Wpis z mikrobloga

Jak pisałem wcześniej przedstawiam wam paprykę wędzoną domowej roboty.

Przyprawa powstała z mixu ostrych i bardzo ostrych papryczek. Użyłem odmian takich jak:

Trinidad Scorpion Red
Dorset Naga
Bhutlah SLP Chocolate
Bhut Jolokia Red
7 Pot Primo Brown
7 Pot
Petter Pepper
Habanero Red
Habanero Long
Habanero Chocolate
Bishop`s Crown
Aji Camba
Thai Chili

Jak widać skład jest zacny. Papryczki po przebraniu zostały uwędzone zimnym dymem z drewna dębowego oraz drewna owocowego (jabłoń i wiśnia). Wędzenie zimnym dymem trwa dłużej (3 dni), ale zostaje po nim świetny aromat i nie ma szans na przypalenie papryczek. Podczas wędzenia chili trochę podeschło. Po zakończeniu wysuszyłem je do końca i zmieliłem na drobny proszek (nie pył!). Z około 35l papryczek wyszło około 2 kg proszku.

To co powstało wskutek tego procesu jest czymś zupełnie wyjątkowym i raczej kompletnie niedostępnym na polskim rynku. Wędzona, mielona papryka o ostrości na poziomiekilkuset tysięcy SHU!

Łączy w sobie wszystko co najlepsze. Po pierwsze niesamowity aromat wędzonej papryki. Otworzenie pojemnika z proszkiem powoduje, że po 5 minutach całe pomieszczenie pachnie. Pachnie wędzonką, dymem drzewnym i papryką. Drzewa owocowe robią robotę. Drugim atutem jest ostrość - wystarczy mała(!) szczypta proszku, żeby doprawić dużą porcję jedzenia. Każdy kto lubi ostrzej zjeść powinien tego spróbować ;)

Z tego co widziałem to w Polsce sprzedaje się albo wędzoną słodką paprykę, albo chipotle czyli wędzone Jalapano (zwykle około 5k SHU), które mocą i aromatem nawet się nie zbliżają do mocy mojego mixu ;)

#chilizgobim

#chili #chilihead #uprawa #uprawapapryczek #papryczki #papryka #ostrezarcie #domowyogrod #ostrakuchnia #rosliny #wedzenie #wedzzwykopem #gotujzwykopem #gotujzmikroblogiem
gobi12 - Jak pisałem wcześniej przedstawiam wam paprykę wędzoną domowej roboty. 

P...

źródło: comment_GcZIXc9TbfBjwIoQ6YIjDa1mLTFLWmBC.jpg

Pobierz
  • 11
@Sofa: @komeniusz: Tak, mam na sprzedaż. Tylko nie wiem jak cenę wyliczyć. Bo z 3 wiader papryki zrobiło mi się 3 słoje proszku ;D Ale jak ktoś chętny to zapraszam na priv myślę, że się dogadamy. ;)
@gobi12: Zdarzyło ci się zaciągnąć? Ja mam z dużo słabszych papryk, a kiedyś jak się kiedyś sztachnąłem (chciałem sprawdzić, czy to wędzona czy zwykła, bo w takich samych słoikach mam), to kichałem chyba z 10 minut :D Już tego błędu nie zrobię. Teraz wolę spróbować niż wąchać ( ͡° ͜ʖ ͡°)