Wpis z mikrobloga

◢ #akamaitech

Technologiczne piątki z Akamai


Ze wszystkich stron otaczają nas inteligentne gadżety - zegarki, smartfony, fitness trackery, czujniki, a ostatnio nawet samochody. Każde z tych urządzeń żyje własnym życiem i wykonuje te akcje, które zaprogramował im ich producent. Dlaczego jednak mielibyśmy nie skorzystać z ich inteligencji i zmusić ich do pracy na naszych warunkach?

Realizację tego planu mogą ułatwić nam serwisy służące do automatyzacji zadań w Internecie. Jednym z nich - choć nie jedynym - jest IFTTT ('If This Then That' - http://ifttt.com/ ). W praktyce jest to hub agregujący wszelkiego rodzaju usługi sieciowe i łączący je z otaczającymi nas przedmiotami ze świata IoT (Internet of Things).

IFTTT działa w oparciu o zdarzenia (trigerry) i akcje. Jak nazwa usługi wskazuje, jeśli jakieś zdarzenie będzie miało miejsce, wtedy zdefiniowana akcja zostanie wykonana. Akcje przypisane są do tzw. 'kanałów'.

Przykładowym kanałem może być np. 'Gmail', a przykładowy trigger to 'nowy mail z podanego adresu'.
W ten oto sposób, możemy ustawić akcję, aby za każdym razem, gdy otrzymamy maila z adresu mailowego naszego szefa, tytuł maila został dopisany do naszej listy ToDo w telefonie.

Automatyzować możemy nie tylko serwisy internetowe, ale także urządzenia IoT jak np. żarówki Philips Hue, które mogą włączać/wyłączać się w zależności od tego, czy za oknem jest już ciemno, lub dostosowywać swoją barwę do aktualnej pory dnia (np. zmniejszyć ilość barwy niebieskiej wieczorem, aby niepotrzebnie nas nie rozbudzać).

Inny przykład, to automatyzacja samochodów. W tej chwili obsługiwane są teoretycznie jedynie najnowsze modele BMW i Tesli, ale w praktyce, możemy przemienić w 'smart cara' nawet naszego 15-letniego Golfa. Wystarczy jedynie, że dokupimy do niego moduł "odb2" ze wsparciem technologii bluetooth/wifi i już możemy (z użyciem kanału 'dash') oprogramować nasz pojazd. Oczywiście niemożliwe będzie wydawanie poleceń Golfowi, ale bez problemu będzie można reagować na związane z nim zdarzenia (start/stop silnika, przejechanie danej trasy, nagłe hamowanie itp).

Zaumatyzowane mogą być także nasze kanały Social Media - Facebook, Twitter, Pinterest i kilkanaście innych. Możemy np. repostować swój content z jednej sieci do innej lub np. tworzyć kopie bezpieczeństwa swoich zdjęć z Instagrama na Dropboksie, czy Google Drive.

Możliwości są ogromne, a użytkownik ograniczony jest głównie przez własną wyobraźnie. Przygodę z serwisem warto zacząć od przeglądnięcia gotowych receptur powiązanych z kanałami z których chcielibyśmy korzystać.

Wspomniany serwis obsługuje kilkaset możliwych do obsłużenia kanałów i pozwala z nich zbudować proste receptury automatyzujące nasze życie w zdigitalizowanym świecie. Jeśli jednak możliwości IFTTT są dla nas za małe, zawsze możemy pokusić się o przetestowanie konkurencyjnych rozwiązań, jak choćby Zapier ( http://zapier.com/ ), Flow ( https://flow.microsoft.com ) czy choćby rozwiązanie dla developerów, jakim jest Node-RED ( https://nodered.org ).

A czy wy automatyzujecie swoje cyfrowe życie za pomocą serwisów tego typu? Jeśli tak, to w jaki sposób?

❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋

O co chodzi?
Co piatek, firma Akamai Technologies (polski oddział z Krakowa) wrzuca na swój fanpage wpis technologiczny, który nastepnie jest repostowany tutaj, na mikroblogu.

Link do Fanpage

Nie przegap nowyc wpisów!
Obserwuj tag #akamaitech i/lub moje prywatne konto.

Kto jest autorem wpisów?
Autor to unknow - możesz obserwować jego profil na FB (sporo newsów o technologii)

Chcesz pomóc?
Podeślij do mnie na priv temat, który myślisz, że warto byłoby poruszyć w następnych wydaniach AkamaiTech

#komputery #programowanie #ciekawostki #produktywnosc
źródło: comment_2eyltghqKN1IAoaAhqRGA6TjTuBIlMaz.jpg
  • 4
@bitcoholic: darmowe pozostanie, bo zarabiają głównie na wprowadzaniu nowych kanałów (producenci IoT płacą za to, że są obsługiwani na tej platformie).

Co do ograniczeń, to ludzie z IFTTT już chyba od roku obiecują, że 'niebawem' będzie się dało obsługiwać wiele kont per kanał... poczekamy, zobaczymy ( ͡º ͜ʖ͡º)