•  

  Cześć Mirki, kilka newsów ze świata #geopolityka , #gospodarka i #historia.
  #hahard <-- tag, który warto obserwować.

  GEOPOLITYKA

  Zwycięzca wyborów na Litwie chce wzmocnić stosunki z Polską
  Ze względu na obecną sytuację geopolityczną Litwa powinna poprawić i wzmocnić stosunki z Polską - oświadczył Ramunas Karbauskis, szef Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych, który wygrał niedawne wybory. Jego zdaniem należy zmienić sposób rozmowy z Polską.

  PGZ łowi rakietowych specjalistów
  Polska Grupa Zbrojeniowa sfinansuje interdyscyplinarne studia doktoranckie w dziedzinie technologii rakietowych i kosmicznych grupie najzdolniejszych absolwentów Politechniki Warszawskiej. "W planach jest też utworzenie kolejnych, wyspecjalizowanych ośrodków badawczo rozwojowych"

  W.Brytania: Tony Blair o możliwym drugim referendum ws. Brexitu
  Były brytyjski premier Tony Blair ocenił w piątek, że nic nie stoi na przeszkodzie, by w kraju odbyło się drugie referendum ws. Brexitu. Według Blaira rozwód z UE byłyby "bardzo trudny", gdyż zakładałby negocjacje z bezkompromisowymi europejskimi przywódcami.

  USA: Comey wstrząsnął kampanią prezydencką Clinton
  Ogłaszając w piątek, że FBI bada nowe maile, które "wydają się mieć związek" ze śledztwem ws. serwera pocztowego Hillary Clinton, dyrektor James Comey wstrząsnął kampanią prezydencką, potencjalnie szkodząc notowaniom faworytki. W USA trwa dyskusja, czy musiał to zrobić.

  Putin o Aleppo: To wybór, czy pozostawić tam gniazdo terrorystów
  Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w czwartek, że w kwestii Aleppo należy wybrać, czy "pozostawić tam gniazdo terrorystów", czy też starać się je ostatecznie usunąć, robiąc wszystko, by uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej.

  Afganistan: Amerykanie zabili dowódców Al-Kaidy
  Departament Obrony USA w wydanym w nocy ze środy na czwartek komunikacie poinformowało o atakach przeprowadzonych na wschodzie Afganistanu na dwóch najbardziej wpływowych dowódców Al-Kaidy w Afganistanie. Prawdopodobnie obaj zginęli - ocenia dpa.

  "Die Welt": Rosja sprawdza zwartość NATO
  Rosyjski lotniskowiec, który prezydent Władimir Putin wysłał do Syrii, wzmacnia wpływy Rosji na Morzu Śródziemnym; pomysł zatankowania okrętu w hiszpańskiej Ceucie należy traktować jako test na zwartość zachodniego sojuszu - pisze w czwartek "Die Welt".

  GOSPODARKA

  Niemiecki cud w Polsce
  Dochód na mieszkańca w Polsce w latach 1990–2015 podążał niemal tą samą ścieżką co w Niemczech Zachodnich w latach 1955–1980. "W 26 lat prawie nadrobiliśmy 45 lat zapóźnienia po socjalizmie. Od Niemiec dzieli nas teraz mniej więcej tyle, ile od Węgier w 1990 r."

  Brama do Afryki Zachodniej. Polska chce współpracować z Senegalem
  Senegal należy traktować jako drzwi do Afryki Zachodniej. To kraj stabilny o ugruntowanej demokracji – podkreślali w czwartek prezydent Andrzej Duda i prezydent Macky Sall podczas otwarcia Polsko-Senegalskiego Forum Gospodarczego w Warszawie.

  Policja ściąga haracz. "Wkręceni"
  Policja, zamiast dbać o bezpieczeństwo Polaków na ulicach, zajmuje się wyręczaniem prawników producentów filmowych. Żeby było ciekawiej, sama bierze udział w procederze wyłudzania haraczu przez wielkie korporacje.

  To czarny rozdział w historii wspólnej polityki energetycznej UE
  "Decyzja Komisji Europejskiej o dopuszczeniu do faktycznego monopolu Gazpromu na wykorzystanie niemieckiej odnogi OPAL to czarny rozdział w historii wspólnej polityki energetycznej Unii Europejskiej (...) Komisja pozwala Gazpromowi zalewać z większą siłą Europę Środkowo-Wschodnią swoim gazem"

  We wrześniu rekordowa sprzedaż węgla
  We wrześniu tego roku sprzedaż węgla z polskich kopalń, która w poprzednich miesiącach roku wahała się między 5,3 a 6,5 mln ton, przekroczyła 8,4 mln ton. Stan zapasów węgla zmniejszył się o blisko 2,3 mln ton, wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.

  HISTORIA

  Zagłada Żydów i Polaków. Spór o wyjątkowość Holokaustu. Warto rozmawiać,27.10.16
  Czy książka „Krew na naszych rękach?” sprawi, że jej autor, Paweł Lisicki, będzie musiał zeznawać w prokuraturze? Do czego służy spór o wyjątkowość Holokaustu i czy ma się odbywać w sądach? W programie ponadto: co zrobić, by tragiczna przeszłość nie obciążała nam relacji polsko-ukraińskich?

  Kult a pamięć. O stosunkach polsko-żydowskich w czasie Zagłady
  Debata na kanwie książki Lisickiego "Krew na naszych rękach?”. O stosunkach polsko-żydowskich w czasie Zagłady dyskutują zwolennicy i przeciwnicy tezy o polskim wpływie na zagładę żydów. Także o tym, czy "religia" Holokaustu powoduje umniejszanie strat i polskich krzywd? Dyskutują: Lisicki, Semka, Urynowicz, Żbikowski i Mazurek

  Ignacy Mościcki - prezydent II Rzeczypospolitej i wybitny naukowiec
  70 lat temu, 2 października 1946 r., w Versoix nieopodal Genewy zmarł Ignacy Mościcki: wybitny naukowiec, wynalazca i budowniczy polskiego przemysłu chemicznego.

  Najdziwniejsze wojny w dziejach ludzkości
  Czy można wygrać wojnę w 38 minut, stoczyć krwawy bój o krowę lub ponieść sromotną klęskę w starciu... z własną armią? Kiedy w ludziach wzbiera agresja, nie ma rzeczy niemożliwych.

  #polityka #4konserwy #mirkoreklama

  +: k...........l, Longard +9 innych

  Gorące dyskusje ostatnie 12h

  • avatar

   Dziękuje Pan żul w tramwaju.
   Zarówno ja, jak i kilku pasażerów prawię sie zbełtało jadąc 2jką w stronę biskupina.
   Ledwo wstałem z łóźka dzisiaj, ale ten fetor niedomytej i zasolonej potem dupy połączony z zaschniętymi szczynami na portkach skutecznie mnie rozbudził.

   Nie polecam. 3/10.
   Aż do teraz mną targa. Blee...

   #wroclaw

   odpowiedzi (208)

  • avatar

   Tymczasowy objazd po przejściu lawiny spowodowanej trzęsieniem ziemi. Japonia.

   #japonia #trzesienieziemi #ciekawostki

   odpowiedzi (29)

  • avatar

   Ofiara ospy prawdziwej (Variola vera) przed wynalezieniem szczepionki. Ostatni przypadek zanotowano w 1978 roku. W 1980 ospę wypisano z istnienia. Dzisiaj wciąż olbrzymi % populacji nie wierzy w szczepionki i ten ruch pomimo swej niewyobrażalnej głupoty zyskuje poklask wśród poślednich umysłów i po prostu idiotów, którzy nigdy w życiu nie podnieśli żadnej publikacji medycznej. Fotografia nie dla wrażliwych, ale w dzisiejszych czasach ludzi przekonuje tylko obrazek, bo cofamy się do czasów pisma piktograficznego jako gatunek.

   #starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

   #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #medycyna #myrmekochoria
   pokaż całość

   odpowiedzi (66)