Wpis z mikrobloga

Korzystam z dwóch ISP: Play i Neostrada. Neostrada ma bardzo kiepskie parametry łącza ale za to zewnętrzne IP.
Natomiast internet z Play uzyskuje lepsze prędkości jednak operator blokuje możliwość połączenia się z zewnątrz.

Chciałbym korzystać z obu sieci naraz na Raspberry Pi. Na Neostradzie (eth0) chciałbym korzystać z ssh (port 22), ftp (port 21) i TVHeadend (port 9983) natomiast reszta usług korzystałaby z sieci Play (usb0).

Czy ktoś mógłby mi podrzucić gotową konfigurację iptables? Niestety podczas moich prób konfiguracji iptables wszystko kończy się na tym, że nie mam internetu z jednej i drugiej sieci ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#linux #raspberrypi
  • 61
@aro84: Po prostu na routerze musisz przekierować porty na malinke i tyle. Do Play tez kup sobie jakiś routerek, chociaż nie wiem po co, bo tam publicznego IP nie ma i sie nie połączysz z zewnątrz...
@dave8: na routerze z Neostrady mam przekierowany cały ruch na malinę, z tym nie ma problemu. Ja chcę na malinie zrobić taki podział, żeby usługi z których korzystam z zewnątrz typu ssh, ftp, tvheadend łączyły się przez (eth0) Neostradę a reszta przez (usb0) Play.
@dave8: ale ja nie chcę żeby z Play było z zewnątrz. Poprostu chce, żeby malina dla portów 21, 22 i 9983 wybierała połączenie przez eth0, a dla reszty portów (dla których nie potrzebne mi zewnętrzne IP np. youtube czy vod) przez usb0
@aro84 ale do czego Ci tu iptables? Ustawiasz default route na play, usługi ustawiasz na interface 0.0.0.0, przez co będziesz miał do nich dostęp z każdej karty. Jak przyjdzie połączenie z Neostrady to dla niego route będzie przez neostradę. Z play nie przyjdzie bo nie masz zewnętrznego IP.
@ManamanaTuriruriru: cześć udało mi się wszystko skonfigurować według Twoich instrukcji tak jak chciałem. Wielkie dziękie!
Mam jeszcze jeden problem, w neostradzie mam zmienne IP więc używam freedns. W crontab co jakiś czas wywołuje sobie takie polecenie wget -O - [http://freedns.afraid.org/dynamic/update.php?_indywidualny_kod_=](http://freedns.afraid.org/dynamic/update.php?_indywidualny_kod_=)
Teraz połączenie pójdzie mi przez sieć Play, czy można jakoś wymusić, żeby poszło przez neostradę?