Wpis z mikrobloga

Siema mirki, zastanawiam się nad kupnem okularów do jazdy autem w nocy. Wiem że potrzebuję fotochromowanych z filtrem antyrefleksowym np. te
Nie mogę jednak znaleźć okularów które mają przepuszczalność kategorii 0. Czy moglibyście mi coś polecić/odradzić? Z góry wielkie dzięki!

  • 7
@michalion: Hej! A co dokładnie chcesz uzyskać? Zmniejszenie oślepiania przez samochody? Podniesiony kontrast? Soczewki fotochromowe to słabe rozwiązanie ponieważ zabarwiają / odbarwiają się pod wpływem promieniowania słonecznego co oznacza, że w nocy będą one prawie całkowicie przejrzyste. Antyrefleks w żaden sposób nie poprawia widzenia (porównując patrzenie bez i w okualrach "zerowych"), służy on do podniesienia komfortu użytkowania samych soczewek okularowych.
@GloomySunday: Mam niskie auto i #!$%@?ą mnie janusze w passerati z reflektorami wycelowanymi w kosmos. W nocy jest nie do wytrzymania. Potrzebuję okularów które ochronią mnie przed oślepieniem. Znajomy w pracy polecał okulary z polaryzacją. Co ty o tym sądzisz?
@michalion: Musiałbyś spróbować okulary z jakimś małym stopniem zabarwienia (20% - 30%) i wtedy mógłbyś ocenić czy dają radę - a dokładniej czy jest zachowana jakaś równowaga pomiędzy oślepieniem a widocznością w zabarwionych okularach. Niestety nie ma perfekcyjnego rozwiązania na tego typu kwestie a okulary z polaryzacją posiadają standardowe zabarwienie na poziomie, który uniemożliwia prowadzenie samochodu nocą :(
@michalion: pomarańczowe soczewki służą do podniesienia kontrastu i w zasadzie powinno się z nich korzystać przy szarówce niż konkretnie w nocy. Jeśli Tobie pomagają, możesz zawsze udać się do zakładu optycznego i poprosić o wykonanie okularów z mniejszym stopniem zabarwienia.
@michalion: soczewki z polaryzacją zawsze będą miały zabarwienie, które uniemożliwi jazdę nocą - tak jak pisałem, jeśli pomarańczowe soczewki pomagają poproś optyka o wykonanie takich tylko w mniejszym stopniu zabarwienia, ewentualnie pomyśl o rozwiązaniach takich jak soczewki drivewear :)