•  

  Dzień dobry. Czas na Geopolityczne Podsumowanie Tygodnia.
  Zapraszam do obserwowania tagu #hahard
  Znaleziska i artykuły standardowo zostały podzielone na 3 grupy, są to: geopolityka i polityka, gospodarka oraz historia.

  #geopolityka, #polityka i #swiat

  Waszyngton planuje wstrzymanie handlu bronią z Arabią Saudyjską
  Według agencji Reuters duże straty ludności cywilnej w Jemenie podczas działań interwencyjnych, mogą spowodować przerwanie dostaw amerykańskiej broni do Arabii Saudyjskiej. Byłby to jednak niebezpieczny sygnał dla krajów arabskich, że zakupy uzbrojenia w Stanach Zjednoczonych nie gwarantują niezależności w prowadzeniu własnej polityki w odniesieniu do sąsiednich krajów.

  Chiny przygotowują się do testu rakiety antysatelitarnej
  Chiny przygotowują się do kolejnego testu broni antysatelitarnej. Próba ma zostać przeprowadzona z wykorzystaniem rakiety Dong Neng-3. Obecnie bronią do niszczenia celów na orbicie okołoziemskiej dysponują prawdopodobnie oprócz Chin tylko Rosja (pocisk Nudol) i USA (SM-3).

  Szwecja. Lokalne władze nie wynajmą portów na budowę Nord Stream 2
  Lokalne władze bałtyckiej wyspy Gotlandia oraz gminy Karlshamn na południu Szwecji oznajmiły w środę, że nie wynajmą swoich portów na potrzeby budowy gazociągu Nord Stream 2.

  Aleppo. Wielki wyrzut sumienia
  Mszczą się na tych, którzy przetrwali w zbuntowanej części Aleppo. Mordują także kobiety i dzieci. Nie jest to czcze oskarżenie zaślepionych nienawiścią do Asada. ONZ już kilkanaście godzin po tym, jak zwolennicy dyktatora zaczęli świętować odbicie miasta, miała dowody na egzekucję 82 cywilów. (...) nie wiadomo, czy tylko z powodu braku reakcji Zachodu, totalnie zradykalizowali się rebelianci. Trudno już odnaleźć takich, którym bliżej do naszej cywilizacji niż do dżihadyzmu. Fundamentaliści, nie tylko ci z tzw. Państwa Islamskiego, także popełniają zbrodnie na cywilach, są okrutni i mściwi.

  NATO przygotowane do interwencji na Bałkanach
  NATO jest przygotowane do operacyjnego interweniowania na zachodzie Bałkanów w razie konieczności udaremnienia starć międzyetnicznych oraz wsparcia bezpieczeństwa i stabilności - poinformował we wtorek chorwacki dziennik "Veczernji List".

  Czy Trump postawi się McCainowi i Rubio?
  "Władimir Putin to bandyta, tyran i morderca i jeśli ktoś opisuje go w inny sposób, ten jest kłamcą". Tymczasem jest kimś innym. Przywódcą największego państwa na świecie, wielkiego mocarstwa z wystarczającą ilością broni jądrowej, aby wymazać USA z powierzchni ziemi. Musimy się z nim układać.

  Chiny w mocnych słowach ostrzegają Trumpa w sprawie Tajwanu
  "Jeśli (Trump) będzie próbował sabotować politykę jednych Chin lub usiłował uderzyć w fundamentalne interesy Chin, to w końcu podniesie skałę, która zmiażdży mu stopy" - powiedział minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi.

  Litwa: Nowy rząd deklaruje wolę współpracy z Polską
  Nowy rząd Litwy, który we wtorek został zaprzysiężony w parlamencie, deklaruje wolę współpracy z Polską, a premier Saulius Skvernelis zapowiada rozstrzygnięcie problemów litewskich Polaków.

  Iran: prezydent zleca budowę napędu nuklearnego dla transportu morskiego
  Prezydent Iranu Hasan Rowhani polecił we wtorek szefowi krajowej Organizacji Energii Atomowej przystąpienie do planowania budowy napędu nuklearnego dla transportu morskiego w reakcji na - jak to określił - naruszenie przez USA porozumienia nuklearnego.

  4 tys. Amerykańskich żołnierzy w styczniu uda się do Polski
  Dowódca naczelny sił lądowych USA w Europie gen. Frederick Hodges poinformował, że na początku 2017 r. ok. 4 tys. żołnierzy USA z pojazdami i sprzętem ma przybyć m.in. do Bremerhaven, skąd udadzą się dalej do Polski. Hodges powiedział, że w styczniu północne Niemcy będą "logistyczną obrotnicą" (...)

  Korea Północna ma już 20 bomb atomowych
  Korea Północna, która jest na najlepszej drodze do zbudowania rakiet dalekiego zasięgu zdolnych przenosić ładunki atomowe, to zagrożenie dla regionu Azji Wschodniej i Pacyfiku. Konieczna jest zdecydowana odpowiedź świata - pisze we wtorek "Financial Times".

  Azja i Morze Południowochińskie szykują się na Trumpa
  Wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych może wytworzyć zupełnie nową sytuację i niekoniecznie będzie to odwrót USA z Azji, chociaż na pewno czeka nas koniec polityki pivotu. W obliczu niepewności państwa regionu szykują się na wszelkie możliwości.

  Wojna w Syrii: Jaką rolę odgrywają Irańczycy?
  Wspierający syryjskiego dyktatora Iran ponosi duże straty w ludziach. I nie jest, jak Rosja, oskarżany o zbrodnie wojenne.

  Myśl geopolityczna Romana Dmowskiego
  Ciekawe ujęcie myśli Dmowskiego, w opisie linki do jego prac

  Premier Izraela chce współpracować z Trumpem, by anulować umowę z Iranem
  Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że liczy na to, iż za prezydentury Donalda Trumpa Izrael i Stany Zjednoczone będą współpracować, by unieważnić porozumienie nuklearne światowych mocarstw z Iranem.

  Kto się boi Donalda Trumpa
  W ocenie szans Donalda Trumpa na wygraną w wyborach prezydenckich mylili się prawie wszyscy, a w szczególności prognostycy zajmujący się tzw. big data. Trump prezentował w kampanii zdecydowane poglądy w sprawach handlu, podatków, relacji z innymi krajami. Czy czeka nas kolejne zaskoczenie?

  Iran: minister ostrzega przed wojną światową
  Wybór Donalda Trumpa wywołuje niepokój związany z zagrożeniem pokoju w regionie - oświadczył minister obrony Iranu Hosejn Dehghan. Członek irańskiego rządu ostrzegł, że ewentualna wojna na Bliskim Wschodzie skończyłaby się zniszczeniem Izraela.

  Mattis. Wojownik i strateg, który może doprowadzić do wojny z Iranem
  Powołany na funkcję Sekretarza Obrony słynie ze swojej chorobliwej wręcz niechęci wobec Iranu. Niektórzy obawiają się, że osobista chęć odwetu za wydarzenia sprzed ponad 30 lat mogą doprowadzić do wojny z państwem, które Obama doprowadził w zeszłym roku do stołu negocjacyjnego

  To już się dzieje. Nord Stream 2 podpisał umowę na ułożenie gazociągu
  Spółka Gazpromu Nord Stream 2 podpisała ze szwajcarską firmą Allseas umowę przedwstępną na ułożenie rur planowanego gazociągu mającego połączyć złoża tego surowca w Rosji z Niemcami.

  Drony z Rosji nad polskim niebem
  To jest proces, który obserwujemy przez cały ostatni rok - powiedział w piątek szef MON Antoni Macierewicz, odnosząc się do odniesień o przekraczaniu polskiej granicy przez bezzałogowce znad Rosji.

  USA pomoże Ukrainie, będzie dostarczać m.in. "śmiercionośny sprzęt"
  W przyjętej właśnie przez Senat USA dorocznej ustawie o budżecie resortu obrony jest wart 350 mln USD pakiet pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa, autoryzujący m.in. dostawy "śmiercionośnego i nieśmiercionośnego sprzętu".

  Czterysta bomb kierowanych dla polskich F-16
  Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął przetarg na dostawę dla polskich F-16 kierowanych bomb lotniczych GBU-12 D/B Paveway II. Łącznie w latach 2017-2022 Siły Powietrzne RP planują zakupić 440 kierowanych laserowo bomb tego typu.

  Zapowiada się koniec wolnego handlu na Pacyfiku
  Donald Trump wycofał się z wielu wyborczych obietnic. Jednak jedną - wydaje się - już spełnił. 21 listopada storpedował pomysł utworzenia Partnerstwa Transpacyficznego, mówiąc, iż wycofa się z niego w pierwszym dniu urzędowania.

  Atomowe potęgi na wojennej ścieżce
  Ostatni krok Pekinu dowodzi, że w niezwykle skomplikowanych relacjach chińsko-indyjskich jest coraz gorzej. Oba atomowe mocarstwa dzieli coraz więcej i "zimny pokój" może przerodzić się w zimną wojnę.

  Szef MI6: zagrożenie atakiem IS jak nigdy dotąd
  Po raz pierwszy w historii brytyjskiego wywiadu jego szef wezwał grono wybranych dziennikarzy do siedziby swojej agencji, aby im uświadomić groźbę jaka zawisła nad Wielką Brytanią. Potwierdza to przestrogi przed zagrożeniem Amerykańskiego Departamentu Stanu, Europolu oraz brytyjskich mediów (...)

  Otwarcie rządu PiS na Białoruś
  Rząd PiS konsekwentnie dąży do ocieplenia stosunków z Białorusią (...) Działania Łukaszenki motywowane są kwestiami finansowymi. W obliczu wycofywania pomocy finansowej z Rosji, Łukaszenka liczy na Zachód. Otwierając się na Unię Europejską i Polskę - która dla dyktatora stanowi bramę do Europy

  Thales przeciw Airbusowi w kosmicznej rozgrywce
  Thales, francuski potentat zbrojeniowy i technologiczny, chce wykorzystać spór Airbusa z MON o caracale i wygrać z lotniczym gigantem starcie o prymat w przyszłym polskim biznesie satelitarnym. Airbus od lat konsekwentnie budował nad Wisłą swoją pozycję potencjalnego dostawcy technologii kosmicznych

  Konsultacje Baltic Pipe. Ma on połączyć gazowe systemy Polski i Danii
  Baltic Pipe to część projektu tzw. Bramy Północnej, czyli połączenia złóż gazu znajdujących się na szelfie norweskim z polskim wybrzeżem w Niechorzu. Polski operator systemu przesyłowego gazu Gaz System i jego duński odpowiednik Energinet.dk ogłosili konsultacje rynkowe ws. planowanego gazociągu

  Rosyjski koncern zaciska wokół nas pętlę. Polsce kończy się czas
  Gazprom poprzez OPAL zaciska pętlę wokół krajów Europy Środkowo-Wschodniej. A Komisja Europejska na to pozwala. To dlatego PGNiG złożył pozew przeciwko KE. Żeby się przed tym obronić, mamy czas tylko do 23 grudnia.

  Szef NATO: Sytuacja na wschodzie Ukrainy poważna
  Sytuacja na wschodzie Ukrainy pozostaje poważna, dlatego trzeba utrzymać sankcje gospodarcze wobec Rosji. Nie chcemy konfrontacji i nie dążymy do niej, ale musimy odpowiedzieć na bardziej asertywne zachowanie Rosji na Ukrainie i wzmocnienie obecności wojskowej w pobliżu granic NATO

  Najnowocześniejszy sprzęt dla Wojsk Obrony Terytorialnej
  Nowe wojsko ma dostać zakontraktowany dziś przez MON sprzęt pod koniec przyszłego roku. To m.in. ok. tysiąca bojowych dronów, noktowizory i celowniki. Po Nowym Roku ruszą pierwsze szkolenia. W ciągu trzech lat, na wyposażenie nowego rodzaju wojska, MON wyda 3,5 mld zł.

  Tusk: Unia Europejska może nie przetrwać
  Pytany o sytuację w UE, szef Rady Europejskiej podkreślił, że rola Niemiec wzrośnie w UE po Brexicie. "Niektórzy będą z tego powodu narzekać, inni być może się cieszyć, ale nie ulega wątpliwości, że Niemcy będą (...) +więksi+ bez Wielkiej Brytanii w Europie"

  Turcja dogadała się z Rosją. Będzie nowy gazociąg
  Budowa morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok rozpocznie się w drugiej połowie 2017 roku - ogłosił prezes Gazpromu Aleksiej Miller we wtorek w Moskwie, po rozmowach premierów Rosji i Turcji, Dmitrija Miedwiediewa i Binaliego Yildirima.

  Jedwabny Szlak. Pierwsze miliardy na zachętę. Chiny obiecują jednak sporo więcej
  Chiny na początek wyłożą na projekty inwestycyjne w Europie Środkowo-Wschodniej 10 mld euro za pośrednictwem specjalnie stworzonego funduszu – zadeklarował chiński premier Li Keqiang podczas niedawnego szczytu w Rydze, gdzie spotkało się 16 państw naszego regionu oraz Chin

  Trump: Przestaniemy ścigać się w obalaniu obcych reżimów, o których nic nie wiemy
  Prezydent elekt Donald Trump zapowiedział we wtorek, przemawiając w Karolinie Północnej, ograniczenie interwencji militarnych na Bliskim Wschodzie oraz zdecydowane działania przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) – informuje portal Politico.

  Chiński bank chce otworzyć oddział w Polsce, KNF ustala warunki
  China Construction Bank chce otworzyć oddział w Polsce. Komisja Nadzoru Finansowego zapoznała się z dokumentami w tej sprawie i wskazała warunki jakie musi spełnić ta instytucja finansowa, żeby prowadzić działalność na terenie naszego kraju.

  Rosja szykuje armię na dużą wojnę? „Dywizje, broń precyzyjna i jądrowa”
  Rosja rozwija swoje siły zbrojne, z naciskiem na budowę zdolności ofensywnych. Tworzone są nowe, większe i silniejsze jednostki, rozwijany jest też taktyczny arsenał jądrowy. W obecnej sytuacji zasadne jest branie pod uwagę scenariusza, w którym to strona rosyjska rozpoczyna działania zbrojne – czytamy w raporcie szwedzkiej agencji rządowej FOI.

  Wielkie polowanie USA i NATO na rosyjskie okręty podwodne na Morzu Śródziemnym
  Marynarka wojenna USA i jej sojusznicy z NATO urządzili wielkie polowanie na Morzu Śródziemnym, próbując zlokalizować rosyjskie okręty podwodne nazywane "zabójcami lotniskowców".

  #gospodarka i #technologia

  Prokuratorzy z nowymi uprawnieniami. Będą mogli blokować konta bankowe
  Prokurator bez zgody sądu zdobędzie informacje o transakcjach bankowych i zablokuje konto. Wystarczy, że uzna, iż pieniądze na nim mogą pochodzić z przestępstwa.

  USA i Chiny w tajemnicy testują napęd EmDrive na orbicie
  IBTimes opublikował artykuł w którym twierdzi, że USA i Chiny ostro współzawodniczą, niezależnie od siebie testując napęd EmDrive na orbicie. US Air Force wykorzystuje do testów samolot kosmiczny X-37B. Chińczycy zaś laboratorium orbitalne Tiangong-2. Ciekawe ile w tym prawdy...

  Gospodarka w najgorszym stanie od 3 lat
  Wzrost w IV kwartale wyhamuje do zaledwie 1,8 proc. – nieoficjalnie szacuje resort finansów. Ale chwilę później ma zacząć dynamicznie przyspieszać.

  Bateria z diamentów, która może działać tysiące lat
  Naukowcy z Bristolu starali się rozwiązać problem odpadów promieniotwórczych. Wpadli wtedy na pomysł wykorzystania tysięcy ton grafitu jako baterii ...

  Pytania o przyszłość ropy
  Zużycie ropy na świecie zbliża się do punktu przełomu (tipping-point). Tak szybko ropa jednak nie zniknie z naszego życia. I ekonomii.

  JSW tonie w długach, a związkowcy walczą o przywileje
  Jeszcze niedawno Jastrzębska Spółka Węglowa negocjowała z bankami warunki spłaty obligacji. Zarząd spółki apelował do załogi o zaciskanie pasa. Tymczasem na początku grudnia związki zawodowe upomniały się o przywrócenie czternastej pensji, deputatu węglowego i zmianę zasad naliczania barbórki (...)

  Polski ekonomista z Columbia University: Wszystkie dziwne podatki do kosza!
  Bliski ideału byłby system, w którym podatek dochodowy pobiera się tylko od wysokich dochodów, reszta płaci VAT. A wszystkie te dziwne podatki, z obrotowym na czele, powinny trafić do kosza - mówi prof. Wojciech Kopczuk, ekonomista z Columbia University w Nowym Jorku.

  Kontakty gospodarcze z Rosją są coraz lepsze mimo sankcji. Dane GUS
  Obroty handlu zagranicznego wskazują na wciąż wysoką dominację Niemiec jako naszego partnera handlowego. Nie musimy z tego powodu płakać - po wielu latach na minusie mamy teraz nadwyżki handlowe i to wciąż wysokie. Wyraźne ożywienie nastąpiło w październiku w handlu z Rosją. I to w obie strony

  Rosja ratuje się przed kryzysem, przejada fundusze rezerwowe
  Rosyjski rząd sięga po rezerwy finansowe - poinformowała przewodnicząca Izby Społecznej Tatiana Golikowa. W 2017 roku mogą wyczerpać się środki zgromadzone na kontach Funduszu Rezerw, a wtedy władze zaczną korzystać z pieniędzy Narodowego Funduszu Dobrobytu.

  Dlaczego Ukraińcy nie są zadowoleni z polskich byłych ministrów?
  Polacy, Gruzini, Litwini i inni zagraniczni specjaliści, zatrudniani przez władze Ukrainy w celu przyspieszania reform, nie zawsze radzą sobie w realiach postkomunistycznego, wciąż toczonego przez korupcyjne układy kraju - mówią eksperci.

  Co się stało z polskim złotem w czasie II wojny światowej?
  Już w 1938 roku, gdy sytuacja międzynarodowa stawała się coraz bardziej skomplikowana, w Warszawie rozpoczęły się dyskusje na temat bezpieczeństwa polskiego złota. Zasoby złota były wówczas głównym stabilizatorem waluty.

  Japonia kupuje gaz w USA
  Sukces amerykańskich eksporterów gazu skroplonego. LNG trafił do największego importera tego surowca - Japonii.

  Polisolokaty są nieważne. Banki oddadzą pieniądze
  Według sądów banki i instytucje finansowe oszukały Polaków na polisolokatach. Aż 5 milionów Polaków może odzyskać swoje oszczędności. Skala oszustwa banków na tzw. polisolokatach sięga 50 miliardów złotych

  Zagraniczne firmy znikają z Polski
  W tym roku o ponad 60 proc. spadła liczba zakładanych w Polsce oddziałów firm zagranicznych. Trend widać od trzech lat, ale w 2015 r. liczba nowych firm spadła tylko o 4 proc., dlatego tegoroczny wynik zaskakuje.

  #historia

  Holocaust, ludobójstwa, masowe wypędzenia. Polskie doświadczenie i wiek XX
  Jeśli wiek XX był stuleciem totalitaryzmów, to polskie doświadczenie stanowi klucz do zrozumienia tej epoki.

  Grudniowa noc, czyli blitzkrieg Jaruzelskiego
  Do pacyfikacji społeczeństwa ruszyło ponad 100 tys. żołnierzy ludowego Wojska Polskiego i funkcjonariuszy MSW. Dysponowali oni 1750 czołgami, 1400 pojazdami pancernymi, śmigłowcami bojowymi oraz wielką ilością sprzętu. Dano im prawo do użycia ostrej amunicji. I skorzystali z niego...

  Kiedy zaczęła się epoka Wikingów?
  Obecni na terenie europejskiego teatru wydarzeń, występując głównie jako piraci i grabieżcy (...) świetni wojwnicy okazali się cenionymi najemnikami. Skolonizowali wiele obszarów, tak na wyspach jak i na kontynencie europejskim, należy więc uznawać ich również za odkrywócw nieznanych światów.

  Proces niemieckich lekarzy w Norymberdze
  Mimo zadania olbrzymiego cierpienia tysiącom istnień ludzkich, prawie żaden z hitlerowskich lekarzy nie poczuwał się do winy (...) Wyroki śmierci przez powieszenie wykonano 2 sierpnia 1948 w więzieniu Landsberg [+audio]

  Żołnierze rozpoznania z Armii Berlinga
  W Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRR dowodzonych przez generała Zygmunta Berlinga, każda wielka jednostka 1 Armii, a później i 2 Armii Wojska Polskiego, posiadała w swych strukturach pododdziały zwiadowcze. Do jednych z najsłynniejszych należała 1 samodzielna kompania zwiadowcza 1 Dywizji Piechoty

  75 lat temu powstał pierwszy niemiecki obóz zagłady
  75 lat temu w niewielkiej miejscowości Chełmno nad Nerem Niemcy uruchomili obóz zagłady Kulmhof. 8 grudnia 1941 roku zapędzono tam pierwszą grupę Żydów. To nieprzypadkowa data - na ten dzień urząd bezpieczeństwa Rzeszy zaplanował konferencję, która przeszła do historii jako Konferencja w Wannsee

  Ukraina: parlament apeluje do świata o uznanie Wielkiego Głodu za ludobójstwo
  Rada Najwyższa Ukrainy zwróciła się w środę do demokratycznych państw świata o uznanie Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 za ludobójstwo popełnione na narodzie ukraińskim. Parlament w Kijowie uważa, że prawda o tej tragedii wciąż jest nieznana w wielu krajach.

  #polityka #wojsko #wojna #mirkoreklama część #niemoje

  +: bryli, u..6 +19 innych

Gorące dyskusje ostatnie 12h