•  

  Cześć Mirki, czas na kolejny odcinek geopolitycznej serii. Po dłuższej przerwie, bo ostatnio wieje nudą.
  Jeżeli jesteś zainteresowany sytuacją międzynarodową, technologią, gospodarką i historią - obserwuj mój tag: #hahard
  Zamieszczone informacje jak zazwyczaj podzieliłem na trzy grupy, w kolejności: geopolityka, gospodarka i historia.

  #geopolityka

  Polska zainteresowana dalszą współpracą z Rosjanami ws. atomu
  W poniedziałek w Krakowie rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Komitetu Pełnomocnych Przedstawicieli Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych, który jest najwyższym organem tej instytucji naukowej. Posiedzenie odbywa się po raz pierwszy w Polsce

  PGNiG rozbudowuje bazę w Pakistanie. Podwojono wolumen wydobycia
  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło wydobycie gazu ze złoża Rizq oraz wiercenie kolejnego otworu na złożu Rehman. Produkcja gazu w Pakistanie przekroczyła już 0,5 mln m³ na dobę.

  "Mgła informacyjna". Tak Rosjanie starają się dzielić zachodnie społeczeństwa
  Rosyjska propaganda jak najbardziej działa. I to nie tylko na Ukrainie, w Rosji, ale również w krajach bałtyckich, skandynawskich czy na Zachodzie. Jest kompleksowa. Używa nie tylko tradycyjnych mediów. Jest obecna w działaniach organizacji pozarządowych i internecie, w tym na portalach społecznościowych

  Satelita szpiegowski dla niemieckiego wywiadu. "Uniezależnienie od danych USA"
  Federalna Służba Wywiadowcza planuje zbudowanie satelity szpiegowskiego i otrzymała na ten cel środki finansowe. Sprzęt ma kosztować ok. 400 mln euro i trafić na orbitę w 2022 roku. Jednym z celów jego pozyskania przez Berlin ma być uniezależnienie się od amerykańskich danych satelitarnych.

  Sankcje Rosji nie szkodzą. Rekordy wydobycia i gigantyczne zyski z ropy i gazu
  Branża wydobywcza święci triumfy, a agencja Fitch podwyższyła ocenę rosyjskiego sektora naftowo-gazowego. Mimo ograniczeń zachodnich sankcji Rosja wydobywa rekordową ilość surowców i zarabia na nich krocie. Tylko na zbliżeniu OPEC Rosja zarobiła 6 mld dol.

  Zaplanowana rewolucja migracyjna Europy
  W latach 2005-2014 do Niemiec przybyło ponad 6 milionów osób. Należy zadać dwa zasadnicze pytania dotyczące integracji: 1.) Czego oczekujemy od nowo przybyłych? oraz 2.) Co zrobimy z tymi, którzy nie zaakceptują naszych warunków? W Europie nigdy nie zadano tych dwóch pytań.

  Potrzebujemy gazu norweskiego
  Patrzymy nie tylko pod kątem zapotrzebowania na gaz w rejonie Polski, ale chcemy budować hub – mówi Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.

  Niespodziewane konsekwencje zwycięstwa Donalda Trumpa. W Czechach będzie tarcza antyrakietowa?
  Prezydent Czech Miloš Zeman jako jedyny przywódca Europy poparł Trumpa. Teraz ma problem, bo jego faworyt chce budować w Czechach tarczę antyrakietową. A Zeman jest przeciw.

  Szwecja przywraca nadbrzeżne systemy rakietowe
  Siły zbrojne Szwecji zdecydowały o przywróceniu do służby nadbrzeżnych wyrzutni rakiet przeciwokrętowych typu RBS-15. W ten sposób będą one dysponowały tego typu pociskami odpalanymi z lądu, morza i powietrza.

  Polska otrzyma najnowocześniejsze rakiety Patriot i dostęp do wysokiej klasy specjalistów
  Polska będzie dysponować najnowocześniejszą konfiguracją baterii Patriot – przekonuje w rozmowie z Onetem Wesley Kremer, wiceprezes Raytheon Company, amerykańskiego producenta rakiet.

  Gra Kremla o Czarnogórę. Rosjanie próbowali zorganizować pucz
  O ile wersja władz Czarnogóry jest prawdziwa, o tyle dla Rosji myślenie o zamordowaniu przywódcy państwa, które zaraz wejdzie do NATO, nie jest tematem tabu.

  Imperium Rosatom
  Skąd Rosatom ma tak potężne środki i zasoby? I to w sytuacji, gdy po względnie krótkim okresie renesansu jądrowego, cały świat odchodzi od tej energetyki na rzecz odnawialnych źródeł?

  Brzezinski: Amerykańska polityka zagraniczna nie zostanie przeorientowana
  Stany Zjednoczone są zainteresowane tym, by Polska była silnym krajem; rozmieszczenie w Polsce amerykańskich sił będzie oznaczać znaczące pogłębienie wzajemnych relacji - mówi PAP ekspert ds. międzynarodowych Ian Brzezinski z waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council.

  600 dni konfliktu, tysiące ofiar i trzy dni rozejmu. Zawieszenie broni w Jemenie
  600 dni konfliktu w Jemenie – 7 tysięcy ofiar, 37 tysięcy rannych, 3,1 miliona osób musiało opuścić swoje domy, 14 milionom trzeba dostarczać pożywienie, 80 procent populacji potrzebuje pomocy (...) Rozejm rozpoczął się w samo południe.

  Polityczne zamieszanie w Estonii. Lider prorosyjskiej partii utworzy rząd
  Juri Ratas, lider prorosyjskiej Partii Centrum otrzymał w niedzielę z rąk prezydent Estonii, Kersti Kaljulaid, misję utworzenia nowego rządu po tym, jak 9 listopada parlament odwołał ze stanowiska premiera liberała, Taaviego Roivasa.

  Wietnam wycofuje się z umowy TPP
  Rząd Wietnamu poinformował, że wstrzymuje ratyfikację umowy TPP w związku ze spodziewanymi zmianami polityki Stanów Zjednoczonych po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA. [ENG]

  Czas odpowiedzi. Czy Ameryka powinna rozważyć wyjście z NAFTA?
  NAFTA była najgorszą umową, jaka kiedykolwiek przydarzyła się USA – krzyczał podczas kampanii Donald Trump. Teraz Amerykanie oczekują od nowego prezydenta odpowiedzi na pytanie: komu służą umowy liberalizujące handel

  Inwestycja w Świnoujściu solą w oku Niemców
  Chodzi o budowę, która byłaby konkurencją dla niemieckich portów. Władze portów w Szczecinie i Świnoujściu planują budowę potężnego terminalu przeładunkowego. Jego budowa zaplanowana jest na lata 2022-2027, koszt tej inwestycji szacowany jest na 2 mld zł.

  Francusko-brytyjski parasol nuklearny Europy
  Francja i Wielka Brytania mogłyby stworzyć system odstraszania nuklearnego, przeznaczony do zabezpieczenia Europy i finansowany ze wspólnych środków, ze wsparciem Niemiec. Deklaracja w tym zakresie świadczą o zmianie świadomości decydentów europejskich po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA.

  Niemcy nie będą liderami wolnego świata
  Sojusz Północnoatlantycki wzmocnił obecność w Europie Środkowo-Wschodniej (...) przez negatywne postrzeganie Niemiec na arenie międzynarodowej (...) trudno będzie mówić o Niemczech jako o liderze wolnego świata. Zbyt dużo krajów jest przeciwnikami takiego rozwiązania

  Na Białorusi żyje się ciężko
  Ceny większe niż w Polsce, a zarobki mniejsze niż w Macedonii. Tak wygląda dzisiaj kraj prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

  Komisja Kongresu chce uniemożliwić chińskim firmom państwowym przejęcia w USA
  Wpływowa komisja amerykańskiego Kongresu, przestrzega przed niebezpieczną jej zdaniem, ingerencją Chin w amerykańską gospodarkę. Chodzi o przejęcia amerykańskich firm przez chińskie koncerny państwowe.

  Trump nie zmienia zdania: Umowy handlowe czeka rewolucja
  Wypowiedzenie wielostronnych porozumień NAFTA, TPP i TTIP było jednym z głównych haseł kampanii wyborczej przyszłego prezydenta. Teraz czas na jego realizację. Mowa o zerwaniu lub renegocjacji umowy NAFTA, sprzeciwie wobec ratyfikacji TPP, czy odejściu od rozmów w sprawie TTIP.

  Chińskie przejęcia niemile widziane w Europie
  Realizując rządowy plan Nowego Jedwabnego Szlaku, chińscy inwestorzy ruszyli na zakupy europejskich firm. Przekonali się, że nie zawsze są witani z otwartymi ramionami, bo rzeczywisty cel dokonywanych przez nich przejęć budzi obawy. O uregulowanie ich zasad przez UE zaczęli zabiegać Niemcy.

  Europa Środkowo-Wschodnia chce amerykańskiego LNG
  Ambasadorowie Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski i Słowacji zaapelowali w poniedziałek we wspólnym liście do liderów Kongresu USA o przyspieszenie procedur wydawania zgód na eksport gazu skroplonego LNG z USA do państw Europy Środkowo-Wschodniej.

  Cztery ważne lekcje z wojny na Ukrainie. Raport CEPA dzwonkiem alarmowym
  Ukraina stała się poligonem dla nowych rosyjskich taktyk i systemów broni. Konflikt w Donbasie nakreślił nowe kierunki zmian na polu walki, ponownie królować zaczyna artyleria, połączona z możliwościami dronów. Do łask wróciły też czołgi, natomiast lżejsze pojazdy stają się śmiertelną pułapką

  Ugandyjczyk podpisał fałszywy kontrakt zbrojeniowy z firmą z Polski
  Policja w Ugandzie poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny, który podawał się za przedstawiciela resortu obrony tego kraju. Ugandyjczyk zawarł z polską firmą BMP umowę na dostawę uzbrojenia o wartości 120 mln. Euro. Miał w ten sposób wyłudzić od przedsiębiorstwa 520 tys. euro.

  Rosja negocjuje z Iranem umowę zbrojeniową wartą fortunę
  Rosja i Iran negocjują umowę zbrojeniową wartą ok. 10 mld dol. Moskwa miałaby dostarczyć Teheranowi szeroki wachlarz uzbrojenia, w grę wchodziłyby zestawy artylerii, czołgi T-90, samoloty bojowe i śmigłowce. Amerykanie deklarują, że będą blokowali takie zakupy Iranu.

  Chiny: pierwszy lotniskowiec osiągnął gotowość bojową
  Pierwszy chiński lotniskowiec Liaoning osiągnął gotowość bojową i może odbywać misje daleko od wybrzeży kraju. "Stale gotowy do walki z wrogiem"

  W ukraiński system bankowy nie wierzą nawet na szczytach władzy
  Parlamentarzyści domagają się odwołania kierownictwa i zmiany zakresu odpowiedzialności banku centralnego Ukrainy. Jego szefową (oskarża się ją o doprowadzenie do gigantycznej dewaluacji hrywny i wywołanie fali upadłości banków) śle zawiadomienia do służb specjalnych i prokuratury (...)

  Entuzjazm związany z budową Jedwabnego Szlaku jest entuzjazmem na wyrost
  Cezary Mech (ekonomista). "Polska wniesie infrastrukturę wymaganą do transportu towarów, potem jedynie pozostanie zająć się konserwacją szyn(?)". Budowa polskiej autostrady z Dolnego Śląska na północ się ślimaczy, natomiast droga łącząca Niemcy z Ukrainą została "cichaczem pobudowana"

  Podwodny Specnaz Rosji rośnie w siłę. Dezinformacja ukrywa realne zagrożenie
  Publikowane w Rosji oficjalnie materiały o rosyjskich płetwonurkach bojowych, pokazują formację generalnie wykorzystującą przestarzały i dosyć toporny sprzęt oraz działającą według taktyki dawno zarzuconej na zachodzie. W rzeczywistości może to być totalna dezinformacja, a komandosi podwodni są nadal tajną i coraz bardziej groźną bronią Federacji Rosyjskiej.

  Rosyjscy astronauci polecą na Księżyc w 2031 roku
  Moskwa planuje wysłać swoją pierwszą załogową misję na Księżyc w 2031 roku. Start rosyjskich astronautów poprzedzi kilka misji bezzałogowych w stronę Srebrnego Globu, które rozpoczną się za 10 lat. Plany zdradził agencji TASS Władimir Sołncew, dyrektor RKK Energia - zakładów,w których powstaje statek kosmiczny Federacja.

  Witajcie w świecie bez hegemona

  Data 11/9 może stać się dla historii XXI wieku nawet bardziej znaczącą od 9/11. Wieszczy ona bowiem koniec przejściowego porządku jednobiegunowego dominującego od niemal trzech dekad na rzecz multilokalnej struktury świata. Prawdopodobne wycofanie się Stanów Zjednoczonych pod wodzą Donalda Trumpa z roli światowego hegemona oznaczać będzie kres nie tylko jedynego obecnie istniejącego imperium, ale i wielkiej narracji neoliberalizmu.

  #gospodarka i inne

  Do budżetu Unii Europejskiej wpłacimy w przyszłym roku 18 mld zł
  Polska składka do budżetu UE w 2017 r. wyniesie ok. 18 mld zł, a transfery z UE do Polski szacowane są na ponad 50 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów.

  Prognostyczna klęska Morawieckiego
  Najnowsze statystyki produktu krajowego brutto były szokująco słabe dla niejednego ekonomisty. Ale jedną z największych klęsk prognostycznych zanotował minister finansów i wicepremier Mateusz Morawiecki.

  Fatalny początek końca roku
  Nie widać końca spowolnienia w polskiej gospodarce. Pierwsze dane dotyczące koniunktury w IV kwartale rozczarowały. Październikowe dane ze sfery realnej wskazują na słabość gospodarki na początku IV kwartału. W szczególności utrzymuje się zapaść w inwestycjach

  Słabe regiony Mazowsza nie dogonią
  Jednym z celów strategicznych każdego kraju jest niwelowanie regionalnych różnic w rozwoju. Cel ten realizowany jest zwykle w drodze wspierania regionów słabszych ekonomicznie. Efekty takich programów są na ogół wątpliwe.

  "Trump postawi na protekcjonizm, ale dopiero w 2018 r."
  Pierwszy rok prezydentury Donalda Trumpa zdominują sprawy wewnętrzne, jednak w 2018 r. spodziewać się można rewolucji w stosunkach handlowych USA ze światem, zapowiada bank Stifel.

  Do 2030 roku Kanada zamknie elektrownie węglowe
  Do 2030 r. Kanada zamknie swoje elektrownie węglowe - zapowiedziała w poniedziałek minister środowiska Kanady Catherine McKenna. Działać dalej będą mogły tylko zakłady wyposażone w instalacje do wychwytywania i magazynowania CO2 (tzw. sekwestracji).

  Gorzów Wielkopolski obniża podatki lokalne
  Władze Gorzowa Wlkp. zdecydowały się na obniżenie stawek podatków i opłat lokalnych. Prezydent miasta Jacek Wójcicki przedłoży projekty uchwał w tej sprawie na sesji Rady Miasta 29 listopada br. Chodzi o podatki od nieruchomości, od środków transportowych i opłaty targowej

  Rekordowo niska liczba Polaków myśli o emigracji
  12 proc. aktywnych lub potencjalnie aktywnych zawodowo Polaków rozważa wyjazd do pracy zagranicę w ciągu najbliższego roku – wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków V” publikowanego przez Work Service. To najniższy wynik w historii badania i o 7 p.p. mniejsze wskazanie niż na początku roku.

  Zapomoga dla oligarchów
  Władze UE zaproponowały szersze otwarcie europejskiego rynku dla ukraińskich produktów rolnych oraz nawozów – i to niejako „obok” obowiązującego już od stycznia układu o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA). Czy będziemy dobrymi wujkami, tym razem kosztem interesów polskiej wsi?

  Znamy datę likwidacji NFZ
  Do likwidacji NFZ ma dojść 1 stycznia 2018 r. i mamy czas, aby ustawę jeszcze dopracować - powiedział minister minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w radiowej 'Jedynce'. Od przyszłego roku nieubezpieczeni będą mogli korzystać tylko z opieki lekarzy rodzinnych.

  Gospodarczy patriotyzm kluczem do sukcesu
  Sukces silnych i najbogatszych europejskich gospodarek oparty jest na wzajemnej wymianie usług rodzimych firm oraz na wsparciu rządowym. To dlatego już od dawna niemieckie czy francuskie firmy grają za granicą w swoich drużynach narodowych - nad Wisłą korzystają z usług firm swoich rodaków

  Polacy wyróżnieni na targach innowacji w Brukseli
  Polscy naukowcy zdobyli 27 medali, w tym 24 złote i trzy srebrne, na zakończonych w weekend targach wynalazków Innova w Brukseli - poinformowali organizatorzy. Na targach zaprezentowało się w sumie 50 polskich wystawców.

  Białoruś: Podatek od nieróbstwa
  Nie pół miliona, jak przewidywano, a tylko 50 tysięcy – tylu „darmozjadów” wykryły w ubiegłym roku białoruskie władze. W mediach trwa dyskusja na temat skuteczności podatku "od bezrobocia", który Białorusini płacą w tym roku po raz pierwszy.

  Cztery dni w firmie, a potem wolne
  Szacuje się, że obecnie w Polsce około 700 firm, głównie w sektorze przemysłowym i na terenie aglomeracji śląskiej, oferuje swoim pracownikom czterodniowy tydzień pracy. Na krótszy tydzień pracy decydują się obecnie głównie pracodawcy z branży IT, ale producenci już zaczynają iść w ich ślady.

  Niemiecki rząd planuje deportację 12 tysięcy afgańskich uchodźców
  Niemiecki rząd podjął decyzję o deportacji 12 tysięcy Afgańczyków, którzy nie uzyskali prawa do azylu w Niemczech. W ocenie niemieckiego rządu sytuacja w Afganistanie pozwala na bezpieczny powrót uchodźców do kraju [ENG]

  Program 500 + na plus, ale obniżenie wieku emerytalnego zaszkodzi gospodarce
  Ekonomiści oceniający rok rządów PiS wskazują na pozytywy związane z programem 500 +, czy sprawne zarządzanie budżetem państwa, ale są zgodni w jednym - uważają, że obniżenie wieku emerytalnego nie przysłuży się polskiej gospodarce.

  KE nie może nakazać sprzedaży państwowej ziemi
  Komisja Europejska nie może nakazać krajowi sprzedaży państwowej ziemi - tak minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel odniósł się do informacji o zamiarze wszczęcia przez KE procedury wobec Polski ws. ustawy o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi.

  Kto zapłaci za obietnice PiS?
  Po roku rządzenia PiS zaczyna dostrzegać, że kontynuowanie polityki wysokich wydatków socjalnych będzie wymagało sięgnięcia do portfela najlepiej zarabiających. "Pierwsze miesiące rządów Prawa i Sprawiedliwości upłynęły pod znakiem prawdziwego karnawału wydatków budżetowych"

  Przedsiębiorcy: Nie sabotujemy swoich firm
  Firmy skupione w BCC, Krajowej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan i Pracodawcach RP odniosły się w ten sposób do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczących słabszych od spodziewanych wyników polskiej gospodarki w trzecim kwartale tego roku.

  Lepsze chłodziwo na cieplejszy klimat
  Walczymy z emisją dwutlenku węgla, stawiamy na energię wiatrową i słoneczną, podczas gdy na wyciągnięcie ręki jest metoda mniej efektowna, ale o wiele skuteczniejsza w ochronie przed ociepleniem – eliminacja substancji, które wcześniej zastąpiły freony w urządzeniach chłodniczych.

  Ziobro mniej mówi, za to więcej robi
  To chyba rekordzista pod względem liczby zmian w prawie. Często zupełnie niegłupich. "Przez ten rok resort sprawiedliwości wykonał kawał pracy – są zmiany złe, ale i sporo dobrych"

  Placówki medyczne i lekarze zobowiązani do walki z bólem. Inaczej kary
  Każda placówka medyczna i każdy lekarz będą mieli obowiązek zadbać o to, by chory nie zmagał się z bólem. Inaczej czekają ich kary i pozwy. Projekt zmian wkrótce przyjmie rząd.

  Kary finansowe nie zatrzymały antyszczepionkowej epidemii
  Kary finansowe nie działają. Z roku na rok rośnie liczba rodziców, którzy - mimo pełnej refundacji - nie szczepią swoich dzieci. - Jeśli ten trend nie zostanie powstrzymany, grozi nam powrót chorób zakaźnych

  1,74 mln Polaków ma problem ze spłatą długów
  Przypadający 17 listopada Dzień bez Długów w tym roku może świętować mniej osób niż w 2015 r., i to mimo sprzyjającej sytuacji gospodarczej; rosną jednak apetyty konsumpcyjne Polaków, nie zawsze w parze z możliwościami (...) Liczba niesolidnych dłużników wzrosła z 1,25 mln do 1,74 mln osób

  Perspektywy gospodarcze Białorusi i przyszłość reform
  Po pierwszej od 20 lat recesji na Białorusi z lat 2015-2016 ośrodek Economist Intelligence Unit zakłada tylko nieznaczne ożywienie tamtejszej gospodarki w latach 2017‑2018. Zagranicznych inwestorów powinny przyciągać pewne cechy białoruskiej gospodarki, takie jak niskie płace i mała skala korupcji

  Zaskakujący efekt wymierania Polaków. Będziemy się gwałtownie bogacić
  Kurczenie się polskiego społeczeństwa spowoduje, że w ciągu najbliższej dekady wybuchnie rewolucja majątkowa. Polacy zaczną się gwałtownie bogacić, a spadki dziedziczone po naszych bliskich będą nawet trzykrotnie większe niż dziś

  KNF ściga ubezpieczycieli: Droższe OC, ale szybsza wypłata
  Jeśli ubezpieczyciel nieterminowo albo nierzetelnie załatwia sprawę odszkodowań, może się spodziewać surowego potraktowania przez Komisję Nadzoru Finansowego. Recydywiści zapłacą podwójnie.

  Polskie firmy energetyczne chcą większych rekompensat za zaostrzenie unijnej polityki emisyjnej
  Polski Komitet Energii Elektrycznej, wraz z podobnymi stowarzyszeniami z pięciu innych krajów, przekonał europejską Radę Eurelectric do zajęcia bardziej wyważonego stanowiska, korzystniejszego dla Polski, w sprawie reformy handlu uprawnieniami CO2.

  #historia

  Zapomniane ludobójstwo? IPN zbada największy przedwojenny mord na Polakach
  Prokuratura IPN podjęła czynności sprawdzające w sprawie operacji polskiej NKWD z lat 1937-1938, jednym z największych ludobójstw na Polakach. Śledztwo w tej sprawie najprawdopodobniej zostanie wszczęte na początku przyszłego roku.

  Nie mają kontaktu ze światem, jedzą pieczone myszy.
  Jak żyją potomkowie pierwszych mieszkańców Ameryki Południowej? Niezwykłe nowe zdjęcia lotnicze wykonane przez aktywistów z organizacji Survival Interior pokazują, jak wygląda wioska jednej z współczesnych społeczności plemiennych, z którą do tej pory nie było kontaktu

  Bernard L. Montgomery - pogromca Rommla
  Bernard L. Montgomery - pogromca najzdolniejszego dowódcy Hitlera, a zarazem autor jednej z największych klęsk alianckich pod koniec wojny. Uparty i nieustępliwy jak angielski buldog dał się we znaki tak wodzowi III Rzeszy, jak i przełożonym oraz sojusznikom. [+audycja]

  #mirkoreklama #polityka

  +: l.........k, SunnO +22 innych