Wpis z mikrobloga

Pytanie do mirków znających się na fotografii:
Jaki obiektyw należy kupić (z jaką ogniskową, powiększeniem, przesłoną) by robić sensowne zdjęcia makro (w tym przypadku zdjęć śródzabiegowych w stomatologii)? Obecne dysponuję Canonem 760D.
Czy jakiś ze zmienną ogniskową będzie ok? Np. 18-270mm z autofocusem czy lepsze będą z jedną ogniskową np. 55mm?
Na zdjęciach "większych" niż portretowe mi nie zależy.
Ktoś coś doradzi?
#fotografia #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 10
@moki: Autofocus to autofocus, zmienna ogniskowa to zmienna ogniskowa - jedno nie jest związane z drugim. Obiektywy do makrofotografii w większości są stałoogniskowe. Pamiętaj, że jasny obiektyw ze zmienną ogniskową kosztuje krocie:)
@m_bielawski: Śródzabiegowe, czyli zdjęcia pojedynczych zębów, języka, podniebienia, ust. Co do "portretów", chodziło mi o to, że nie zależy mi, żeby obiektyw nadawał się do zdjęć przedmiotów większych niż uśmiechnięta twarz. Chodzi o czysto użytkowe podejście, nie o jakąś sztukę fotografii itp. Jest mi to potrzebne do dokumentacji gabinetowej.
@m_bielawski:oczywiście, że siedzą, jak za bardzo ich nie widać, to używa się do tego lusterek. Można to zrobić obiektywem, bo lekarze robią takie zdjęcia "normalnymi" aparatami. Tylko nie wiem jaki obiektyw byłby najsensowniejszy do takiej działaności.
@kuraku: jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o fotografię. Takim obiektywem złapię więcej niż tylko 1 ząb ostro, np. kilka zębów? Czy mogę sobie nim "pokręcić" żeby złapać ostrość czy muszę całym aparatem ruszać?
@moki: W każdym obiektywie możesz ustawić ostrość ręcznie. W sporej części (szczególnie wypuszczonych w ciągu ostatnich 20 lat) może to też robić automat.
Tym Tamronem 180mm z odległości 50cm zrobisz zdjęcia pojedynczego zęba. Im więcej będziesz chciał objąć, tym bardziej będziesz musiał się oddalić. Wydaje mi się, że lepszym pomysłem byłby Tamron 90mm macro, albo nawet Canon 60mm macro.
Jak chcesz, żeby cały ząb był ostry, to będziesz musiał przymknąć przysłonę
@m_bielawski: @kuraku: to nawet za dużo te 50 cm. Oprócz światła z fotela i tak chcę wziąć jakąś lampę ledową pierścieniową.
No to sensowniej chyba te 90, tym bardziej, że cenowo, to lepiej wygląda nawet :)
Bardzo dziękuję za pomoc i rady :)