•  

  Porcja aktualności z zakresu #geopolityka , #historia oraz #gospodarka
  Jeżeli jesteś zainteresowany wydarzeniami w Polsce oraz zmianami geopolitycznymi na świecie obserwuj mój tag --> #hahard

  GEOPOLITYKA

  Świat w dobie dominacji Azji
  Nakładem wydawnictwa The Bodley Head ukazała się jakiś czas temu książka, na którą czekało wielu amatorów tematyki stosunków międzynarodowych. To „Easternisation - War and Peace in the Asian Century" (w wolnym tłumaczeniu: Zwrot ku Wschodowi. Wojna i pokój w dobie azjatyckiego wieku)

  Rachmana zastanawia przede wszystkim to, jak będzie przebiegać przekazanie palmy pierwszeństwa Chinom przez obecnego hegemona, którego czas powoli się kończy, czyli USA. Czy i jak Stany Zjednoczone pogodzą się z utratą przywódczej roli? Poruszając ten wątek, autor nawiązuje do pojęcia użytego przez profesora z Harvardu Grahama Allisona, a mianowicie pułapki Tukidydesa. Otóż ten grecki historyk kiedyś napisał, że tym co uczyniło wojnę rzeczą nieuniknioną, był wzrost znaczenia Aten oraz generowany nim strach w Sparcie.

  Bałtyk to morze natowskie i unijne
  Rosja modernizuje swoją flotę bałtycką; my powinniśmy robić to samo - mówi były premier Szwecji Carl Bildt. "Musimy mieć możliwość kontrolowania Morza Bałtyckiego pod jego powierzchnią, na powierzchni i w przestrzeni powietrznej, ponieważ Bałtyk to morze zarówno natowskie, jak i unijne"

  Bałtyk to jedyny obszar, który umożliwia marginalizację nawet całej UE
  Budowa Nord Stream 2 czy obecność na Bałtyku kolejnych rosyjskich okrętów może zdestabilizować rejon. To utrudniłoby uniezależnienie Europy od surowców z Rosji. - Bałtyk to obszar newralgiczny. Tu ścierają się interesy energetyczne różnych krajów

  Szydło: Wiążemy duże nadzieje z rozwojem współpracy z Chinami
  Polska wiąże duże nadzieje z rozwojem współpracy z Chinami - powiedziała w Rydze premier Beata Szydło, która bierze udział w szczycie Chiny - Europa Środkowo-Wschodnia. Jak podkreśliła, Polsce zależy przede wszystkim na projektach komunikacyjnych i infrastrukturalnych.

  Amerykanie po cichu wzmacniają północną flankę Europy
  Kraje Europy Północnej są zaniepokojone agresywną polityką Kremla, dlatego Waszyngton wspiera wojskowo Norwegię, Szwecję i Finlandię. Norwegia zacieśnia więzy obronne z USA w ramach NATO. Z kolei Szwecja i Finlandia, formalnie neutralne, podpisały z Waszyngtonem stosowne porozumienia wojskowe

  Burza wokół Caracali nie słabnie
  Ministrowie obrony Francji i Niemiec wysłali pod koniec października list do ministra Antoniego Macierewicza, w którym zakończenie negocjacji ws. Caracali nazwali 'dużym krokiem w tył' dla trójstronnego partnerstwa i obrony europejskiej - podała w piątek AFP.

  Rosyjską inwazję na Krym przygotowywano jeszcze przed ucieczką Janukowycza
  Rosyjska inwazja na Krym nie była działaniem spontanicznym, lecz akcją, którą zaczęto przygotowywać na kilka miesięcy przed ucieczką prezydenta Wiktora Janukowycza z Kijowa. Kolejne przesłanki potwierdzające tę tezę płyną z przejętych przez hakerów z grupy KiberChunta (CyberJunta) e-maili

  Sondaż Reuters/Ipsos: Mimo śledztwa FBI w sprawie maili Clinton wciąż prowadzi
  Wznowienie śledztwa FBI w sprawie maili nie zaszkodziło Hillary Clinton, Demokratka wciąż wygrywa z Republikaninem Donaldem Trumpem 6 punktami. Tymczasem prezydent Barack Obama ostro skrytykował decyzję dyrektora FBI Jamesa Comeya

  Patrioty później w polskiej armii
  W poślizg wpada budowa rakietowej tarczy Wisła i związane z nią inwestycje. Wart 30 mld zł program może zależeć od wyniku wyborów w USA. Polska nie chce zamawiać istniejących zestawów Patriot, bo walczy o nową wersję przeciwrakietowego oręża, która w przyszłości ma szansę trafić również do US Army.

  Chińczycy przejmują kontrolę nad kopalniami złota w Rosji
  Chińczycy chcą przejąć kontrolę nad największą w Rosji firmą wydobywającą złoto. Fosun Group zamierza kupić blokujący pakiet akcji 25 proc. plus jedna akcja od Sajda Kerimowa. Ten 22-latek jest synem rosyjskiego miliardera Sulejmana Kerimowa.

  Przed wyborami w USA, Kreml testuje amerykańską hegemonię
  Rosja wykorzystuje amerykański bezwład wyborczy do uprawiania polityki faktów dokonanych. Kreml próbuje zmusić nową administrację waszyngtońską do uwzględnienia rosyjskich interesów. "Kremlowska nieprzewidywalność i skłonność do ryzyka stale rosną"

  Państwa bałtyckie przygotowują się na okupację
  Państwa bałtyckie, równolegle z modernizacją konwencjonalnych sił zbrojnych, przygotowują społeczeństwo do reakcji w wypadku ewentualnej okupacji ich terytoriów. Członkowie Ligi Obrony Estonii przeprowadzili weekendowe szkolenia wojskowe (...)

  Obronimy się przed rosyjskimi korwetami? Polska kupi 40 pocisków JASSM ER
  Do końca roku kupimy 40 pocisków JASSM ER. Pociski te będą mogły, w razie potrzeby, skutecznie razić cele takie jak rosyjskie korwety Bujan-M wyposażone w pociski manewrujące, które wpłynęły niedawno na Bałtyk.

  Wybory w USA: Kto by nie wygrał, nie przetrwa roku – mówią Amerykanie
  Amerykanie nie mają pojęcia, kto może wygrać - sondaże wskazują płynną, jednocyfrową różnicę poparcia między kandydatami. A ponieważ równocześnie odbywają się wybory do obu izb Kongresu, 9 listopada Ameryka może mieć zupełnie nieoczekiwane rozdanie polityczne.

  Komitet Praw Człowieka ONZ wydał krytyczną opinię o Polsce.
  Komitet Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjął sprawozdanie dotyczące przestrzegania praw człowieka w Polsce oraz wydał zalecenia dla władz naszego kraju. Podkreślono w nim kilka pozytywnych ruchów wykonanych przez rząd, jednak dużo uwagi poświęcono kwestiom budzącym zaniepokojenie. Wydano również zalecenia.

  GOSPODARKA

  LOT kupuje estońskie linie lotnicze
  Przewoźnik obejmie 49 proc. w estońskim Regional Jet. To początek konsolidacji, która pozwoli stawić czoła graczom z Europy Zachodniej.

  Chiński wyścig do robotyzacji
  Prawie 69 tys. robotów przemysłowych kupiły w minionym roku Chiny, które od trzech lat są światowym liderem tych inwestycji.Ubiegłoroczne chińskie zakupy robotów - choć były o jedną piątą wyższe niż rok wcześniej i biły na głowę inwestycje w całej Europie (gdzie sprzedano 50,1 tys. urządzeń)

  Czechy z najniższą stopą bezrobocia w UE. Polska blisko
  We wrześniu Czechy obroniły zaszczytne miano kraju o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej. W zestawieniu przygotowywanym przez Eurostat Polska znajduje się blisko czołówki.

  Jak (nie) upadnie PGG
  Rząd kolejny raz chce ratować Polską Grupę Górniczą. Potrzeby tego sektora to worek bez dna. Polska Grupa Górnicza może zakończyć rok nawet z miliardem złotych straty. To niemal trzy razy więcej, niż zakładał biznesplan z wiosny, mówiący o niespełna 320 mln zł na minusie

  Kasta pokrzywdzona reprywatyzacją
  Winne są media szukające sensacji, winni są urzędnicy, winni wreszcie są politycy, którzy nie uchwalili ustawy reprywatyzacyjnej. A sędziowie? Zdaniem ich samych – zupełnie bez winy. A jeśli fakty świadczą o czymś zgoła odmiennym? Tym gorzej dla faktów.

  Polska gospodarka potrzebuje fachowców od zaraz
  Brakuje inżynierów i wykwalifikowanych pracowników fizycznych w sektorze produkcyjnym, a związku z dynamicznymi zmianami technologicznymi i rozwojem licznych centrów usług dla biznesu, już dziś niedobór chociażby specjalistów IT w naszym kraju sięga ponad 50 tys. osób

  Najbogatsi politycy z Polski na tle ukraińskich kolegów są nędzarzami
  Najbogatsi polscy politycy na Ukrainie nie zaimponowaliby nikomu. Z opublikowanych oświadczeń majątkowych wynika, że wszyscy ministrowie rządu ukraińskiego i premier Wołodymyr Hrojsman w samej gotówce zgromadzili równowartość siedmiu milionów dolarów.

  HISTORIA

  Czy w 1944 roku w Krakowie mogło wybuchnąć drugie powstanie warszawskie?
  Walki na krakowskim Rynku Głównym, walące się wieże kościoła Mariackiego i Barbakan trafiony z Neberwerfera? Wawel zburzony przez Niemców, by ukarać Polaków za wzniecenie powstania? To wszystko mogło się wydarzyć. Pierwszy raz powstanie w Krakowie planowano już na wiosnę 1940 roku (...)

  Gdy III Rzesza zaatakowała ZSRR, Sowieci postanowili wymordować więźniów
  politycznych. Pospolici przestępcy zostali zwolnieni, natomiast więźniów politycznych masowo mordowano. Zbrodniczy rozkaz wydał Ławrientij Beria. Wśród zabitych były tysiące Polaków, Żydów, Białorusinów, Litwinów, Łotyszy, Estończyków oraz Rumunów. Ale NKWD zabiła najwięcej Ukraińców.

  Skąd się wzięli Jazydzi?
  Dziś bronią świata przed Państwem Islamskim, choć są najbardziej zagrożoną mniejszością religijną w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Kim są i skąd się wzięli Jazydzi?

  Ilu Francuzów naprawdę służyło w Ruchu Oporu?
  Bohaterowie czy tchórze? Cały naród przeciw nazizmowi czy garstka komunistów palący papierosy Gauloise i wariatki w prochowcach? Jaki był naprawdę Francuski Ruch Oporu i ile osób zrzeszał? Jak wkurzyć Francuza? Istnieje pewien niezawodny sposób, aby wprawić dowolnego Francuza w paskudny humor (...)

  #polityka #mirkoreklama jedno ze znalezisk jest #niemoje