typu ograniczeń mamy przecież obecnie tak wiele, że byłoby rodzajem legislacyjnego sadomasochizmu dorzucać kolejne. Z wyjątkiem może tylko jednego – zakażmy dalszego zakazywania. Przynajmniej w gospodarce.

  USA nie urosłyby bez europejskiego kapitału
  Napływ zagranicznego kapitału w opinii większości ekonomistów przyspiesza rozwój gospodarczy. Pojawiają się jednak ostrzeżenia przed uzależnieniem się od zagranicznych inwestycji. Pouczająca jest historia gospodarki USA, które stały się potęgą gospodarczą przy wydatnym finansowaniu z zagranicy

  W przededniu I wojny światowej USA były największym dłużnikiem świata. Według szacunków Miry Wilkins, autorki monumentalnego opracowania o inwestycjach zagranicznych w USA przed I wojną światową, bazującej na wcześniejszych pracach m.in. Cleony Lewis i Johna Dunninga, 30 czerwca 1914 roku amerykańskie długoterminowe zobowiązania wobec innych krajów opiewały nominalnie na kwotę 7,09 mld dolarów (z czego trzy czwarte to inwestycje portfelowe), czyli ok. 168 mld dolarów licząc według ich wartości z 2015 roku. Zobowiązania krótkoterminowe były niewielkie i wynosiły nominalnie ok. 450 mln dolarów.

  HISTORIA

  V Dywizja Strzelców Polskich - z Syberii do Polski
  Klęska na frontach Wielkiej Wojny oraz wybuchy rewolucji lutowej i bolszewickiej pogrążyły Rosję w chaosie. Kraj stał się sceną walk między białymi a czerwonymi, na Syberii sformowano również V Dywizję Strzelców Polskich. ''Polacy to prawdziwe rogate diabły'' – mówiła rosyjska ludność Syberii.

  Latający cyrk Skalskiego
  Wiosną 1943 roku polscy piloci przybyli do Tunezji, by wziąć udział w ostatecznym szturmie na pozycje wojsk Hitlera w Afryce. Zachwycili aliantów skutecznością i brawurowym stylem walki, zapisując jedną z najchlubniejszych kart w historii naszego lotnictwa

  Jaką cenę zapłaciły kraje, które sprzymierzyły się z Adolfem Hitlerem?
  W ciągu minionych 100 lat Niemcy dwukrotnie wywołały ogólnoświatowy kataklizm wojenny, który pochłonął miliony ofiar i spowodował drastyczne zmiany na politycznej, gospodarczej i demograficznej mapie Europy. Czy sojusze z Hitlerem się opłaciły?

  #mirkoreklama #ciekawostki #polityka

  +: p.................r, norbw74 +11 innych

Gorące dyskusje ostatnie 12h