•  

  Dobry wieczór, czas na kolejny epizod geopolitycznej serii składającej się z artykułów i newsów.
  Jesli jesteś zainteresowany sytuacją międzynarodową, technologią, gospodarką i historią - obserwuj mój tag #hahard

  #geopolityka

  Friedman: Ameryka już nie będzie rozwiązywać kryzysów na świecie
  Należy zadać pytanie, czy NATO przynosi USA taką korzyść, jaką dawało choćby w czasie zimnej wojny. Na pewno Sojusz jest z korzyścią dla Niemiec czy innych krajów europejskich, które korzystają z NATO-wskich gwarancji bezpieczeństwa. Ale czy korzystają na tym USA?

  Bartosiak: Czy Polsce grozi wojna?
  Interesy Stanów Zjednoczonych pozostają – co do zasady – niezmienne. Nowy przywódca, ktokolwiek nim zostanie, będzie funkcjonował w tej samej geopolitycznej rzeczywistości. Wszelkie decyzje dotyczące Polski będą zależały głównie od zasobów, jakimi dysponować będą Stany Zjednoczone do prowadzenia swojej polityki zagranicznej.

  Były prezydent Estonii: Polska jest strategicznie najważniejszym dla nas krajem
  Były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves o Polsce: Polska jest strategicznie najważniejszym dla nas krajem. Zrobiłem wszystko co było możliwe, żeby stworzyć doskonałe relacje z Polską. Powód jest bardzo prosty - Polska jest jedynym dużym krajem w Europie, który rozumie pojęcie masowych deportacji

  Co wygrana Trumpa oznacza dla globalnej geopolityki?
  Największym wygranym amerykańskich wyborów może okazać się Kreml. Trump zapowiadał, że przeanalizuje możliwość uznania przez USA aneksji Krymu przez Rosję oraz zniesienia antyrosyjskich sankcji. Uzależnił też wywiązywanie się USA z zobowiązań wobec NATO od finansowego wkładu jego członków.

  Putin: możliwa odbudowa dialogu z Polską
  Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że odbudowanie dialogu politycznego z Polską jest możliwe na podstawie wzajemnego szacunku i pragmatyzmu. "Z naszej strony jesteśmy gotowi zrobić wszystko, żeby osiągnąć ten cel"

  Korwin-Mikke: Cieszę się ze zwycięstwa Donalda Trumpa
  Bardzo cieszę się ze zwycięstwa Donalda Trumpa; jeżeli doprowadzi on do uspokojenia stosunków Stany Zjednoczone-Rosja, to nie będzie groźby, że nastąpi kolejna wojna światowa - ocenił lider partii Wolność Janusz Korwin-Mikke.

  Lisicki o wyborze Trumpa: spokój na linii USA-Rosja jest w interesie Polski
  "Skutkiem wyborów w USA może być pewnego rodzaju odprężenie w stosunkach rosyjsko-amerykańskich. (...) Eskalowanie napięcia nie jest w polskim interesie. Polska, jako kraj siłą rzeczy frontowy, tak to nazwijmy, powinien dążyć zawsze do tego, żeby stosunki pomiędzy USA a Rosją nie były napięte"

  Clinton zdobyła więcej głosów niż Trump, ale i tak przegrała wybory
  Clinton zdobyła więcej głosów bezpośrednich niż Trump: zagłosowało na nią 47,6 proc. wyborców, a na Trumpa - 47,5 proc. Clinton prowadzi z Trumpem ponad 152 tys. głosami bezpośrednimi. Jednak to Trumpowi udało się uzyskać aż 289 głosów elektorskich, podczas gdy byłej sekretarz stanu tylko 218.

  Jak Donald Trump wpłynie na gospodarkę Polski
  "Nie spodziewam się jakiegoś radykalnego wpływu, radykalnych zmian. Jest wiele czynników, które decydują o pozycji Ameryki, pozycji UE i pozycji Polski, więc przecenianie samych wyników wyborów byłoby nie na miejscu i niestosowne. Jestem zdania, że sytuacja po krótkim stosunkowo czasie się uspokoi"

  Syria: Armia informuje o zdobyciu strategicznej dzielnicy Aleppo
  Syryjska armia poinformowała o zdobyciu we wtorek strategicznej dzielnicy miasta Aleppo w północno-zachodniej części kraju, co może być najpoważniejszym sukcesem Damaszku i jego sojuszników w ostatnich tygodniach

  Rosja intensyfikuje nielegalne wydobycie ukraińskiego gazu
  Agencja Unian cytuje słowa szefowej spółki Czernomorneftegaz, według której Rosja w sposób nielegalny wydobywa na ukraińskich wodach 2 mld m3 gazu ziemnego rocznie. To prawie połowa rocznego wydobycia tego surowca w Polsce i znacznie większa ilość niż wolumen dostarczany do Świnoujścia

  Reuters: Basznieft wstrzymał dostawy na Słowację i Węgry rurociągiem przyjaźń
  Rosyjski Basznieft wstrzymał dostawy ropy naftowej na Węgry i Słowację rurociągiem Przyjaźń - poinformował w poniedziałek Reuters, powołując się na "trzy źródła" w branży.

  Polska - Chiny. Praktyka daleko za deklaracjami
  Wnioski są inne, niż dyplomatyczne frazesy. Środkowoeuropejscy przedsiębiorcy oceniają, że intensyfikacja kontaktów politycznych wciąż nie przekłada się na praktykę gospodarczą, nie przynosi znaczącego napływu chińskich inwestycji ani nie otwiera tamtejszego rynku

  Gazowy sojusz w Iranie
  Koncerny z Francji, Chin i Iranu będą wydobywać gaz z największego złoża świata. Iran ma największe zasoby gazu ziemnego i chce na nim zarabiać. Wartość prac na złożu wynosi 6 mld dol.. Umowa końcowa ma zostać zawarta w ciągu pół roku

  Amerykanie będą się wycofywać z Europy, to zaangażowanie dużo ich kosztuje
  „Amerykanie będą się wycofywać z Europy, zaangażowanie dużo ich kosztuje, a Stany mają wiele problemów zewnętrznych”. „I Trump, i Clinton w swojej kampanii jasno i wyraźnie mówili, że skończył się czas, w którym Stany Zjednoczone są globalnym policjantem i załatwiają za Europejczyków ich sprawy”

  NATO mobilizuje żołnierzy wobec ryzyka rosyjskiej agresji
  Kilkaset tysięcy żołnierzy NATO będzie przygotowanych do szybkiej reakcji w razie agresji ze strony Rosji - poinformował w poniedziałek brytyjski dziennik The Times, powołując się na słowa sekretarza generalnego Sojuszu.

  Chiny i Rosja walczą o kontrolę nad Eurazją, UE stoi z boku
  Kilkadziesiąt lat temu światową potęgą był ten kraj, który kontrolował oceany. Największe sukcesy na tym polu odnosiły Stany Zjednoczone. W dzisiejszej geopolityce mamy kilku pretendentów do roli światowych mocarzy – hegemonem będzie ten, kto podporządkuje sobie Eurazję.

  Chiny będą inwestować w naszym regionie. Na początek 10 miliardów euro
  Równowartość 10 mld euro zainwestują w najbliższym czasie Chiny w Europie Środkowo-Wschodniej. W niedzielę o utworzeniu specjalnego funduszu poinformował ICBC, największy bank w Chinach.

  Grupa 16+1: sekretariat ds. morskich w Polsce
  Zapadła decyzja, aby w Polsce powstał sekretariat ds. morskich grupy "16+1". W ramach grupy 16+1 został ustanowiony fundusz prorozwojowy dla państw Europy Środkowo-Wschodniej, a Chiny, Polska, Czechy i Łotwa wyraziły gotowość udziału w tej inicjatywie

  Piraci pomylili okręt ze statkiem
  Piraci na szybkiej łodzi motorowej pomylili amerykański okręt desantowy USS Ashland (LSD-48) typu Whidbey Island z cywilnym statkiem transportowym i próbowali z bronią dokonać jego abordażu.Kiedy jednak otworzyli ogień z karabinków AK-47 z okrętu oddano dwa strzały z armaty Mk-38 Mod 2 kalibru 25 mm

  #gospodarka

  Najlepsze czasy polskiego węgla jeszcze przed nami
  Na węglu kamiennym można zarabiać. Są w Polsce kopalnie dobrze zarządzane i na pewno mogą stać się dochodowe. Kluczem do rentowności jest wysokiej jakości surowiec, łatwy dostęp do złoża, nowoczesne technologie oraz odpowiednia organizacja produkcji.

  Rząd Luksemburga inwestuje w kosmiczne górnictwo
  Rząd Luksemburga podpisał z amerykańską firmą Planetary Resources umowę zakładającą wsparcie pozyskiwania surowców kosmicznych z obiektów krążących w bliskiej przestrzeni okołoziemskiej. Kontrakt formalizuje przekazanie prywatnej spółce państwowego dofinansowania o wartości blisko 25 milionów euro.

  Niemiecka solidność podupada
  „Wyprodukowano w RFN” przez lata oznaczało wysoką jakość i niezawodność. To było podstawą sukcesów niemieckiej gospodarki. Skandale wokół Volkswagena i Deutsche Banku wystawiły na próbę zaufanie do wielkich firm z Niemiec.

  Przemysł zbrojeniowy częścią sił zbrojnych
  Przemysł zbrojeniowy powinien być traktowany jako element sił zbrojnych, nie może jednak liczyć tylko na zamówienia MON, a zarobione pieniądze powinien inwestować w rozwój

  UE boi się subsydiowanej produkcji z Chin
  Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt regulacji, które mają pomóc UE bronić się przed dotowaną produkcją z Chin. Jej centralnym elementem jest nowy sposób obliczania marginesów dumpingu, który będzie się odnosił do wszystkich krajów WTO.

  Chiny chcą zwiększyć moce elektrowni węglowych
  Notowania JSW rosną w poniedziałek o blisko 3 proc., po tym jak chiński rząd zapowiedział zwiększenie mocy elektrowni węglowych do 2020 r. o 20 proc.

  Polska w czołówce Europy. Konsumpcja rośnie szybciej tylko w dwóch krajach
  Polska jest trzecia wśród europejskich państw jeśli chodzi wzrost zakupów konsumentów. Lepiej od nas rynek detaliczny radzi sobie tylko w Luksemburgu i Rumunii. U nas działa 500+ i niższe bezrobocie, w Rumunii obniżka VAT.

  Rejd w XXI wieku na Ukrainie ma się zupełnie dobrze
  Zjawisko rejdu, czyli zagarniania własności za pomocą łańcucha formalnie legalnych działań, nieznane w żyjącej w stabilnych ramach prawnych Europie, po kilku latach względnego spokoju znów odżywa nad Dnieprem. Jego ofiarą padły tysiące przedsiębiorców.

  #historia

  Uwielbiała pastwić się nad genitaliami młodych mężczyzn. Szokująca sylwetka
  największej sadystki stalinowskich służb. Komunistka z przekonania. Z zamiłowania – sadystka. Jej pseudonim mroził krew w żyłach więźniom politycznym. „Krwawa Luna” była uwielbiania przez partyjnych towarzyszy i znienawidzona przez przeciwników komunistycznej władzy

  Jan Karski pośmiertnie mianowany generałem brygady
  "Jan Karski zasłynął jako kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego i świadek Holokaustu. Jego poświęcenie w misji dotarcia do prawdy o Holokauście, jak i przekazania tej prawdy przywódcom Zachodu, zasługuje na najwyższe uznanie"

  Jedwabne. Chodakiewicz vs Leszczyński. Relacje polsko - żydowskie
  O kwestiach spornych w relacjach polsko-żydowskich podczas II wojny światowej dyskutują: prof. Marek Jan Chodakiewicz (The Institute of World Politics w Waszyngtonie) i dr Adam Leszczyński (Instytut Studiów Politycznych PAN), redaktor "Krytyki Politycznej"

  #mirkoreklama #polityka #4konserwy

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Co za zj***ny system...
  Pis: 43.6% - 239 miejsc
  Reszta: 55,3% - 221 miejsc
  (╯°□°)╯︵ ┻━┻
  #wybory

  odpowiedzi (41)

 • avatar

  Mieszkam wraz z rodzicami z dziadkami na podkarpackiej wiosce, także no, wiadomo jaka opcja wchodzi w gre...
  Postanowiłem sobie, że do tego nie dopuszcze, probowalem ze sto razy porozmawiac i wytłumaczyc im ze oni rozwalaja kraj od srodka i mozemy sie wkrotce obudzic w kraju totalitarnym. Nic to nie dało, oni dalej swoje. Wiec wstałem dzisiaj rano wczesnie od wszystkich i schowałem wszystkim swoim domownikom dowody, powiedziałem ze dzisiaj nie oddam dla dobra kraju, nie wiem czy dobrze zrobiłem, bo ojca takiego wkurwionego jeszcze nie widzialem. O zajeciach z piłki moge poki co zapomniec, mam nadzieje, ze nie wywala mnie z domu za to, ale musiałem po prostu...
  #wybory #zalesie
  pokaż całość

  odpowiedzi (39)

 • avatar

  Jeśli znów większością głosów dojdą do władzy Ci co ostatnio ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) to równo za rok, od dnia dzisiejszego o godzinie 19 czasu Polskiego wybiorę dziesięć osób plusujących ten wpis i zrobię emigracyjne #rozdajo lokalnych przysmaków, zależnych od tego dokąd mnie wywieje z naszego pełnego perspektyw kraju ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  odpowiedzi (34)