•  

  Dobra miśki, czas na pierwsze w historii "Geopolityczne Podsumowanie Dnia". 30.11.2016r
  Zainteresowanych sytuacją międzynarodową, technologią, gospodarką i historią zapraszam do obserwowania tagu #hahard
  Znaleziska podzieliłem na trzy grupy, w kolejności: geopolityka, gospodarka i historia (wraz z jedną kulturalną ciekawostką z Korei Północnej)

  #geopolityka

  Rosja zagroziła Ukrainie atakiem rakietowym
  Rosja zagroziła Ukrainie atakiem rakietowym w odpowiedzi na plany przeprowadzenia przez ukraińską armię manewrów z użyciem rakiet w okolicach zaanektowanego przez Moskwę Krymu – doniósł w środę portal opiniotwórczego tygodnika kijowskiego "Dzerkało Tyżnia".

  Łukaszenka nie blefuje – może sięgnąć po „scenariusz wenezuelski”
  W nadchodzących miesiącach istnieje realna szansa na uruchomienie regularnych dostaw irańskiej bądź azerskiej ropy na Białoruś. Z tej sytuacji może skorzystać także kluczowy polski koncern paliwowy. (W tym kontekście polecam # oraz #

  Rosjanie zwiększą presję na Białoruś
  Na przyszły rok Rosja planuje 80-krotny wzrost przewozów wojskowych na Białoruś. Skala omawianych przewozów nie wydaje się uzasadniona wyłącznie ćwiczeniami. Równolegle narasta presja na Mińsk. Moskwie nie podoba się odwilż, do jakiej doszło w relacjach Białorusi z państwami Zachodu.

  Bułgarski rozwód z Gazpromem
  Kolejny kraj z rosyjskiej orbity energetycznej uwalnia się od dyktatu Kremla. I ma w ręku karetę asów. "Bułgarzy wyciągnęli wnioski z kuracji zimnem, której na początku 2009 r zostali poddani przez Gazprom"

  Komisja Europejska proponuje Europejski Fundusz Obrony
  Komisja Europejska zaproponowała w środę utworzenie Europejskiego Funduszu Obrony, z którego będzie można finansować inwestycje w badania w sektorze obronnym w UE oraz wspierać ewentualne wspólne zakupy sprzętu przez państwa unijne.

  Boeing buduje system autonomicznego tankowania dronów
  Koncern Boeing proponuje realizację koncepcji „stacji bazowych”, dzięki której drony wojskowe będą miały możliwość samodzielnego uzupełniania paliwa (energii) i dalszego kontynuowania zadania.

  Szef CIA: "Szczytem głupoty" byłoby zlikwidowanie porozumienia z Iranem
  Zlikwidowanie umowy atomowej z Iranem przez administrację Donalda Trumpa byłoby "szczytem głupoty" - stwierdził odchodzący szef CIA John Brennan w opublikowanym wywiadzie. Jak mówi, "wzrosłoby wtedy zagrożenie, że Iran i inne państwa pozyskają broń atomową".

  Niemcy są coraz bardziej sceptyczni wobec UE
  Blisko dwie trzecie Niemców uważa, że Unia Europejska zmierza w złym kierunku - wynika z sondażu instytutu TNS opublikowanego we wtorek. Niemal trzy czwarte ankietowanych opowiada się za obcięciem funduszy krajom odmawiającym przyjęcia uchodźców.

  Niemieccy chadecy mocno biją w Rosję. "Pokój w Europie jest zagrożony"
  Klub parlamentarny CDU/CSU w Bundestagu ostro krytykuje Rosję. Chadeccy deputowani zarzucają Moskwie agresywną politykę wobec Europy Wschodniej i podkreślają, że nie akceptują aneksji Krymu.

  Erdogan staje się dla Europy coraz bardziej niebezpieczny
  Trzy tysiące uchodźców z Turcji może lądować wkrótce co dnia na greckich wyspach. Tak miałby wyglądać tajny plan Ankary opracowany na wypadek, gdyby doszło do ostatecznego zablokowania negocjacji akcesyjnych Turcji z UE. Twierdzi brytyjski „Independent"

  NATO i UE odpowiadają na zagrożenia w cyberprzestrzeni
  NATO i UE mają wspólny interes, żeby stać się bardziej odpornymi na cyberzagrożenia. Koordynacja cyberbezpieczeństwa i cyberobrony ułatwi nam ochronę sieci krytycznych, od których wszyscy jesteśmy zależni.

  #gospodarka

  Uprzedzić monetarne tsunami
  Chiński analityk finansowy Song Hongbing prorokuje dwa kluczowe wydarzenia, które zatrzęsą podstawami globalnej gospodarki i całkowicie zmienią oblicze świata. Pierwszym z nich jest załamanie się systemu dolarowego, drugim – wprowadzenie globalnej waluty

  Czy Polska nie chce europejskich funduszy?
  Rządowi PiS trudno będzie powtórzyć finansowy sukces ekipy Donalda Tuska, która wynegocjowała dla Polski 86 mld euro. Polska była przykładem dobrego wydawania pieniędzy. Skoro jednak sama Polska uważa, że pieniądze były wydawane na złe cele i nie finansowały rozwoju, to po co jej pomagać?

  Polacy wygrali historyczny kontrakt. Polski most w Norwegii
  Vistal Gdynia wygrał swój pierwszy przetarg publiczny w Norwegii. W konsorcjum z norweską spółką zburzy stary i wybuduje nowy most nad rzeką Tana za 161 mln zł.

  #historia i #koreapolnocna

  Korea Północna i kontrabanda kultury
  Nowe technologie zapoznają mieszkańców najbardziej zamkniętego świata z bogactwem i różnorodnością świata. Miniaturyzacja technologii ułatwia dystrybucję wytworów obcej kultury. Kasety i płyty odchodzą do lamusa, prym wiodą karty pamięci (...) Zakazane owoce są coraz popularniejsze

  Zoofil-ekshibicjonista. Czy to najbardziej zboczony dyktator ostatnich dekad?
  Nigdy nie słyszeliście o jego osiągnięciach. Na temat państwa, którym rządzi wiecie tyle, że leży gdzieś w Afryce. O jego seksualnych ekscesach warto jednak poczytać. Ku przestrodze. Bo takie rzeczy powinny były już dawno odejść do historii!

  #mirkoreklama #polityka #kultura

  +: l.........k, dugii +4 innych