•  

  Dobry wieczór Mirki, najwyższy czas na kolejny epizod geopolitycznej serii.
  Jesteś zainteresowany sytuacją międzynarodową, technologią, gospodarką i historią? Obserwuj mój tag #hahard
  Zamieszczone informacje podzieliłem na trzy grupy, w kolejności: geopolityka, gospodarka i historia.

  #geopolityka

  Zacieśnia się jądrowa współpraca Polski z Iranem
  W Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku złożyła wizytę delegacja przedstawicieli rządu Islamskiej Republiki Iranu z wiceprezydentem dr. Ali Akbar’em Salehi’m na czele. Rozmowy dotyczyły dalszego zacieśniania współpracy w zakresie naukowo-badawczym.

  Stratfor: polityka Trumpa może odbić się na Polsce i krajach bałtyckich
  Niektóre deklaracje Donalda Trumpa dotyczące polityki zagranicznej to tylko retoryka, ale pewne obietnice należy traktować poważnie. Na porozumienie z USA liczy Rosja, ale to może się odbić negatywnie na sytuacji Polski i krajów bałtyckich - pisze Stratfor.

  "Financial Times": Trump będzie chciał układu z Rosją ws. Europy Wschodniej
  Zbliżenie z Rosją, staje się sprawą o znaczeniu globalnym. Prawdopodobnie uzna on aneksję Krymu i zapomni o obietnicach dla Ukrainy i Gruzji ws. NATO. Putina uważa za silnego przywódcę, godnego podziwu i chce radykalnej poprawy w stosunkach amerykańsko-rosyjskich

  Priorytetem Polski wobec administracji Trumpa - utrzymanie zobowiązań NATO
  "Mamy do czynienia z partią szachów, w której jeden gracz uczy się ruchów i możliwości poszczególnych figur, a po drugiej stronie ma bardzo doświadczonego gracza światowej klasy. Różnice pomiędzy nimi są takie, że wielcy szachiści rozumieją skutki swoich ruchów nawet 30 czy 40 ruchów do przodu"

  Pierwszy wywiad Trumpa po wyborach
  Ma takie plany deportować tylko tych, którzy popełnili w USA przestępstwa. „Jest ich ok. 2 milionów i usuniemy ich z kraju. Chcemy zabezpieczyć granice”. Potwierdził, że obstaje przy zamiarze zbudowania „muru” na południowej granicy USA z Meksykiem, przez którą nielegalnie przechodzą imigranci

  Putin - Trump czyli Jałta 2.0
  Prezydent elekt chce szybko dokonać z Rosją nowego podziału wpływów na świecie. USA wycofa poparcie dla syryjskich rebeliantów i nie będzie dążył do utworzenia stref zakazu lotów w Syrii. Rosyjsko-amerykański deal najpewniej obejmie regiony, które mają żywotne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski.

  Wielonarodowy nalot na siły Państwa Islamskiego
  Dowództwo wielonarodowych sił biorących udział w zwalczaniu tzw. Państwa Islamskiego na terytoriach Iraku i Syrii przekazało informację o dużej operacji sił powietrznych, w wyniku której zniszczono skład broni w Al-Hadisa w Iraku.

  Czechy i Słowacja się zbroją. "Wzrost budżetów obronnych"
  Władze Czech i Słowacji zamierzają w przyszłym roku zwiększyć wydatki na obronę narodową o ponad 10 proc. Oznacza to, że decyzje szczytu NATO w Walii o podnoszeniu budżetów sił zbrojnych, jak również polityczne deklaracje w ramach Grupy V4, są realizowane.

  Ostatni atak Gazpromu
  Europa staje się polem kolejnej bitwy z Rosją. Tym razem w roli nacierającej armii występuje koncern Gazprom, a jego przeciwnikiem jest konkurencyjny sektor kondensatu gazowego - LNG. Najważniejszym orężem gazowej wojny jest cenowy dumping, a stawką opanowanie europejskiego rynku

  Szef NATO do Trumpa: To nie czas na podważanie wartości partnerstwa
  "Działanie w pojedynkę nie jest rozwiązaniem ani dla Europy, ani dla USA" - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podkreślił, że Sojusz stoi w obliczu "największego w tym pokoleniu" zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa.

  "Koniec powojennego świata"
  Przypuszcza się, że Europa będzie musiała sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. „Czasy, kiedy czuliśmy się jak młodszy brat Stanów Zjednoczonych i mogliśmy wzrastać w cieniu i pod bezpiecznymi skrzydłami USA, już minęły"

  Donald Trump ma w rękach megawładzę
  W sytuacji, gdy prezydent USA ma przewagę w Kongresie, kontroluje sytuację w kraju. Może zatem dokonywać zasadniczych reform prawa. Ma też wpływ na organy ścigania (...)

  Nord Stream 2: Gazprom zerwał umowę
  Rosjanie nie mieli wyjścia. Musieli rozwiązać porozumienie z zachodnimi akcjonariuszami projektu Nord Stream 2. Winią za to Polskę.

  Robert Gwiazdowski "TR(I)UMP(H) "CHAMSTWA""
  Nie kibicowałem Trumpowi. Więcej – jestem pełen obaw o jego prezydenturę i przyszłość świata za jego rządów – w szczególności Polski i Państwa Bałtyckich. Ale jak słucham entuzjastów pani Clinton, którzy „bronią demokracji”, mam ochotę zostać „faszystą”. Bo tak właśnie przedstawiana jest sytuacja: Trump jest jak Hitler.

  Zwycięstwo Donalda Trumpa cieszy dżihadystów
  Ten człowiek to maniak. Jego nienawiść wobec muzułmanów ułatwi nam rekrutację tysięcy bojowników - twierdzi czołowy przywódca Daesh w Afganistanie Abu Omar Chorasani, cytowany przez agencję Reutersa.

  W razie agresji Polacy przyjdą z pomocą państwom bałtyckim
  Zdecydowana większość Polaków uważa, że w razie agresji na kraje bałtyckie Polska powinna udzielić im pomocy i podjąć się ich obrony — podaje „Rzeczpospolita”. Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS i opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”, 71 proc

  #gospodarka i #ekonomia

  Ukryte koszty wcześniejszych emerytur
  W Sejmie trwają ostatnie prace nad ustawą przywracającą niższy wiek emerytalny. Nasze emerytury będą jeszcze niższe, niż się spodziewamy. "Obniżając wiek emerytalny, PiS zyska kilka lat wątpliwego spokoju oraz poparcie, straci jednak możliwość rozwiązania największego problemu gospodarczego III RP"

  Nowe cła na produkty z Chin
  UE postanowiła nałożyć wynoszące nawet ponad 80 proc. cła antydumpingowe na produkowane w Chinach rury bezszwowe z żelaza i stali. Wspólnota chce się w ten sposób bronić przed napływem tych dotowanych przez Państwo Środka towarów.

  Dochód dla każdego - bodziec do rozwoju czy nieetyczny prezent
  W 2017 r. Finlandia wprowadzi eksperymentalny program dochodu uniwersalnego przyznając kilku tysiącom obywateli dochód gwarantowany w wysokości 560 euro miesięcznie. Nad takim rozwiązaniem myśli coraz więcej krajów, ale wątpliwe, by pomysł ten, mimo wielu zalet, szybko wyszedł poza fazę eksperymentu

  Gospodarcze konsekwencje prezydentury Donalda Trumpa
  Po zwycięstwie odniesionym przez Donalda Trumpa 8 listopada w walce o urząd prezydenta USA ośrodek Economist Intelligence Unit koryguje prognozę rozwoju amerykańskiej gospodarki. W najbliższym okresie efekty dla koniunktury mogą być negatywne, ale w dłuższym – pozytywne.

  Nowe konsekwencje Panama Papers. Aresztowania w dużych bankach w UK
  Trzech pracowników dużych banków w Wielkiej Brytanii zostało aresztowanych w związku ze śledztwem dotyczącym insider-tradingu, czyli nielegalnemu handlowi niejawnymi informacjami ze spółek - informuje agencja Bloomberg.

  Nadzorcy Polski
  Tak jak bywało w przeszłości, Polska jest krajem, w którym obce mocarstwa nadal mają silne wpływy. Kto tak naprawdę w Polsce rządzi i czy przypadkiem nie jest tak, że pewne stronnictwa mają u nas zbyt silne wpływy?

  Hiszpańska willa warta 4 mln euro. Poroszenko "zapomniał" ją zadeklarować
  Ukraiński prezydent Petro Poroszenko posiada willę w Hiszpanii, która nie znalazła się w jego deklaracji podatkowej - ustalili dziennikarze Radia Swoboda i telewizji UA: Pierszyj.

  #historia + inne

  Seksualne niewolnice. Naziści zmusili dziesiątki tysięcy Polek do prostytucji
  Skala zbrodni, jakich Niemcy dopuszczali się w okupowanej Polsce jest niewyobrażalna. Mordowali, rabowali, głodzili i więzili mieszkańców podbitego kraju. Nie wolno też zapominać o innym akcie ich bestialstwa: wymierzonym ściśle w polskie kobiety.

  Nowa osłona reaktora w Czarnobylu
  W dawnej elektrowni atomowej w Czarnobylu rozpoczęto w poniedziałek przesuwanie na właściwe miejsce nowej stalowej osłony reaktora nr 4 - zniszczonego w katastrofie w 1986 roku. Przewiduje się, że zainstalowana kosztem 1,5 mld euro nowa osłona będzie pełnić swą funkcję przez co najmniej sto lat

  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z muzealnym Oscarem
  Jedno z najbardziej prestiżowych europejskich wyróżnień przyznawanych placówkom muzealnym trafiło do Muzeum Historii Żydów Polskich. To kolejne dla muzeum, bardzo ważne i prestiżowe wyróżnienie. To naprawdę wielki honor, że po poprzedniej nagrodzie EMYA, muzeum zostało nagrodzone kolejny raz ...

  Liberalna lękliwość nakazuje chronić islam
  Jeśli imam agresywnie protestuje przeciwko czemuś, elita liberalna zawsze popiera fałszywe oskarżenie o "islamofobii". Jeśli katolicki biskup wyraża protest, ta sama elita zawsze odrzuca to w imię "wolności wypowiedzi".

  Dlaczego Kraków został stolicą Polski? To zasługa tych dwóch kobiet
  Gniezno leżało w gruzach. Poznań został zrujnowany. Polska na gwałt potrzebowała nowej stolicy. I wcale nie wybrał jej mężczyzna zasiadający na tronie. Był rok 1038. I był to najgorszy rok w dziejach Polski. Pozbawiony doświadczenia i stale szachowany przez żądną władzy opozycję książę (...)

  Hafiz al-Asad - syryjski lew
  Nazywano go syryjskim lwem, sfinksem z Damaszku, a nawet arabskim Bismarckiem. Hafiz al-Asad - to on krwawo rozprawił się z buntownikami z Bractwa Muzułmańskiego w Hamie.

  Operacja Frequent Wind - ewakuacja Sajgonu w 1975 r.
  Ewakuację Sajgonu traktować można jako symbol fiaska amerykańskiej polityki w południowo-wschodniej Azji, lub jako brawurową operację wojskową, która nie ma swojego odpowiednika w dziejach.

  Józef Piłsudski - Marszałek z ludzką twarzą
  W wysłużonej maciejówce i ze smutno zwisającymi wąsami, nazywany był przez większość obywateli II Rzeczypospolitej po prostu Dziadkiem. [+audycja]

  Największe absurdy w pracy polskich dyplomatów
  Urzędowa instrukcja mycia szklanek. Poszukiwania zastępczej żony. Walka z siłami nadprzyrodzonymi oraz szmuglowanie ludzi. Czy to sceny z niezrealizowanej komedii Stanisława Barei? Nie, to codzienność życia polskich ambasadorów.

  Pół miliona Polaków straciło życie w armiach zaborczych w I wojnie światowej
  11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni pomiędzy aliantami a Niemcami, kończące I wojnę światową, w czasie której w szeregach armii rosyjskiej, niemieckiej i austro-węgierskiej walczyło około 2,9 mln Polaków. Ponad pół miliona z nich poległo, zmarło lub zaginęło bez wieści.

  Trudne decyzje marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego
  Czy wolno było Naczelnemu Wodzowi opuścić kraj i porzucić armię? Dlaczego tak postąpił? Ocena działań marszałka w 1939 roku jest i jeszcze długo będzie tematem sporów i dyskusji. Część historyków, analizując popełnione przez niego błędy, zwraca uwagę na opuszczenie wciąż jeszcze walczących wojsk.

  Pakt Trzech – razem przeciw imperializmowi
  Włosi pragnęli hegemonii śródziemnomorskiej, Japończycy dalekowschodniej, a Niemcy europejskiej. Na drodze wszystkich trzech stała Wielka Brytania i jej imperium. 75 lat temu, 10 listopada 1940 Wiaczesław Mołotow odrzucił w Berlinie propozycję przystąpienia ZSRR do Paktu Trzech.

  #mirkoreklama #polityka + jedno z zamieszczonych znalezisk #niemoje , @darosoldier

  +: p.................r, TauCeti +11 innych