•  
    M.........u

+8

3 935 - 1 = 3 934

Tytuł: Requiem dla lalek
    Autor: Cezary Zbierzchowski
    Gatunek: fantastyka, sci-fi

★★★★★★☆☆☆☆

Przeczytałam jako swoistego rodzaju prequel do "Holocaustu F", na który ostrzę sobie czytelnicze ząbki już od jakiegoś czasu.

Cóż mogę rzec? Pachnie PKD i wyraźne nawiązania do jego twórczości pojawiają się w "Requiem..." dość często. Podobnie paranoiczny klimat i ciekawie wykreowany świat, w którym jednak nikt o zdrowych zmysłach nie chciałby żyć.

Niektóre opowiadania są naprawdę dobre, inne wywołują zniecierpliwione przewracanie stron w poszukiwaniu upragnionego końca - przyznam się, że nie "wymęczyłam" ostatniego, nawet wobec "załapania" koncepcji książki. Mimo wszystko Zbierzchowski zaprezentował tu ciekawą koncepcję świata i fantastykę na poziomie o wiele wyższym, niż ten reprezentowany przez niektórych pupilków Fabryki Słów.

Nie czuję się powalona na kolana, ale po "Holocaust F" sięgnęłam. Zobaczymy. W przerwach będę próbowała się z "Domem z liści" Danielewskiego, w końcu przetłumaczonym.

/ pominęłam niektóre ostatnio przeczytane książki, bo i o "Pożegnaniu jesieni" mogłabym się rozpisywać na kilkanaście stron; dość jednak, jeśli powiem, że poruszyło mój 'metafizyczny pępek'. Zdecydowana i świadoma dycha - i do ulubionych. Podobnie reportaż o rewolucji Mao w Chinach, który, jak większość pozycji z Czarnego, również trzymał wysoki poziom. Tutaj siódemka.

#bookmeter #fantastyka #ksiazki #czytajzwykopem

źródło: s.lubimyczytac.pl

•  
      d......k

0

@MissCthulhu: ostatnie opowiadanie jest o tym statku kosmicznym? Przecież to najlepsze z całej książki

•  
      M.........u

0

@durielek: nie, chyba przedostatnie w moim wydaniu - to z domysłami o

pokaż spoiler "teleturnieju"? Tam, gdzie zostali niby wezwani do czyszczenia statku, a potem wyszły jaja ze szczepami wirusa itp?

- to bardzo mi się podobało; kolejne pominęłam po kilkunastu stronach, ale wrócę jeszcze, zostawiłam na czytniku.

•  
      d......k

0

@MissCthulhu: nie pamiętam dokładnie, chodzi mi o to, gdzie bohaterowie mogli obserwować i w jakiś sposób wpływać na jakieś plemiona

Gorące dyskusje ostatnie 12h