Wpis z mikrobloga

Imigranci w Polsce (głównie Ukraińcy) to osoby w większości młode, częściej pracujące, rzadziej bezrobotne i bardziej przedsiębiorcze od Polaków. Te osoby czeka jeszcze kilkadziesiąt lat pracy. Imigranci ze wschodu mogliby więc poprawić demografię, wesprzeć gospodarkę oraz system emerytalny.

Państwa zachodnie zdają sobie sprawę z wartości pracowitych imigrantów. Aby przyciągnąć do siebie Ukraińców, Niemcy i Francja tworzą zachęty (wizy, bezpłatne studia)[1]. Rządzący rozumieją, że to może być inwestycja, która się państwu zwróci w przyszłości.

Polska natomiast zmierza w przeciwnym kierunku: zamist zachęcać ukraińskich imigrantów do pozostania w Polsce, uchwaliła przepisy utrudniające znalezienie im pracy [2,3]. Dodatkowo istnieje duża szansa, że UE wprowadzi ruch bezwizowy dla obywateli Ukrainy[1], co jeszcze bardziej osłabi pozycję Polski jako kraju atrakcyjnego dla imigrantów ze wschodu.

Mam wrażenie, że kolejny raz Polska strzela sobie w kolano na własne życzenie.

Żródła:
[1] http://www.pulshr.pl/praca-tymczasowa/koniec-nadziei-na-wiecej-ukraincow-w-polsce,39381.html
[2] http://www.pulshr.pl/prawo-pracy/beda-zmiany-w-zatrudnianiu-cudzoziemcow-jest-projekt-ustawy,34033.html
[3] http://www.rp.pl/Kadry/305059976-Zatrudnimy-mniej-Ukraincow.html
http://ceedinstitute.org/upload/files/9e3be4dd03f561cd3e0a9517610a2b0e.pdf

#ekonomia #polska #ukraina #imigranci
  • 24
@GeorgeSorosVEVO: A te utrudnienia w zatrudnianiu obcokrajowców to przeszły? Minister od rozwoju chyba to blokował.
Wczoraj czytałem, że Rumunii tez zaczynaja walke o pracownika z krajami regionu i chca zabierac inwestorów Polsce. Już dawniej były wypoiwedzi, że chcą wykorzystąc zła opinie jaką Polska sobie wyrobiła za rzadów PiS i wyłuskiwąc inwestycje. Wczoraj pisano, że nie można konkurowac o pracownika z Niemcami a trzeba z krajami regionu w tym Polska. Dlatego Rumunii
A te utrudnienia w zatrudnianiu obcokrajowców to przeszły?


@szurszur: Według [1] przeszły:

Przypomnijmy, że wkrótce zmienią się przepisy o zatrudnianiu obcokrajowców spoza UE. Od stycznia 2017 r. oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom zostaną zastąpione przez zezwolenia na pracę sezonową i krótkoterminową. Eksperci oceniają, że zmiany będą skutkować skomplikowaniem procedur związanych z zatrudnianiem w Polsce cudzoziemców i zwiększeniem obciążeń dla pracodawców.


- Dzięki temu, że istniały uproszczone zasady zatrudniania obywateli Ukrainy,
@GeorgeSorosVEVO:

"Polski rząd zaczyna przymierzać się do zmodyfikowania swojej polityki migracyjnej tak, aby zatrzymać u nas pracowników ze Wschodu. – Rozmawiamy o tym i mamy pewne koncepcje – przyznaje w rozmowie z „DGP” wiceminister pracy Stanisław Szwed. Chodzi o możliwość dłuższych pobytów w naszym kraju bez potrzeby uzyskiwania zezwoleń na pracę czy jeszcze większe ułatwienia w zatrudnianiu pracowników wysoko kwalifikowanych oraz zagranicznych studentów, którzy uczą się na naszych uczelniach.

Rząd myśli
@GeorgeSorosVEVO: To ładnie wygląda w statystykach, ale np w mojej firmie od jakiegoś roku, (po pięciu wcześniejszych zatrudniania Ukraińców) nie bierzemy ich zgłoszeń pod uwagę, głównie ze względu na tę ich "przedsiębiorczość". Nie będę tu nikogo szkalował i wyklinał (choć mam powody) ale niestety, widać po tym społeczeństwie że korupcją, kombinatorstwem i w #!$%@? waleniem są przesiąknięci, i nie są dobrymi pracownikami. Nie polecam nikomu na stanowisku odpowiedzialnym za zespół ludzi
@GeorgeSorosVEVO: tak tylko dodam od siebie, że kiedy sytuacja polityczna na Ukrainie się "pogorszyła", na ulicach Warszawy i wśród kręgów moich znajomych, zaczęło pojawiać się wielu Ukraińców. Fajnych, pozytywnych ludzi. Bardzo zainteresowanych naszym krajem. Młodzi studenci, którzy dorabiali sobie jak mogli i gdzie mogli. Szczęśliwi, bo mogą w jakim takim spokoju dokończyć studia. Szczęśliwi, bo mogą mieszkać sobie w spokojnym kraju i nie martwić się tak bardzo o to, co stanie
@iskra-piotr:

Owszem jak widać na tym przykładzie zdjęcia nie oddają klimatu miejsca. Na powyższym zdjęciu widać po prawej reprezentacyjny Hotel George, wzniesiony w latach 1899-1901. Dziś większość pokoi ma kible na korytarzu, a wnętrza pamiętają czasy Breżniewa.
Jak widać na tym zdjęciu są wąskie chodniki dla pieszych i szeroka jezdnia dla samochodów, pod którą jest podziemne przejście dla pieszych. O Lwowie można powiedzieć, że jest historycznie pięknym miastem, ale niestety nie
oydamoydam - @iskra-piotr: 

Owszem jak widać na tym przykładzie zdjęcia nie oddają...