Wpis z mikrobloga

Witam, potrzebuję złożyć nowy komputer do składania filmów. Głównie kamera gopro hero 5.
Jakie parametry powinien mieć żeby to w miarę płynnie chodziło? I5 intela będzie ok? Czy szukać i7? Karta zintegrowana na procesorze będzie wystarczająca? Ramu 8 czy 16?
#gopro #komputery
  • 18
@robert2410: do renderu niezbędny jest szybki procesor, karta graficzna tylko i wyłącznie wtedy gdy mamy dużo efektów i korzysta się z Premiere.

Powiem Ci z doświadczenia że daruj sobie na starcie GoPro Studio, aplikacja napisana jest w 32bitach, co ogranicza wykorzystanie ramu do niecałych 4GB i w przypadku praktycznie każdego projektu będzie się co chwilę "crashować" co jest bardzo irytujące. Lepiej skorzytać z darmowych programów jak np. HitFilm Express i wtedy
@polski: zależy mi tylko na tym żeby film złożyć, dodać jakąś muzyke i jakies przejścia. To na początek. A co do gopro studio dzięki za radę, wezmę to pod uwagę i zamontuje 16GB.

@monocentropus: kultura pracy jest ważna dla mnie, wygląd nie ma żadnego znaczenia, ważne tylko żeby była jakaś obudowa. Cena samej budy, bez monitora.
@monocentropus: to tak jak z gwałtem. statystycznie rzecz biorąc ponad połowa ludzi biorąca udział jest zadowolona :)

montaż tych dysków to była porażka :( ktoś pare zł przyciął a teraz trzeba się męczyć ...
@robert2410: to co @monocentropus ze zmianami:
SSD Goodram IRIDIUM PRO (2,5", 240GB, SATA III) to jest na kosciach MLC wiec wytrzyma duuużo więcej GB zapisu no i pojemność odpowiednia do obrabiania filmów.
Ta grafika to chyba znacząca przesada zwłaszcza że jak napisano wcześniej mało który program używa GPU przy edycji obrazu. Ja używam zintegrowanej intelowskiej z i5.
@breja: dylemat polega na tym, że przy nowych częściach nie warto wchodzić w karty za mniej niż 1000zl, a @robert2410 kupując nowego PC, chciałby zapewne mieć możliwość odpalenia gry, ewentualnie zastosowania jakiś efektów wizualnych w filmie. Ostatecznie ten tysiąc za kartę można przeznaczyć na dobre ssd i dołożyć do i7.
@monocentropus: Dzięki za koszyk, będę się nim sugerował. Dołożę tylko ramu na 16GB i ten zmienię dysk ssd na ten Goodram co poleca @breja i @matrix_pl a także płytę główną na coś ze złączem HDMI. Co do gier to nie zamierzam w nie grac bo mam PS4, więc karta graficzna wstępnie niepotrzebna. Zawsze można dokupić później ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Koszt wychodzi 2700. Trochę poniżej planowanego budżetu,
@robert2410: Tak jak piszesz - kartę zawsze można dokupić( ͡° ͜ʖ ͡°) CPU super, jego układ graficzny spokojnie wystarczy + odblokowany mnożnik, możesz pobawić się w lekkie OC. Legenda głosi, że RAM pracuje lepiej dwukanałowo, więc osobiście wiąłbym 2x8gb. Jak chcesz dopieścić zestaw to dodaj https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fortis-3-he1425-v2-spc130-707501/ będziesz miał cichutko i chłodno. Idealnie pod OC.
@robert2410: z płyt to chyba bym brał coś z Gigabyte z serii Gaming Series lub bardziej cywilnej Ultra Durable.

Wybrał bym format (pełen ATX) zbyt wielkiego wyboru nie będzie.

Jak poszukasz to trafisz z złączem mSATA i do tego taki dysk ( jaki piękny porządek w kompie ... )

z takiego układu korzystam i jestem super zadowolony ... fakt że za płytę zapłaciłem więcej niż za procesor (zwykłe energooszczędne dwurdzeniowe Pentium